بلوور فن سیستم‌های سرمایشی

بلوور فن سیستم‌های سرمایشی

بلوور فن یا بلوئر فن یکی از اجزای فن کولرگازی می‌باشد که از طریق چرخش پره‌های بلوور به صورت مکانیکی تبادل حرکت کرده و گرمای محیط را دریافت می‌کند. به عبارت دیگر بلوور فن(blower fan) یا فن دمنده، وظیفه دمیدن هوای گرم محیط به خارج اسپلیت را برعهده دارد. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با ساز و کار و مشکلات این قطعه آشنا کنیم.

بلوور فن اسپلیت چیست؟

از وظایف اصلی سیستم‌های سرمایشی تولید سرما است که از طریق یونیت داخلی انجام می‌شود. یونیت داخلی مجهز به کویل حرارتی می‌باشد که گاز مبرد با گردش در آن، حرارت محیط را گرفته و سرما تولید می‌کند. دستگاه از طریق چرخش فن دمنده گرمای محیط را گرفته و به خارج فضای ساختمان منتقل می‌کند. در واقع وظیفه اصلی بلوور گردش هوا و انتقال باد گرم به خارج از پنل دستگاه می‌باشد. این قطعه می‌تواند با توجه به

 • قدرت سیستم خنک کننده
 • ظرفیت سیستتم خنک کننده
 • برند سیستم خنک کننده

انواع مختلفی داشته باشد. به علاوه با توجه به موارد ذکر شده، این قطعه ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد. بعضی برندهای اسپلیت دارای بلوور فن بزرگتر هستند و برخی دیگر از بلوئر با طول بیشتر استفاده می‌کنند. از این رو در صورت خرابی این قطعه و تعویض آن باید از قدرت کولر، ظرفیت و برند آن اطلاعات دقیقی داشته باشید تا بتوانید بلوور فنی با طول، قطر و شفت مناسب خریداری کنید.

بوش بلوور چیست؟

بوش بلوور قطعه‌ای پلاستیکی است که درون آن یک بیرینگ سلیکونی جای گرفته است. درون بیرینگ نیز نوعی روغن گریس برای روانکاری وجود دارد. بوش‌ها در اشکال متفاوتی موجود هستند اما ماهیت یکسانی دارند. توجه داشته باشید تمام بوش‌ها دارای بیرینگ‌های سلیکونی با اندازه یکسان هستند.

بلوور توسط موتور فن تعبیه شده در یونیت داخلی به چرخش در می‌آید این قطعه از یک سمت به موتور فن و از سمت دیگر به بوش متصل است. در اسپلیت‌های دیواری بلوورها دارای طول نسبتا بیشتری هستند که این طول بیشتر موجب گشتاور نامتقارن می‌شود و برای کنترل و مهار این عدم تقارن، در سمت دیگر بلوور، بوش تعبیه شده است. به این ترتیب انتهای بلوور در اسپلیت‌های دیواری توسط بوش مهار می‌شود.

لازم به ذکر است در پنل‌هایی با ابعاد بزرگ که بلوور فن دو تکه بکار برده می‌شود، بلوور از وسط با استفاده از بوش وسط مهار می‌شود. بنابراین از یک سمت توسط شافت موتور فن و از سمت دیگر توسط بوش‌ها مهار می‌شود.

دلایل خرابی زود هنگام بوش‌های بلوور

1.تراز نبودن پنل داخلی

تراز بودن یونیت داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که هنگام نصب به تراز بودن آن توجهی نشود و به سمت لوله درین پنل شیب داشته باشد این عدم تراز بودن با گذشت زمان موجب خوردگی بیش از حد بوش بلوور می‌شود. این خوردگی در اثر اصطکاک بیش از اندازه شافت بلوور حاصل می‌شود. در چنین شرایطی باید از نصاب کولر گازی بخواهید برای تراز کردن دستگاه شما در محل حاضر شده و مشکل را رفع نماید.

2.خشک کار کردن بیرینگ بوش

در صورتیکه میزان روغن گریس بوش بلوور کم یا خالی باشد، این قطعه دچار اصطکاک بیش از اندازه شده و در مدت زمان کمتری خراب می‌شود.

مشکلات رایج فن دمنده کولر گازی

عموما بعد از گذشت چند سال استفاده از کولر گازی ممکن است برخی از قطعات آن فرسوده و خراب شوند و نیاز به سرویس و تعمیرات و جایگزینی داشته باشند. بلوور فن از جمله قطعات اصلی سیستم‌های سرمایشی می‌باشد که ممکن است مانند هر قطعه دیگری دچار خرابی شود. از جمله عمده‌ترین و رایج‌ترین ایرادات این قطعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کثیف بودن بلوور
 • ایجاد صدای ناهنجار در اسپلیت
 • شکستگی پروانه بلوور
 • خرابی بوش فن دمنده
 • گشاد شدن بوشن بلور فن
 • تاب برداشتن بلوور شفت
 • سوختن پروانه بلوور

تعمیرات بلوور فن کولر گازی باید توسط افراد متخصص انجام شود. زیرا تعمیرات این قطعه نیازمند دستگاه بالانس و تجهیزات خاص برای برشکاری بخش معیوب و اتصال قسمت جدید به بلوور می‌باشد. در صورتی‌که به تعمیر و سرویس سیستم سرمایشی و تعمییر بلوور فن نیاز دارید کافیست با تعمیرکار کولرگازی فروشگاه بادیزن در تماس باشید.

راهنمای خرید بلوور فن

همانطور که اشاره شد فن دمنده در ابعاد و اندازه‌های مختلفی تولید می‌گردد. این ابعاد و سایزهای مختلف با توجه به طراحی داخلی شرکت سازنده و ساختاری که برای پنل داخلی در نظر گرفته شده، تولید می‌گردد.

در زمان خرید این قطعه باید به مواردی نظیر

 • قطر بلوور فن
 • طول بلوور

توجه داشته باشید. زیرا اگر در زمان خرید بلوور مناسب تهیه نشود و بلوئر خریداری شده متفاوت از بلوور دستگاه شما باشد، جانمای آن در یونیت داخلی کولر گازی امکان‌پذیر نبوده و موجب برخورد آن به بدنه اواپراتور دستگاه می‌شود که خسارت‌هایی در پی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟