تنظیمات دمپر و دریچه‌ های سیستم های تهویه مطبوع

تنظیمات دمپر

تنظیمات دمپر و دریچه‌ها نقش موثری در جریان مناسب باد در سیستم‌های تهویه مطبوع دارد و عدم تنظیمات صحیح باعث عدم حرکت صحیح دمپر و جریان مناسب می‌گردد. دمپر صفحه فلزی است که جهت باز و بسته کردن دریچه و تنظیم هوای درون کانال یا هواساز کاربرد دارد. در مقاله دمپر چیست شرح کاملی از انواع دمپر و عملکر آن ارائه کرده‌ایم. اما در این مطلب بادبزن قصد داریم تنظیمات صحیح و اصولی دمپر و دریچه‌ها را بررسی نماییم.

چگونه می‌توان دمپر پنل داخلی کولر گازی را تنظیم کرد؟

حرکت نکردن دریچه‌ها یکی از شایع‌ترین مشکلات کولر گازی می‌باشد و تا حدودی به تنظیمات دمپر ارتباط دارد. دمپرها در این دستگاه با استفاده از ریموت کنترل تنظیم می‌شوند. در صورتی که دمپر ثابت باشد تنها با یکبار فشردن دکمه دمپر روی ریموت کنترل، شروع به حرکت می‌کنند و زمانی که به جهت مناسب رسیدند با فشردن مجدد همان دکمه دمپر در آن موقعیت ثابت شده و دیگر حرکتی نخواهد داشت.

در برخی ریموت کنترل‌ها دکمه Fix برای تنظیمات دمپر تعبیه شده است که با هربار فشردن این دکمه دمپر اندکی حرکت کرده و در موقعیت جدید ثابت می‌شود. در برخی دستگاه‌های دیگر با استفاده از دکمه Swing تقسیم کننده‌های جریان هوای داخل کنترل می‌شوند.

کلید Swing روی ریموت کنترل برای تنظیمات دمپر و حرکت کردن آن در زاویه کامل تعریف شده است. برای تنظیم دمپرها تمام خطوط مقابل Swing روی نمایشگر ریموت کنترل اسپلیت دیواری باید بطور کامل روشن باشند. در غیر اینصورت دمپر کامل حرکت نخواهد کرد. برای تنظیمات باید کلید Swing را چند مرتبه فشار داده و به نمایشگر توجه کنید. همچنین با فشردن دکمه Swing می‌توانید جهت باد خروجی را در عرض تنظیم نمود.

نکاتی برای تنظیمات دمپر پنل داخلی

ابتدا باید مشخص کنید که می‌خواهید به چه بخشی از محیط باد بیشتری برسد، سپس باید انجام تنظیمات صحیح را آغاز کنید. برای انجام تنظیمات ابتدا باید بدانید به باد ثابت نیاز دارید یا می‌خواهید جریان باد در تمام محیط پخش شود. در زمان انجامتنظیمات باید دقت داشته باشید جریان باد موجب آزار شما نشود برای نمونه در محیط‌های اداری در صورتی‌که باد خروجی خیلی پایین تنظیم شده باشد موجب حرکت کاغذها می‌گردد و تمرکز کارمندان را از بین می‌برد.

از آنجایی که هوای سرد به سمت پایین و هوای گرم به سمت بالا حرکت می‌کند و باید دقت داشته باشید که در روزهای سرد و گرم جریان هوا را متفاوت تنظیم کنید تا سیستم خنک کننده بیشترین کارایی و بازدهی را داشته باشد. از این‌رو  لازم است در تنظیمات دمپر دو نکته را حتما مدنظر قرار دهید:

1.تنظیمات دمپر در فصل گرم سال

در فصول گرم سال دمپر را کمی بالاتر قرار دهید. با این کار باد خروجی موجب سلب آسایش افراد حاضر در محیط نمی‌شود و هوای خنک بطور طبیعی به سمت پایین جریان یافته و موجب خنک شدن محیط می‌شود.

2.تنظیم کردن دمپر در فصل سرد سال

در فصول سرد سال که اسپلیت در حالت گرمایش روشن قرار دارد، در صورتی که دمپر خیلی بالا باشد هوای گرم به خوبی به پایین نمی‌رسد و موجب می‌شود دستگاه فشار بیشتری تحمل کرده و بیشتر کار کند. از این‌رو لازم است تنظیمات دمپر در سطوح پایین انجام گردد تا ابتدا هوای گرم به پایین وزیده شود و بعد از گرم کردن محیط به بالا حرکت کند.

تنظیم دریچه‌ها در داکت اسپلیت

داکت اسپلیت‌ها فاقد دمپر می‌باشند و جریان هوای سرد و گرم از طریق کانال‌ها به اتاق‌های مختلف هدایت می‌شود. از این رو در این دستگاه‌ها بجای تنظیمات دمپر باید تنظیمات دریچه انجام گیرد. دریچه‌ها مکانیسم ساده‌ای دارند که با استفاده از آنها می‌توان مانع ورود باد شد. برای تنظیمات باد در داکت اسپلیت‌ها باید دریچه‌های خروج هوا را تنظیم کرد. معمولا در هر اتاق یک دریچه و در سالن‌ها متناسب با متراژ فضا یک یا چند دریچه وجود دارد.

این دریچه‌ها عملکردی متفاوت از دمپرهای کولرگازی دیواری دارند و تنظیمات جهت باد، برخلاف اسپلیت‌ها که با استفاده از ریموت کنترل انجام می‌شود در داکت‌ها به صورت دستی انجام می‌گردد. همچنین می‌توانید دز صورتی که از اتاقی استفاده نمی‌کنید، دریچه آن اتاق را ببندید تا هوای خارج شده از پنل به سایر بخش‌های خانه منتقل گردد و محیط زودتر سرد یا گرم شود.

در پایان باید بگوییم اگر دستگاهی دارای قابلیت تنظیمات دمپر روی ریموت کنترل می‌باشد و این کلید عمل نمی‌کند. برای رفع خرابی ریموت کنترل کولر گازی یا رفع خرابی دمپر، دستگاه باید توسط تعمیرکار متخصص عیب‌یابی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟