تاثیر کولر گازی بر انتشار ویروس کرونا

تاثیر کولر گازی بر انتشار ویروس کرونا

ویروس کرونا در چند ماه گذشته به یکی از دغدغه‌های اصلی افراد تبدیل شده است. تحقیقات و پژوهش‌های اخیر انواع راه‎‌های انتقال این ویروس خطرناک را بررسی و کشف کرده است. یکی از راه‌های انتقال این ویروس در روزهای گرم تابستان و روزهای سرد زمستان سیستم‌های تهویه مطبوع نظیر کولر های گازی می‌باشد البته باید خاطر نشان کرد کولر گازی به تنهایی عامل انتشار ویروس نمی‌باشد. در این مقاله قصد داریم تاثیر کولر گازی بر انتشار ویروس کرونا در فصول سرد و گرم سال را بررسی نماییم. اگر به سلامت خود و نزدیکانتان اهمیت می دهید خواندن این مقاله خالی از لطف نخواهد بود.

ویژگی ویروس کرونا

به گزارش ایسنا، دکتر رضوان زنده دل با اشاره به تحقیقات گسترده صورت گرفته در ارتباط با مدت زمان ماندگاری ویروس کرونا در هوا، تشریح کرد: ویروس کووید 19 همراه قطرات تنفسی از طریق عطسه و سرفه بیماران وارد هوا می‌شود. سایز ویروس در حدود 60-100 نانو متر و سایز قطرات همراه با ویروس حدود 10 میکرون است. مطالعات مختلف بر اساس این سایز، ماندگاری ویروس در هوا را معمولا حدود 2-3 ساعت برآورد کرده و تحقیقات دیگر نیز نشان داده که ویروس همراه با قطرات سیستم تنفسی می‌تواند در حد 3 ساعت در هوا باقی مانده و وارد سیستم تنفسی افراد دیگر شود. بعد از این زمان ویروس بر روی سطوح رسوب می‌کند ولی قابلیت بیماری‌زایی خود را از دست نداده و غلظت آن در سطوح کم نمی‌شود.

تاثیر کولر گازی بر انتشار ویروس کرونا

به گزارش همشری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر حمید سوری استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انتشار یادداشتی خطاب به هموطنان خوزستانی و سایر مناطق گرم کشور که در گیر کویید 19 هستند، با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر افزایش موارد بروز بیماری کوویدـ۱۹ به دلیل استفاده از کولر گازی تاکید کرد: اگرچه افزایش معنی‌دار موارد بروز ویروس کرونا ارتباطی با استفاده از کولر گازی ندارد، ولی کولر گازی باعث افزایش احتمال انتشار یا انتقال بیماری می‌شود.

وی با اشاره به راه‌ چاره برای مقابله با این مشکل در ادامه این یادداشت آورده است: اگر شما در مناطق گرمسیر مانند خوزستان زندگی کرده باشید، حتما قبول می‌کنید زندگی بدون کولر (گازی) در آنجا تقریبا غیرممکن است. اولین گزارش احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق کولر گازی از چین بود که می‌گفت مردی شصت و چند ساله بدون مواجهه موثر با افراد آلوده و به دلیل در معرض باد کولر قرار گرفتن به این بیماری مبتلا شده است.

در مناطق گرمسیر آمریکا مانند آریزونا تحقیقاتی انجام شده که نشان می دهد احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق کولر گازی تقریبا نزدیک به صفر می باشد. همچنین نمونه های جمع آوری شده از بدنه و فیلتر کولر ها منفی می باشد. اما این دستگاه‌ها به دلیل اینکه سرعت جریان هوا در محیط بسته را افزایش می‌دهند قادر هستند احتمال انتقال ترشحات افراد مبتلا که از طریق عطسه و سرفه در فضا پخش می‌شود افزایش دهند.

عملکرد کولر گازی و تاثیر آن بر انتشار ویروس کرونا

عباس شاهسونی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره احتمال انتشار ویروس کرونا به وسیله کولر گازی بیان کرد: این کولرها هوای داخل را مکش کرده و خنک می‌کند و دوباره در همان فضا پخش می‌شود. بنابراین اگر ویروس در فضا وجود داشته باشد، ممکن است ویروس منتشر شود. این مشکل همچنان در مورد منازل مشکلی ندارد. چون افراد در کنار هم در منزل زندگی می‌کنند و تعامل وجود دارد.
رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: در اداره‌ها و فضاهای عمومی که از کولر گازی استفاده می‌شود هم باید افراد از ماسک استفاده کنند. حتی اگر افراد در پاساژها در راهروها تردد می‌کنند هم به دلیل استفاده از کولر گازی در مغازه‌ها، بهتر است افراد از ماسک استفاده کنند.

شاهسونی افزود: البته یکی از مزیت‌های کولر گازی این است که مکش از بالا انجام می‌شود. ویروس کرونا از طریق قطرات تنفسی منتقل می‌شود و این قطرات سنگین هستند و در سطح پایین وجود دارند. بنابراین احتمال وجود ویروس در فضای بالاتر کمتر است. به هر حال بهتر است افراد در معرض جریان مستقیم هوای کولر نباشند و دریچه‌ها به شکلی تنظیم شود که هوا به سمت سقف برود.
وی درباره فیلترهای کولر گازی بیان کرد: فیلترهای کولرهای گازی در اداره‌ها و فضاهای عمومی نیز بهتر است به صورت روزانه شسته شده و دوباره استفاده شود.

انتشار ویروس در فصول سرد سال توسط سیستم های تهویه مطبوع

در فصول پاییز و زمستان برای جلوگیری از ورود هوای سرد به مکان‌های بسته تمامی درب‌ها و پنجره‌ها بسته نگه داشته می‌شوند. این امر در شرایط کنونی که احتمال انتقال کویید 19 وجود دارد خطر آفرین بوده و سلامت افراد را در محیط‌های بسته به خطر می‌اندازد. اما لازم است مواردی که در ادامه معرفی شده است رعایت گردد تا سلامت افزاد حفظ شده و خطر ابتلا به بیماری کاهش یابد.

 • در منازل، اداراتو مجتمع‌های تجاری که سیستم گرمایشی آنها فن کویل یا داکت اسپلیت با کویل آبگرم می‌باشد، توصیه می‌کنیم حتما دمای موتورخانه یا پکیج شوفاژی به حداقل 70 درجه سانتی‌گراد رسانده شود. در این حالت با اتلاف حرارت مسیر، دمای کویل به 60 درجه می‌رسد که دمای مرگ ویروس کرونا اعلام شده و به این ترتیب موجب مرگ و نابودی ویروس شده و به محیط منتقل نمی‌شود.
 • مکان‌هایی که برای گرمایش از کولر گازی یا داکت اسپلیت هیت پمپ استفاده می‌کنند. تنها و تنها برای منازل یعنی زمانی که اجزای یک خانواده در محیط هستند از گرمایش هیت پمپ استفاده گردد. اما اگر در مکان‌های عمومی همچون بانکها برای گرمایش از هیت پمپ استفاده می‌شود به دلیل آنکه دمای سطح کویل از دمای مرگ ویروس کرونا کمتر است، این دستگاه‌ها به عنوان عاملی موثر در انتشار کویید 19 عمل می‌کنند.

بی تردید می‌توان گفت یکی از دلیل اصلی ابتلای کادر درمان و کارمندان درمان در فصول سرد سیستم‌های تهویه مطبوع می‌باشد.

راه هایی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

 • دقت داشته باشید دمای محیط از 24 درجه سانتی گراد کمتر نشود.
 • هنگام استفاده از کولر گازی توصیه می کنیم کمی پنجره اتاق یا درب را باز بگذارید تا هوا جریان داشته باشد و در صورت وجود ویروس کرونا به بیرون جریان یابد.
 • سعی کنید در فضایی که فرد مبتلا یا مشکوک به بیماری کویید 19 حضور دارد، تجمع نکنید.
 • رعایت بهداشت فردی همچون شستن دست ها و کنترل سرفه و عطسه بیش از قبل باید انجام شود.
 • فرد بیمار یا مشکوک که سرفه و عطسه دارد بهتر است به صورت تمام وقت از ماسک مناسب استفاده نماید.
 • افراد پر خطر مانند سالمندان و افراد دارای بیماری هایی مانند آسم به هیچ عنوان در فضایی که افراد علائم دارند و یا مشکوک به ویروس کرونا هستند حاضر نشوند.
 • زمان ماندن افراد غیر ثابت در یک اتاق نباید بیش از 15 دقیقه باشد و در حداقل زمان ممکن فضا را ترک کنند.
 • فاصله گذاری‌های اجتماعی با جدیت بیشتری در اماکن عمومی رعایت شده و افراد برای مدت طولانی در یک محل تجمع نکنند.
 • در ساعات خنک شبانه روز تا جای ممکن از روشن کردن کولر گازی بپرهیزید.
 • در فاصله های زمانی مناسب کولر را خاموش کرده و درب و پنجره ها را باز بگذارید بویژه در مکان های اداری و پر تردد.
 • از سیستم‌های تهویه مطبوعی استفاده کنید که دمای آنها قابل تنظیم در دمای مرگ ویروس می‌باشد.

از این رو توصیه می کنیم در حال حاضر در تمامی فصول تا جای ممکن از حضور در اماکن عمومی خودداری کنید. بویژه در فصل بهار که از سیستم‌های گردش هوا بدون عبور آبگرم در کویل استفاده می‌شود و هیچ مانعی در مسیر گردش هوا جهت نابودی کویید 19 وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟