تست کنتاکتور کولر گازی و نحوه تعویض آن

تست کنتاکتور کولر گازی و نحوه تعویض آن

کنتاکتور، قطعه‌ای الکتریکی است که برای قطع و وصل و یا تغییر اتصال مدار کاربرد دارد. در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه تست کنتاکتور، تعمیر و تعویض آن آشنا نماییم. همچنین برای آشنایی بیشتر با این قطعه به مقاله کنتاکتور کولر گازی و مزایای آن مراجعه نمایید و بطور کامل با ساز و کار این قطعه آشنا شوید.

دلایل خرابی کنتاکتور

شاید بهتر باشد پیش از تست کنتاکتور دلایل خرابی این قطعه را بررسی نماییم. چراکه ممکن است اختلال در عملکرد قطعات دیگر موجب خرابی Contactor گردد و در صورت تعمیر کنتاکتور ، مجددا شاهد خرابی این قطعه باشید. برخی از مهم ترین دلایل خرابی این قطعه شامل موارد زیر است:

 • یکی از دلایل خرابی کنتاکتور، روشن و خاموش شدن زیاد کمپرسور سیستم تهویه می‌باشد.
 • آمپر درج شده روی Contactor نیز بسیار اهمیت دارد و باید متناسب با ظرفیت اسپلیت و آمپر کنتاکتور انتخاب گردد در غیر اینصورت موجب خرابی این قطعه می‌‍شود.

در صورتی که سرویس سیستم‌های برودتی و حرارتی به موقع انجام شود، تاثیر زیادی بر کاهش خرابی کنتاکتور خواهد داشت.

نحوه تست کنتاکتور سیستم های تهویه مطبوع

کنتاکتور دارای ساختار نسبتا ساده‌ای می‌باشد و عملیات تست آن به راحتی قابل انجام است. تست کنتاکتور زمانی انجام می‌شود که روند اتصال دستگاه دچار مشکل شده باشد پس لازم است این قطعه مورد تست و بررسی قرار گیرد. برای تست این قطعه باید برق دستگاه را توسط مولتی متر بررسی نماییم، درصورتی که برق دستگاه مشکلی نداشت اقدام به تعویض کنتاکتور نمایید.

نکات ایمنی هنگام تست کنتاکتور و نصب جایگزین

پیش از شروع تست  و  تعویض حتما برق کولر گازی و اسپلیت را قطع نمایید تا خطر برق گرفتگی برای تعمیرکار، اتصال برق و سوختن بردالکتریکی دستگاه را کاهش دهید.

کاربردهای کنتاکتور

پس از تست کنتاکتور لازم است با کاربردهای این قطعه آشنا شوید و برای تعمیر آن در اولین فرصت اقدام نمایید. برخی از کاربردهای این قطعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای کلید زنی در مدار قدرت، کنترل و … کاربرد دارد.
 • برای کنترل از را دور و کنترل از چند محل مورد استفاده می‌باشد.
 • جلوگیری هر گونه اتصال یا خطرات وصل شدن ناگهانی
 • افزایش سرعت عملکرد دستگاه بدون آسیب
 • کاهش مصرف انرژی و افایش بازدهی در طول مصرف

تعمیر کنتاکتور

در صورتی‌ که مشکل اتصال سیستم تهویه مطبوع به دلیل جریان برق نباشد، به احتمال زیاد مربوط به خرابی Contactor می‌باشد که پس از تست کنتاکتور مشخص می‌گردد. اما نکته اساسی این است که کنتاکتور قابل تعمیر نمی‌باشد و تقریبا همه تعمیرکاران اقدام به تعویض این قطعه می‌کنند. به این ترتیب پس از نصب قطعه جدید به جای Contactor معیوب، مشکل اتصال اسپلیت برطرف خواهد و دستگاه به حالت عادی به کار خود ادامه می‌دهد.

نصب کنتاکتور جدید بجای کنتاکتور معیوب

پس از تست کنتاکتور کولر گازی و تشخیص خرابی آن لازم است، سریعا برای تعویض اقدام نمایید. برای نصب Contactor جدید ابتدا مشخصات دقیق کنتاکتور قبلی را مشاهده نمایید و براساس همان مشخصات Contactor مناسبی تهیه نموده و تعویض نمایید.

قیمت کنتاکتور

قیمت این قطعه نسبت به آمپر کنتاکتور و برند Contactor برآورد می‌گردد. اما به این نکته دقت داشته باشید که خرابی وسوختن این قطعه، می‌تواند صدمات زیادی برای سیستم سرمایشی و گرمایشی شما به دنبال داشته باشد و در صورت بی توجهی هزینه‌های جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

تعمیرکار حرفه‌ای

پس از بررسی‌های لازم و تست کنتاکتور لازم است برای تعویض اقدام نمایید. با وجود آنکه ساختار کنتاکتور پیچیده نیست اما توصیه می‌کنیم تعویض این قطعه را به افراد متخصص بسپارید تا احتمال خسارت وارد شده به  سایر قطعات را به حداقل برسانید و هزینه‌های بعدی خود را کاهش دهید. در صورت مشاهده هرگونه تغییر در سیستم تهویه مطبوع در اولین فرصت با تعمیرکار مجرب تماس حاصل فرمایید.

عواملی نظیر فشار و حجم کاری دستگاه، عوامل محیطی نظیر آلودگی، عدم توجه به سرویس به موقع و … موجب آسیب پذیری سیستم‌های حرارتی و برودتی می‌گردد که نیازمند بررسی تخصصی می‌باشند. در صورت مشاهده مشکلاتی نظیر

 • گرم شدن باد دستگاه در حالت سرمایش
 • کاهش سرما
 • عدم خنک کنندگی محیط
 • صدای ناهنجار پنل داخلی یا خارجی
 • نشتی آب و گاز از دستگاه
 • روشن نشدن موتور دستگاه

و…. لازم است مشکل را با تعمیرکار مجرب در میان گذارید. با عیب یابی و تعمیر می‌توان از مشکلات بیشتر و تشدید اختلالات دستگاه پیشگیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با فروشگاه بادبزن