ترانسفورماتور کولر گازی و روش های تست آن

ترانسفورماتور کولر گازی و روش های تست آن

ترانسفورماتور یکی از قطعات بسیار مهم بکار رفته در دستگاه‌های الکتریکی از جمله سیستم‌های تهویه مطبوع می‌باشد و به منظور تامین ولتاژ و کاهش شوک لحظه‌ای روی دستگاه‌های برقی نصب می‌گردد. در این مطلب بادبزن قصد داریم شما را با این قطعه آشنا کنیم و روش‌های تست این قطعه را به شما آموزش دهیم.

ترانسفورماتور چیست؟

ترانسفورماتور(transformer)، قطعه‌ای است که توسط دو یا چند سیم پیچ و توسط القای الکتریکی، انرژی الکتریکی را از مداری به مدار دیگر منتقل می‌کند. به این ترتیب جریان جاری در مدار اولیه ترانسفورماتو باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی در اطراف سیم پیچ اول می‌شود. میدان مغنناطیسی ایجاد شده در بوجود آمدن ولتاژ در مدار دوم نقش داشته و با افزودن بار به مدار دوم، ولتاژ می‌تواند موجب ایجاد یک جریان ولتاژ ثانویه گردد. ولتاژ القا شده در جریان ثانویه با ولتاژ دو سر سیم پیچ اولیه، با یکدیگر دارای یک نسبت می باشند و در حالت ایده آل این نسبت برابر نسبت تعداد دور سیم پیچ ثانویه به دور سیم پیچ اولیه می‌باشد. به این ترتیب با تنظیم تعداد دور سیم پیچ‌های این قطعه، امکان تغیر ولتاژ در سیم پیچ ثانویه ترانس فراهم خواهد شد.

کاربرد transformer

کاهش جریان پیش از خطوط انتقال انتقال انرژی الکتریکی ، یکی از مهم‌ترین کاربردهای این قطعه می‌باشد. از آنجایی که همه هادی‌های الکتریکی دارای میزان مشخصی مقاومت الکتریکی می‌باشند که موجب اتلاف انرژی در طول مسیر انتقال انرژی الکتریکی می‌گردد، به همین دلیل ترانسفورماتور در ابتدای خطوط قرار می‌گیرد. میزان اتلاف در یک هادی دارای رابطه مستقیم با مجذور جریان عبوری از هادی می‌باشد از این رو کاهش جریان به میزان زیادی اتلاف را کاهش خواهد داد، به این ترتیب موجب کاهش هزینه‌های انتقال انرژی نیز می گردد. به این ترتیب بدون استفاده از transformerها امکان استفاده از منابع دور دست انرژی وجود نداشت.

این قطعات از پربازده ترین تجهیزات الکتریمی می‌باشند و برخی نمونه های بزرگ این قطعات دارای بازده‌ای تا 99.75% می باشند. امروزه از ترانسفورماتورها در اندازه‌ها و توان‌های مختلف استفاده می‌کنند. برخی از آنها به اندازه بند انگشت بوده و در یک میکروفون جای می‌گیرد و برخی از آنها بسیار بزرگ و دارای چند گیگا ولت-آمپر می‌باشند. اما همه این قطعات در ابعاد مختلف دارای اصول و عملکرد یکسانی می‌باشند و تنها تفاوت آنها در طراحی و ساخت می‌باشد.

 

کاربرد ترانسفورماتور در کولر گازی

یکی از قطعات الکتریکی بسیار مهم بکار رفته در اسپلیت‌ها، transformer می‌باشد و وظیفه آن تامین ولتاژ مناسب برای المان‌های برد الکتریکی نظیر آی‌سی‌ها، رله‌ها و … می‌باشد. این نوع قطعات دارای یک ورودی 220 ولت و دو خروجی 12 و 9 یا 12 ولت می‌باشند. با روشن شدن دستگاه، این قطعه گرم می‌شود که برای محافظت از آن در برابر گرمای بیش از حد، روی ترانس، یک فیوز حرارتی نصب شده است. فیوز حرارتی روی هسته transformer شده و با مدار سیم پیچ اولیه به صورت سری بسته می‌شود به این ترتیب بطور کامل گرمای هسته را حس می‌کند. یک پوشش پلاستیکی دور هسته را احاطه کرده است و با رسیدن دما به 77 درجه سانتی‌گراد، وارد عمل شده و مدار را قطع می‌کند.

روش‌های تست ترانسفورماتور اسپلیت‌ها

دو روش برای تست ترانس تعبیه شده در سیستم‌های خنک کننده نظیر اسپلیت وجود دارد که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم:

روش اول : تست ترانسفورماتور با استفاده از اهم متر

در این روش با استفاده از اهم متر عملکرد transformer رابررسی می نماییم. ابتدا ترانس برد را از روی برد الکتریکی جدا نمایید و مقدار مقاومت ورودی و خروجی آن را با استفاده از اهم متر اندازه گیری کنید. درصورتی که مقاومت ورودی روی اهم متر 300 اهم نمایش داده شود، نشان دهنده سلامت سیم پیچ اولیه می‌باشد، اما اگر مقدار مقاومت ورودی سیم پیچ بی نهایت نمایش داده شود، بیانگر آن است که به احتمال قوی فیوز حرارتی روی ترانس سوخته و باید تعویض گردد. برای اطمینان از سوخته بودن فیوز حرارتی تست زیر را انجام دهید:

  • ابتدا فیوز حرارتی روی ترانس را باز کرده و پوشش پلاستیکی دور آن را جدا نمایید.
  • سپس به دوسر فیوز، پروب‌های اهم متر را متصل نمایید.
  • مقدار مقاومت صفر نشان دهنده فیوز حرارتی سالم و مقدار مقاومت بی نهایت نماینگر فیوز حرارتی سوخته می‌باشد.

روش دوم: تست ترانس با استفاده از ولت متر

در این روش به ورودی ترانس، ولتاژ 220 ولت متصل می‌کنیم و از طریق ولت متر ولتاژ خروجی ترانسفورماتور را اندازه‌گیری کنید. برای تست در این روش مراحل زیر را دنبال کنید:

  • ورودی ترانس را به ولتاژ 220 ولت برق شهر و سیم‌های زرد را به ولت متری که روی رنج ~v تنظیم شده است، وصل کنید. در این حالت ولت متر جریانی بیش از 12 ولت نمایش می‌دهد.
  • سپس پروب‌های ولت متر را به سیم‌های سفید خروجی متصل کنید. در صورتی که ترانسفورماتور سالم باشد ولتاژی که ولت متر نمایش می‌دهد حدودا برابر 9 ولت می‌‎باشد. در غیر اینصورت به مرحله بعد بروید.
  • فیوز حرارتی را از روی transformer جدا کنید و همانند روش اول آن را تست کنید. در صورت سالم بودن فیوز حراراتی، بی تردید ترانس خراب است و باید تعویض شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با فروشگاه بادبزن