برچسب انرژی و معرفی نکات گرید انرژی

برچسب انرژی و گرید انرژی

برچسب انرژی را می توان یکی از اصلی ترین موارد و برچسب ها بر روی تمامی وسایل و لوازم برقی دانست.بر روی برچسب گرید انرژی شاهد اعداد EER که مخفف عبارت Energy Efficiency Ratio به معنای نسبت بهره وری انرژی است می باشیم.در این مقاله سعی در ارائه مطالب مرتبط با برچسب انرژی می باشیم، کافیست با ما همراه باشید.

هرچه عدد EER دستگاه بالاتر باشد، در نتیجه دارای کارایی بهتری است.بطور کلی در وسایل برقی با کارآمدی بیشتر، هزینه اولیه برای شما بیشتر خواهد بود اما این هزینه با گذشت زمان و استفاده از دستگاه، توسط مصرف کم انرژی برق و کاهش هزینه های جانبی برای شما جبران خواهد شد.

برچسب انرژی در سال 1375 بوسیله اداره استاندارد ملی طراحی و چاپ شد و از آن به بعد بر روی اکثر دستگاه هایی برقی اقابل رویت می باشد. این برچسب دارای چند رنگ با حروف لاتین روی هر رنگ است.

در ادامه به تفصیل به معرفی نکات گرید انرژی خواهیم پراخت.

برچسب انرژی نشانه چیست؟

برچسب انرژی، نمایشگر میزان بازدهی و میزان برق مصرفی این دستگاه است که شامل 7 طیف رنگی حروف لاتین از A تا G می باشد.

حروف موجود روی گرید انرژی نمایانگر این است که مصرف انرژی دستگاه در چه مقیاسی رتبه بندی گردیده است.

حرف A به معنای بالاترین بازدهی و کارآمدی دستگاه است، که به رنگ سبز تیره درنظر گرفته شده و حرف G نشانگر بازدهی و کارآمدی پایین می باشد که به رنگ قرمز تیره می باشد و مصرف زیاد برق را در پی خواهد داشت.

گرید انرژی سیستم های تهویه با توجه به نوع کمپرسور و اینورتر به کار رفته در آن از گرید انرژی A، A+،A++،B،C،D تشکیل شده اند. برچسب مصرف انرژی A، A+،A++ متعلق به سیستم های تهویه ای است که با بازدهی بسیار بالا و مصرف برق بسیار کم می باشد.

کلاس بندی برچسب انرژی

کلاس بندی برچسب مصرف انرژی

 • گرید A : ضریب دستگاه بیشتر از 3.2
 • گرید B : ضریب دستگاه مساوی 2.8 تا 3
 • گرید C : ضریب دستگاه مساوی 2.6 تا 2.8
 • گرید D :ضریب دستگاه مساوی 2.4 تا 2.6
 • گرید E :ضریب دستگاه مساوی 2.2 تا 2.4
 • گرید F :ضریب دستگاه مساوی 2 تا 2.2
 • گرید G :ضریب کمتر از 2

نحوه خواندن برچسب مصرف انرژی روی دستگاه:گرید انرژی

برچسب انرژی روشی مفید جهت مقایسه سریع مدل های مشابه است که در وقت شما نیز صرفه جویی خواهد نمود.تنها کافیست بتوانید اطلاعات درج شده بر روی آن را درک نمایید. در زیر به تفسیر اطلاعات درج شده بر روی برچسب ها پرداخته ایم:

 1. استفاده از علامت استاندارد ملی در صورت استاندارد بودن محصول
 2. نمایش بیشترین بازده دستگاه در حالت مصرف کمترین میزان انرژی
 3. عدد EER (نسبت بهره وری انرژی) را تا دو رقم اعشار برحسب کیلووات نمایش می
 4. ظرفیت سرمایش کولر گازی را برحسب Btu بر ساعت نمایش می دهد
 5. ظرفیت سرمایش دستگاه برحسب کیلووات نمایش داده می شود
 6. توان مصرفی دستگاه برحسب کیلووات
 7. نشان دهنده نوع عملکرد دستگاه از بابت سرد و گرم بودن
 8. نوع کلاس آب و هوایی
 9. گرمایش دستگاه برحسب کیلووات
 10. بهره وری حرارتی
 11. نام شرکت سارنده، مدل و سایز دستگاه
 12. راندمان ضریب سرمایش

مزایای دستگاه های دارای EER بالاتر چیست؟

به شما توصیه می کنیم همیشه سیستم تهویه ای را انتخاب کنید که بیشتر مقدار EER بر روی برچسب انرژی آن قرار دارد. از جمله مزایای این دستگاه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

عملکرد بالاتر:

هرچه گرید انرژی دستگاه شما بالاتر باشد، ویژگی ها و قابلیت های استفاده شده در آن پیشرفته تر می یاشد. برخی از سیستم های تهویه مطبوع با برچسب انرژی کارآمد مجهز به کمپرسور با سرعت متغیر بالا هستند که می توانند با حداقل 25 درصد ظرفیت خود کار کرده و در عین حال دمای محیط را در بهترین حالت حفظ کنند.

افزایش طول عمر دستگاه:

با توجه به کاهش میزان انرژی مصرفی در چرخه روشن و خاموش، شاهد افزایش کارایی دستگاه می باشیم. این امر سبب می شود تا علاوه بر افزایش عملکرد، استهلاک دستگاه کاهش یافته و طول عمر بیشتری داشته باشد.

صورت حساب برق کمتر:

یک سیستم تهویه جدید با EER بالا می تواند انرژی استفاده شده برای خنک کردن خانه را 25 تا 50 درصد کاهش دهد.در نتیجه هزینه های مصرف انرژی برق و صورت حساب پرداختی تان به شدت کاهش خواهد یافت.

گاز مبرد سازگار با محیط:

سیستم های تهویه مطبوع تولید شده از سال 2010 به بعد موظف به حذف استفاده از گازهای مبرد از بین برنده لایه اوزون و استفاده از نمونه های دوستدار طبیعت شدند.

قدرت انتخاب بهتر به مشتری:

وجود برچسب مصرف انرژی بر روی وسایل برقی موجب آشنایی مشتریان با میزان بازدهی و کارآمدی دستگاه خواهد شد و به آنها در انتخاب صحیح و مناسب کمک خواهد نمود.

برخلاف تبلیغات منفی در زمینه مصرف زیاد برق اسپلیت ها، تنها کافیست به برچسب انرژی دستگاه دقت نموده و انتخابی صحیح داشته باشید.در نظر داشته باشید با شرایط کم آبی این روزها استفاده از کولرهای آبی بسیار پرهزینه تر می باشد چراکه علاوه بر مصرف برق،مصرف آب را نیز به همراه دارند.  که اینها هزینه های غیر قابل جبرانی برای آیندگان خواهد بود.

دیگر عوامل تعیین کننده برچسب EER در سیستم تهویه:

 • مدل دستگاه
 • مقدار عملکرد دستگاه بر حسب کیلو وات
 • میزان باد خنک خارج شده از دستگاه حالت بالاترین سطح قدرت
 • میزان سرمای خارج شده در حین کار
 • عملکرد دستگاه هنگام سرمایش و گرمایش
 • میزان صدای دستگاه در حین کارکرد

با توجه به مطالب ذکر شده در بالا، به شما عزیزان پیشنهاد می نماییم تا در زمان خرید انواع وسایل برقی حتما به برچسب انرژی دستگاه توجه بسیار ویژه ای داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟