از کار افتادن کمپرسور و دلایل اصلی آن

از کار افتادن کمپرسور و دلایل اصلی آن

کمپرسور یکی از قطعات مکانیکی سیستم های تهویه مطبوع می باشد که در یونیت داخلی این دستگاه ها تعبیه شده است. در برخی موارد پیش آمده که کمپرسور کار نکرده و نیاز به بررسی و تعمیر دارد. در این مطلب قصد داریم دلایل از کار افتادن کمپرسور را بررسی نماییم.

کمپرسور چیست؟

کمپرسور دستگاه مکانیکی است که کم کردن حجم گاز مبرد و افزایش فشار گاز از وظایف اصلی آن می باشد. کمپرسور ها در انواع مختلف پیستونی، روتاری و اسکرال و … در بازار موجود می باشد و عموما در موارد صنعتی و عمومی کاربرد دارند. برای آشنایی بیستر با این قطعه کافیست به مقاله کمپرسور مراجعه نمایید.

دلایل از کار افتادن کمپرسور کولر گازی چیست؟

کار نکردن کمپرسور سیستم های سرمایشی و گرمایشی می تواند به دلیل خرابی قطعات داخلی باشد که در این بخش به بررسی آن ها می پردازیم.

  • قطعی سیم ها یا فیش ها

یکی از دلایل کار نکرن کمپرسور، پوسیدن و قطع شدن سیم ها می باشد که توانایی انتقال برق به کمپرسور را از دست داده و مانع روشن شدن این قطعه می گردند. از دیگر موارد کار نکردن این قطعه شکسته شدن یا شل شدن فیش ها می باشد که توسط آن ها سیم ها به کمپرسور متصل شده اند.

  • اورلود کمپرسور

اورلود قطعی درون کمپرسور می باشد و وظیفه حفاظت از این قطعه مهم را بر عهده دارد. در مواردی که دستگاه فشار زیادی را در اثر جریان بالا یا کثیف بودن یونیت داخلی تحمل کند، کمپرسور داغ می شود در این شرایط اورلود برای محافظت از این قطعه اتصال را قطع کرده و تا زمان سرد شدن به کمپرسور اجازه کار نخواهد داد.برای بررسی اینکه دلیل از کار افتادن کمپرسور، اورلود است یا خیر می توانید توسط آمپر متر این مورد را بررسی نمایید.

  • سنسور دمایی محیط

سنسور دمایی محیط (ترمیستور) نیز همانند اورلود روی کمپرسور تعبیه شده و در صورت جا به جا شدن قادر به تشخیص صحیح دما نخواهد بود و موجب می شود در زمان نامناسبی کمپرسور قطع شود و یکی از دلایل روشن نشدن این قطعه می باشد. البته سوختن سنسور دمایی نیز می تواند بطور ناگهانی موجب از کار افتادن کمپرسور شود.

  • خرابی برد الکترونیکی

برد الکترونیکی تامین کننده ولتاژ کمپرسور می باشد. در صورتی که این قطعه دچار مشکل شود، نمی تواند ولتاژ کمپرسور را به درستی تامین کند و مانع روشن شدن کمپرسور می گردد. در این حالت برای تشخیص خرابی نیازمند وسایل مخصوص می باشید و بهتر است از افراد متخصص کمک بگیرید.

  • رله فرمان

رله فرمان یکی از اجزای تشکیل دهنده کمپرسور بوده و ولتاژ قطعات کمپرسور را تامین می کند. از آنجایی که این قطعه نیز همانند برد الکترونیکی تامین کننده ولتاژ می باشد بهتر است پیش از بررسی برد، رله فرمان بررسی شود. برای بررسی خرابی این رله فرمان می توانید از مولتی متر استفاده نمایید و در صورت مشکل داشتن اقدام به تعویض نمایید.

  • خرابی خازن راه انداز دلیل از کار افتادن کمپرسور

خازن راه اندازی از جمله قطعاتی است که برای راه اندازی کمپرسور مورد استفاده قرار می گیرد و روی این قطعه نصب شده و به استارت کمپرسور کمک می کند. بروز مشکل در خازن، می تواند دلیل اصلی کار نکردن کمپرسور باشد. برای بررسی با استفاده از مولتی متر خازن را بررسی نمایید و در صورت برقرار نبودن اتصالات خازن اقدام به تعویض نمایید.

  • خرابی کمپرسور به صورت کلی

به ندرت پیش می آید که کمپرسور خراب شود. از این رو توصیه می شود پیش از اقدام به تعویض کمپرسور و متحمل شدن هزینه های بالا، ابتدا تمام دلایل از کار افتادن کمپرسور را بررسی نمایید و بعد اقدام به تعویض کنید. برای تعویض این قطعه حتما از فرد متخصص و حرفه ای کمک بخواهید.

هزینه های تعمیر کمپرسور

در صورت از کار افتادن کمپرسور بهتر است ابتدا از یک مرکز تخصصی تعمیرات درخواست کمک نمایید. هزینه تعمیرات این قطعه متغیر بوده و بسته به نوع خرابی تعیین می گردد و در مواردی که قطعه تعویض شود هزینه نسبت به تعمیرات بیشتر خواهد بود. با این وجود تعمیرکار کولر گازی فروشگاه بادبزن بهترین و مناسب ترین قیمت را برای مشتریان خود در نظر گرفت است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با فروشگاه بادبزن