تست کنتاکتور کولر گازی و نحوه تعویض آن

تست کنتاکتور کولر گازی و نحوه تعویض آن

تست کنتاکتور در سیستم‌های سرمایشی از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا کنتاکتور در مدار قدرت جای داشته و وظیفه قطع و وصل جریان بالای مدار را برعهده دارد. از آنجایی که خرابی این قطعه به دفعات ممکن است رخ دهد و قیمت نسبتا بالایی دارد لازم است به صورت دوره‌ای تست شود و از سلامت عملکرد آن اطمینان حاصل نمایید. برای آشنایی کاملا با این قطعه پیشنهاد می‌کنیم به مقاله کنتاکتور کولر گازی و مزایای آن مراجعه نمایید زیرا در این مطلب قصد داریم نحوه تست کنتاکتور را به روشی ساده به شما آموزش دهیم.

دلایل خرابی کنتاکتور

پیش از پرداختن به بررسی و تست کنتاکتور ابتدا دلایل خرابی این قطعه را بررسی می‌نماییم. زیرا ممکن است اختلال در عملکرد سایر قطعات موجب خرابی Contactor شود و در صورتی‌که خرابی قطعات دیگر رفع نشود با وجود تعمیر کنتاکتور، مجددا شاهد خرابی این قطعه خواهید بود. برخی از مهم‌ترین دلایل خرابی کنتاکتور عبارتند از:

 • روشن و خاموش شدن زیاد کمپرسور سیستم تهویه مطبوع
 • آمپر درج شده روی کنتاکتور از اهمیت بالایی برخوردار است و باتوجه به ظرفیت اسپلیت و آمپر درج شده روی کنتاکتور باید انتخاب شود در غیر اینصورت باعث خرابی این قطعه می‌گردد.

توجه داشته باشید اگر سیستم‌های برودتی و حرارتی به صورت دوره‌ای و به موقع سرویس شوند، تاثیر زیادی بر کاهش خرابی قطعات دستگاه بویژه Contactor خواهند داشت.

کاربردهای کنتاکتور

حال که با دلایل خرابی کنتاکتور آشنا شدیم، بد نیست با کاربردهای این قطعه آشنا شویم. در ادامه برخی از مهم‌ترین کاربردهای این قطعه ذکر شده است:

 • جهت کلیدزنی در مدار قدرت، کنترل و …
 • جهت کنترل دستگاه از راه دور و کنترل از چندین محل
 • برای جلوگیری از هر نوع اتصال یا جلوگیری از خطر اتصالات ناگهانی
 • افزایش سرعت عملکرد دستگاه بدون آسیب
 • کاهش مصرف انرژی و افزایش بازدهی در طول مصرف

نحوه تست کنتاکتور سیستم‌های تهویه مطبوع

کنتاکتورها دارای ساختار نسبتا ساده‌ای هستند و عملیات تست آن‌ها به سادگی امکان‌پذیر است. زمانی‌که روند اتصال دستگاه دچار مشکل شده باشد، لازم است تست کنتاکتور انجام گیرد.

برای تست ابتدا باید برق سیستم سرمایشی با استفاده از مولتی‌متر بررسی شود، اگر برق دستگاه سالم بود و مشکلی نداشت برای تعویض کنتاکتور اقدام نمایید.

نکات ایمنی هنگام تست کنتاکتور و نصب جایگزین

در زمان تست و بررسی قطعات داخلی دستگاه‌های الکتریکی بویژه کولر گازی بهتر است برخی نکات ایمنی نظیر

 • قطع کردن برق کولرگازی و اسپلیت پیش از تست برای کاهش خطر برق گرفتگی تعمیرکار
 • قطع اتصالات برای کاهش سوختن برد الکتریکی دستگاه

انجام گیرد تا بدون نگرانی و بروز حادثه و خسارت دستگاه تعمیر و عیب‌یابی شود.

تعمیر کنتاکتور

اگر بعد از بررسی دستگاه اطمینان حاصل کردید که اختلال ایجاد شده در عملکرد اسپلیت به علت بروز مشکل در جریان برق دستگاه نمی‌باشد، به احتمال بسیار زیادی بروز مشکل به علت خرابی کنتاکتور می‌باشد که پس از تست کنتاکتور مشخص می‌گردد. اما نکته حائز اهمیت این است که کنتاکتور قابل تعمیر نبوده و باید آن را تعویض نمایید. به این ترتیب پس از تعویض کنتاکتور معیوب با قطعه جدید مشکل اتصالات دستگاه رفع خواهد شد و دستگاه در حالت طبیعی به کار خود ادامه خواهد داد.

نصب کنتاکتور جدید بعد از تست کنتاکتور

بهتر است بعد از تست کنتاکتور و تشخیص خرابی آن، سریعا برای تعویض این قطعه اقدام نمایید. برای نصب قطعه جدید بجای Contactor معیوب باید مشخصات دقیق قطعه قبلی را یادداشت کرده و براساس همان مشخصات کنتاکتور جدید و مناسب خریداری و نصب نمایید.

قیمت کنتاکتور

قیمت این قطعه با توجه به آمپر و برند کنتاکتور برآورد می‌شود و بطور دقیق نمی‌توان قیمتی ذکر کرد. اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که خرابی و سوختن این قطعه صدمات بسیاری برای کولر گازی در پی خواهد داشت و در صورت عدم توجه به این موضوع مجبور به پرداخت هزینه‌های جبران‌ناپذیری خواهید بود.

تعمیرکار حرفه‌ای

بعد از آنکه تست کنتاکتور بطور کامل مورد بررسی گرفت و از خرابی آن مطمئن شدید زمان آن است که برای تعویض این قطعه اقدام نمایید. اگرچه کنتاکتور ساختار پیچیده‌ای ندارد اما بهتر است خودتان برای تعویض این قطعه اقدام نکنید و تعویض آن را به تعمیرکار و سرویس‌کار باتجربه بسپارید. با این کار احتمال بروز مشکل و اختلال در سایر قطعات دستگاه به حداقل رسیده و هزینه‌های دیگر برای تعمیر سایر قطعات را کاهش خواهید داد. توصیه می‌کنیم در صورت بروز هرگونه مشکل در سیستم سرمایشی و گرمایشی خود در اولین فرصت با تعمیرکار مجرب تماس بگیرید.

برخی عوامل نظیر عدم توجه به سرویس به موقع، فشار و حجم کاری دستگاه و عوامل محیطی همچون آلودگی و … موجب آسیب‌پذیری سیستم خنک کننده می‌شوند و نیازمند بررسی تخصصی هستند. در صورت مشاهده مشکلاتی همچون

 • گرم شدن باد دستگاه در حالت سرمایش
 • کاهش سرما
 • عدم خنک کنندگی محیط
 • صدای ناهنجار پنل داخلی یا خارجی
 • نشتی آب و گاز از دستگاه
 • روشن نشدن موتور دستگاه

و… در اولین فرصت با تعمیرکار مجرب تماس بگیرید. با عیب‌یابی دقیق و به موقع و انجام تعمیرات صحیح به سادگی می‌توانید از بروز مشکلات بیشتر و تشدید اختلالات دستگاه پیشگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟