اورلود در سیستم های تهویه مطبوع

اورلود

اورلود به عنوان محافظ از قطعات حساس و اساسی در بسیاری از لوازم الکتریکی نظیر یخچال، کولر گازی، اسپلیت و … برای جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه، سوختن و خطرات پیش بینی نشده، تعبیه می شود. در این مطلب قصد داریم ساز و کار این قطعه در سیستم های تهویه مطبوع را بررسی نماییم.

اورلود در کولر گازی چیست؟

اورلود در انگلیسی با نام overload Protector خوانده می شود و به معنای محافظ اورلود یا محافظ اضافه بار می باشد و به صورت مخفف OLP معرفی شده است. overload قطعه ای کوچک در دستگاه می باشد. این قطعه از کمپرسور سیستم سرمایشی و گرمایشی در برابر حرارت زیاد که عموما بر اثر مشکلات ایجاد شده در دستگاه حاصل می شود، محافظت می نماید و مانع آسیب جدی به کمپرسور کولر گازی می گردد.

انواع overload در سیستم های تهویه مطبوع

دو نوع اورلود حرارتی و مغناطیسی موجود می باشد که در سیستم های تهویه مطبوع تعبیه می گردد. در ادامه با هر یکی آشنا خواهیم شد:

نمونه حرارتی

نوع حرارتی به صورت سری در مدار بسته می شود و با بالا رفتن حرارت در دستگاه جریان را قطع می نماید تا شرایط به حالت طبیعی برگردد و مجددا اجازه عبور جریان صادر می شود. این قطعه ساختاری شبیه بی متال داشته و از دو فلز غیر هم جنس تشکیل شده است. این دو فلز با گرم شدن انبساط یافته و تغییر حالت می دهند. از آنجایی که دو فلز متفاوت می باشند و انبساط متفاوتی با یکدیگر دارند موجب جداشدن اتصال یا کنتاکت overload می گردد به این ترتیب جریان قطع خواهد شد. این ساز و کار در حقیقت یک محافظ حرارتی می باشد و علاوه بر اسپلیت ها در سایر وسایل برقی نظیر سشوار نیز دیده می شود.

اورلود مغناظیسی در سیستم های حرارتی و برودتی

نوع مغناطیسی، بوبینی می باشد، که در اثر عبور جریانی بیش از جریان تنظیم شده، شدت مغناطیسی برای انجام عمل مکانیکی قطع مدار را به حد لازم رسانده و مدار را قطع می نماید. از آنجایی اتصال کوتاه باید سریعا قطع گردد، در چنین شرایطی استفاده از رله اضافه بار حرارتی مناسب نمی باشد. این overload متشکل از یک هسته مغناطیسی همراه با چند دور سیم پیچیده شده اطراف آن می باشد. عبور جریان اتصال کوتاه موجب مغناطیسی شدن و قطع شدن اهرم می گردد. به ندرت از این اورلود مغناطیسی به صورت مجزا استفاده می شود.

انواع قرار گیری در سیستم های تهویه مطبوع

  • اورلود داخلی یا اینترنال (Internal)
  • اورلود خارجی یا اکسترنال (External)

سیستم های تهویه قدیمی تر مجهز به overload خارجی (بیرونی) می باشند که از نوع حرارتی (سری) می باشند و بر روی سیم COM بسته شده اند. اما در سیستم ها جدید از overload داخلی استفاده شده است. نوع داخلی به دلیل آنکه درون کمپرسور دستگاه تعبیه شده است با نام اینترنال شناخته شده و دسترسی به آن دشوار است و برای تعمیر گاهی مجبور به شکافتن پوسته کمپرسور خواهید بود.

چرا کولر گازی اورلود می کند؟

overload سیستم های حرارتی و برودتی از آسیب دیدن موتور و کمپرسور دستگاه جلوگیری می نماید. اما همیشه دلیلی برای بروز این عمل وجود دارد که بطور دقیق قابل شناسایی نمی باشد. اما عمومی ترین دلایل بروز اورلود دستگاه بدون در نظر گرفتن برند عبارت است از:

  • شارژ گاز مبرد در سیستم بیش از حد طبیعی باشد یا نشت گاز مبرد
  • افزایش فشار کندانسور که یکی از دلایل آن می تواند کثیفی کندانسور باشد.
  • اجاد اختلال در برق ورودی دستگاه که ممکن ولتاژ پایین داشته یا دچار نوسان باشد.
  • ایجاد اشکال فنی در کمپرسور دستگاه همانند خرابی فن، اتصال کوتاه و …
  • خرابی خازن کمپرسور
  • سوختن سیم پیچ راه انداز یا استارتر دستگاه
  • ایجاد گرفتگی در لوله موئین
  • فیلتر تصفیه هوا کثیف شده باشد.

چگونه اورلود شدن دستگاه را تشخیص دهیم؟

تشخیص overload شدن دستگاه کاری فنی و تخصصی می باشد که باید توسط افراد باتجربه و متخصص تشخیص داده شود. اما در صورت نیاز به دو روش زیر می توانید اورلود کمپرسور را تشخیص دهید: 1.روش اول بروز نشانه ها و تغییراتی در عملکرد طبیعی دستگاه می باشد، نظیر قطع برق دستگاه، کثیفی فیلتر تصفیه یا کندانسور، کاهش گاز مبرد و … 2 .تست بدنه کمپرسور دستگاه. صرف نظر از نوع نصب Overload به صورت داخلی یا خارجی در چنین مواقعی حرارت بدنه کمپرسور به شدت بالا می رود به گونه ای که با لمس دست به سادگی حرارت زیاد دستگاه قابل تشخیص می باشد. برای این منظور از طریق اهم متر پایه های کمپرسور قابل تست می باشد. برای تست، یک سر اهم متر را به پایه C گذاشته و سایر پایه های با سر دیگر تست شود. در صورتی که پایه C با سایر پایه ها ارتباطی نداشت نشان دهنده اورلود می باشد. البته در مواردی ممکن است قطعه overload نیز خراب باشد که باید بررسی شود.

آیا سیستم تهویه مطبوع را می توان از اورلود خارج کرد؟

این قطعه به دلیل ساختار مکانیکی که دارد در شرایط اضطراری واکنش نشان می هد و اتصالات را قطع می کند، در این حالت با بازگشت دستگاه به حالت طبیعی، overload رها شده و دستگاه مجددا راه اندازی می شود. همیشه دلیل برای این موضوع وجود دارد و نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت و باید به صورت دقیق بررسی شود و مشکل رفع گردد تا دستگاه آسیب جدی نبیند. برخی افراد برای آنکه دستگاه به کار خود ادامه دهد برای رفع موقتی نقص بوجود آمده، اندکی آب روی کمپرسور دستگاه می ریزند که به هیچ عنوان توصیه نمی شود و اصولی نمی باشد. در این حالت ممکن است حرارت دستگاه افزایش یافته و موجب اسیدی شدن دستگاه و خرابی سایر قطعات گردد.

سوالات متداول

اورلود در کولر گازی چیست؟

اورلود قطعه ای کوچک درون کولر های گازی می باشد که به صورت درونی یا بیرونی در کمپرسور دستگاه تعبیه می گردد و در دو نوع حرارتی و مغنایسی موجود می باشد. این قطعه از کمپرسور دستگاه در برابر حرارت زیاد که در اثر مشکلات ناشی از سایر قطعات حاصل می شود، محافظت می نماید.

دلایل اورلود کولر گازی چیست؟

کولر گازی بنا بر دلایلی همچون کثیف بودن فیلتر تصفیه هوا، کثیف بودن کندانسور دستگاه، ایجاد اختلال در برق ورودی به دستگاه، افزایش دمای کمپرسور اسپلیت، سوختن سیم پیچ های دستگاه، خرابی خازن، گرفتگی لوله موئین و … دچار اورلود می شود و برق دستگاه قطع می گردد.

آیا می توان مشکل اورلود را خودمان حل کنیم؟

به دلیل ساختار مکانیکی اورلود، در صورت بروز مشکل بهتر است از افراد متخصص درخواست کمک نمایید تا به صورت دقیق سیستم را بررسی و عیب یابی نمایند. برخی افراد به ریختن آب روی کمپرسور سعی در کاهش حرارت دستگاه دارند که این امر مشکلات بیشتری برای دستگاه بوجود آورده و موجب خرابی سایر قطعات می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با فروشگاه بادبزن