آمپر کشیدن کولر گازی چیست و بررسی دلایل بروز آن

آمپر کشیدن کولر گازی چیست و بررسی دلایل بروز آن

آمپر (مقدار شدت جریان برق) واحد اصلی جریان الکتریکی می‌باشد  و به کارکرد و هوایی که توسط کولر گازی تولید می‌شود بستگی دارد. اسپلیت‌ها مطابق ویژگی‌های سرمایشی خود رتبه‌بندی می‌شوند و به میزانی که ظرفیت سرمایشی دستگاه که با واحد BTU نمایش داده می‌شود، بیشتر باشد، میزان جریان هوایی که کولر گازی تولید می‌کند به آمپر بیشتری نیاز دارد. اما گاهی به دلیل بروز مشکلاتی میزان آمپر کشیدن دستگاه بیش از حد طبیعی می‌شود که با بررسی دقیق سیستم مشکل باید سریعا شناسایی شده و رفع گردد. در ادامه این مقاله به بررسی دلایل آمپر کشیدن اسپلیت و معایب آن می‌پردازیم.

محاسبه آمپر کولر گازی

همانطور که در مقدمه نیز اشاره شد سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی با ظرفیت‌های مختلف جریان برق با مقدار مختلفی نیاز دارند. برای نمونه :

  • کولرهای با محدوده ظرفیت 5000 تا 6000 BTU که برای اتاق‌ها با ابعاد کوچک مناسب هستند با جریان برقی معادل 5 تا 7 آمپر کار می‌کنند.
  • دستگاه‌هایی با ظرفیت 8000 تا 12000 BTU که عموما برای اتاق‌هایی با ابعاد بزرگ کاربرد دارند جریان برقی معادل 10 آمپر می‌کشند.

اما در حالت کلی میزان جریان برق کمپرسور چنین سیستم‌های برودتی و حرارتی به صورت زیر محاسبه می‌شود:

هر HP1 برابر با 12000 BTU و هر کیلو وات معادل 1.34 اسب بخار است به این ترتیب می‌توان گفت 1KW = 1.34 HP1 . یک کیلو وات برای برق تک فاز برابر 6.6 آمپر می‎‌باشد.

آمپر موردنیاز یک اسپلیت با ظرفیت 30000 BTU چقد است؟

  • ابتدا ظرفیت اصلی دستگاه را بر 12000 تقسیم می‌کنیم: 30000/12000 = 2.5HP
  • سپس مقدار حاصل از مرحله قبل را بر 1.34 تقسیم می‌کنیم: 1.34/2.5 = 1.86KW
  • در این مرحله عدد حاصل را در مقدار 6.6 ضرب کرده و آمپر را به دست می‌آوریم : 1.86 * 6.6 = 12.31A

به این ترتیب فیوز مناسب کمپرسور دستگاهی با ظرفیت 30000 برابر 25 آمپر می‌باشد.

لازم به ذکر است این میزان آمپر محاسبه شده برای زمانی است که دستگاه در سلامت کامل بوده و فاقد هرگونه نقص و خرابی باشد و در صورت وجود مشکلی در هریک از قطعات، دستگاه دچار آمپر کشیدن شده و مقدار آمپر آن بالا می‌رود و موجب پریدن فیوز برق می‌گردد.

آمپر کشیدن به چه معناست؟

سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی در مدل‌های مختلف با توجه به ظرفیتی که دارند میزان آمپر متفاوتی برای روشن شدن نیاز دارند و در صورتی که به منبع برق با آمپر کمتر متصل شوند، امکان روشن نشدن دستگاه وجود دارد. برای حفاظت دستگاه عموما درون آن قطعه‌ای به نام مدارشکن یا قطع کننده مدار الکتریکی وجود دارد و در صورتی که مقدار آمپر بیش از ظرفیت دستگاه باشد با قطع خودکار جریان برق مانع آسیب دیدن آن می‌شود.

بالا رفتن مقدار آمپر مصرفی در کولرگازی هنگام روشن شدن و کارکردن موجب آسیب دستگاه شده و چنین حالتی به این معناست که موتور دستگاه شروع به آمپر کشیدن می‌کند و با آمپر تنظیم شده قبلی در سیستم خود فعالیت نمی‌کند و برای شروع به کار نیازمند مقدار آمپر اضافی می‌باشد.

دلایل آمپر کشیدن کولر گازی چیست؟

خرابی یا بروز مشکل در برخی از قطعات دستگاه موجب آمپر کشیدن اسپلیت هنگام روشن شدن می‌شود. در ادامه برخی از اصلی ترین دلایل را معرفی نموده‌ایم:

مسدود شدن فیلترهای هوا

برای خنک کردن هوای درون ساختمان، ابتدا سیستم خنک کننده جریان‌های هوای درون فضا را جذب می‌نماید و با گرفتن گرمای هوای محیط، آن را خنک کرده و به محیط باز می‌گرداند. در مسیر گردش هوا فیلترهای تصفیه هوا به منظور جمع کردن آلودگی‌های موجود در هوای محیط تعبیه شده است و در صورتی که به موقع تمیز نشوند و تجمع آلودگی در آنها بیش از حد طبیعی باشد موجب می‌گردد موتور دستگاه فشار بیشتری برای خنک کردن هوا تحمل نموده و بیش از پیش کار کند که این حالت موجب آمپر کشیدن موتور دستگاه بیش از حد نرمال می‌شود. پس لازم است برای حل مشکل فیلترهای دستگاه سریعا تعویض یا درصورت قابل شستشو بودن شسته شوند.

مسدود شدن فیلترهای هوا

تجمع آلودگی در کویل‌های دستگاه

کویل‌ها درون کندانسور (پنل خارجی) دستگاه تعبیه شده‌اند و گاز مبرد در بین آن عبور می‌کند. قرار گرفتن کویل در پنل خارجی موجب آلوده شدن آنها می‌گردد و زمانی که میزان زیادی از آلودگی‌های محیط جذب کویل‌ها شده باشد فرایند تبخیر گاز و تبادل گرمای سیستم دچار اختلال شده و گاز مبرد دستگاه کاهش می‌یابد.

در چنین حالتی به دلیل کاهش گاز مبرد راندمان خنک کنندگی دستگاه به میزان زیادی کاهش یافته و موجب می‌شود کمپرسور برای تکمیل فرایند تبخیر گاز و تبادل گرما و انرژی آغاز به آمپر کشیدن کند. در چنین مواردی برای جلوگیری از سوختن کمپرسور باید سریعا با سرویس‌کار ماهر تماس حاصل فرمایید و کویل‌های کندانسور را تمیز کنید.

ایجاد اختلال در مدار شکن (قطع کننده مدار الکتریکی)

در برخی موارد اختلال در عملکرد قطع کننده مدار برق موجب آمپر کشیدن کولر گازی می‌شود. بروز مشکل در این مدار، جریان‌های برق نامنظمی به دستگاه ارسال می‌کند و موجب ایجاد دگرگونی در عملکرد دستگاه می‌شود به این ترتیب دستگاه آمپر زیادی می‌کشد. در این موارد برای رفع مشکل باید برای تعویض مدار قطع کننده اقدام نمایید.

معایب آمپر کشیدن سیستم‌های برودتی و حرارتی

یکی از بدترین مشکلاتی که می‌تواند در عملکرد کولر گازی رخ دهد، آمپر کشیدن می‎‌باشد. زیرا در چنین حالتی موتور دستگاه با بیشترین توان و فشار اقدام به روشن شدن و فعالیت می‌نماید در حالی که هیچ نتیجه مطلوبی حاصل نمی‌شود و موجب بروز مشکلاتی در نظیر

  • پرش فیوز برق ساختمان هنگام روشن شدن دستگاه
  • پریدن فیوز اسپلیت
  • داغ شدن بیش از حد کمپرسور حین کار
  • از کار افتادن موتور

می‌شود. در صورتی که موتور از کار بیافتد هیچ راهی برای تعمیر آن وجود نداشته و باید تعویض گردد. از این رو توصیه می‌کنیم بصورت دوره‌ای کولر گازی خود را بررسی نمایید و در صورتی که هنگام کار دستگاه متوجه آمپر کشیدن دستگاه شدید و یا قبض برق شما مبلغی بیش از مبلغ ماه‌های پیش نشان داد، سریعا با یک تعمیرکار کولر گازی ماهر تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟