تابستان و راهکارهایی برای خنک سازی خانه

خنک سازی خانه

رایج ترین راه برای خنک سازی خانه در فصل تابستان استفاده از سیستم های سرمایشی می باشد. اما به دلیل گرمای زیاد ممکن است یک سیستم به تنهایی کافی نباشد یا به دلایلی سیستم از کار بیافتد. از رو در این مطلب بادبزن را راهکارهایی برای خنک سازی خانه در فصل تابستان ارائه می نماییم.

راهکارهایی برای خنک سازی خانه با افزایش عملکرد کولر و سیستم سرمایشی

با بکارگیری راه کارهایی که در این بخش بیان می شود می توانید علاوه بر بالا بردن راندمان و کارایی سیستم گرمایشی از محیطی خنک تر در فصل تابستان بهره مند شوید.

انتخاب کولر مناسب

مهم ترین قدم انتخاب و خرید کولر با کیفیت و مناسب فضای خانه و شرایط آب و هوایی که در آن قرار دارید، می باشد. با توجه به برندهای مختلف کولر گازی و آبی باید سیستمی که مطابق با نیاز و بودجه هر فرد می باشد خریداری شود.

کولر آبی

کولر های آبی در قدت های متفاوتی به بازار عرضه شده اند. برای انتخاب کولر آبی با قدرت مناسب باید متراژ خانه خود را در نظر بگیرید تا بتوانید کولر مناسب خود را خریداری نمایید. همچنین لازم است پیش از راه اندازی کولر آبی برای تابستان آن را سرویس کرده و پوشال های آن را تعویض نمایید. همچنین تسمه دستگاه را چک کنید و در صورت شل بودن تسمه جدید جایگزین کنید و درون کولر را به خوبی تمیز نمایید. اما به علت کمبود آب و دردسرهای استفاده از کولر آبی، کم کم استفاده از این نوع کولر در حال کنار گذاشتنمی باشد.

کولر گازی و اسپلیت

نوع جدید سیستم های خنک کننده که بعد از کولر آبی وارد بازار شدند، کولر های گازی می باشند. این دستگاه درسرهای کولر آبی را ندارند و بیشتر برای مناطق شرجی و با رطوبت بالا کاربرد دارد زیرا سرمای خشک و بدون رطوبت تولید کرده و رطوبت محیط را از بین می برد. کولرهای گازی به شما امکان می دهند برای خنک کردن خانه و تغییر دما از ریموت کنترل استفاده کنید. این کولر ها به دلیل اینکه مصرف برق بالایی دارند بهترین روش برای خنک سازی نمی باشند.

نوع دیگر سیستم های خنک کننده اسپلیت ها می باشند که با ورودشان به بازار افراد زیادی را به خود جلب کردند. این دستگاه علاوه بر خنک کردن محیط اندکی رطوبت نیز وارد محیط می نماید. از این رو مناسب برای شرایط آب و هوایی گوناگونی باشند. اسپلیت ها نیز مانند کولر گازی دارای ریموت کنترل می باشند. این دستگاه برعکس کولر گازی بسیار به صرفه بوده و نگرانی برای مصرف برق نخواهید داشت.

ایراد اسپلیت و کولر گازی این است که در یک نقطه نصب شده و خنکی را در فضاهای دیگر مانند اتاق ها نخواهید داشت و مانند کولرهای آبی کانال کشی به تمامی فضای ساختمان ندارن. برای رفع این مشکل داکت اسپلیت ها جایگزین شده اند که علاوه بر کم مصرف بودن دارای کانال کشی به تمام فضای ساختمان می باشند و در سقف کاذب قابل نصب می باشند. همچنین دارای ریموت کنترل برای تنظیم دمای دلخواه هستند.

قرار دادن کولر در سایه

کولر آبی یا کمپرسور کولر گازی را در سایه نصب کنید یا در صورتی که فضایی با سایه نیافتید از سایه بان استفاده کنید. با این کار دستگاه برای خنک سازی خانه فشار کمتری تحمل کرده و راندمان افزایش می باشد که این امر منجر به خنک شدن بهتر فضا می شود.

بررسی فیلتر و پوشال کولر گازی از نمونه راهکارهایی برای خنک سازی خانه

در تابستان به علت اینکه گرد و غبار زیادی در هوا می باشد بهتر است هر چند وقت یکبار پوشال ها و فیلتر تصفیه هوا تمیز و یا تعویض شود. با کثیف بودن فیلتر، سیستم تهویه مطبوع با سرعت بیشتری کار کرده و فشار زیادی را تحمل می کند. تعویض این فیلتر و پوشال علاوه بر خنک سازی خانه، تا حدودی در مصرف انرژی و هزینه های مربوط به کولر صرفه جویی می شود.

جلوگیری از گرم شدن ترموستات

ترموستات را از تلویزیون، لامپ و یا هر وسیله گرم کننده ای دور نگه داشته زیرا باعث می شود کولر طولانی تر کار کند. پس بهتر است این سیستم سرمایشی دور از تابش نور خورشید نیز نصب شود. همچنین از نصب کولر گازی و اسپلیت در کنار پنجره جلوگیری کنید.

تعویض سیستم سرمایشی قدیمی

تعویض کولر های قدیمی و از کار افتاده باعث می شود در قبال هزینه سنگینی که برای خرید آن پرداخت کرده اید دارای عملکرد بهتر و صرفه جویی در مصرف برق و آب به صورت چشمگیری شود.

راهکارهایی برای خنک سازی خانه بدون سیستم سرمایشی

همان گونه که گفتیم برای خنک سازی فضا همیشه نمی توان از سیستم های سرمایشی استفاده کرد، گاهی ممکن است دسترسی به کولر وجود نداشته باشد. پس در ادامه به راهکارهایی برای خنک سازی خانه بدون سیستم سرمایشی اشاره می کنیم.

کشیدن پرده ها

معمولا گرمای بسیار زیادی از طریق پنجره و درب ها به خانه وارد می شود و با کشیدن پرده ها 7 درصد به صرفه جویی در مصرف برق و 20 درصد به کاهش دمای خانه کمک می شود. لازم به ذکر است خانه هایی که پنجره به سمت غرب یا جنوب دارند بیشتر در معرض گرما هستند.

راهکارهایی برای خنک سازی خانه و استفاده از پنکه

با استفاده از یک پنکه و یک ظرف یخ به راحتی می توانید یک نسیم مصنوعی ایجاد کنید. سعی کنید ظرف یخ را به گونه ای در جلوی پنکه قرار داده که باد پنکه از میان یخ ها عبور کند و در محیط خانه جریان یابد. این نسیم مصنوعی ترفندی عالی برای خنک سازی خانه تا ساعت ها می باشد. همچنین می توانید با آویزان کردن چند بطری یخ در پشت پنکه این نسیم را ایجاد کنید.

باز و بسته کردن به موقع درب ها

در گرم ترین ساعت روز باید درب اتاق را بسته تا هوای خنک هدر نرفته و در ساعت خنک شب باید در اتاق را باز نگه داشت تا هوای خنک در محیط خانه جریان داشته باشد.

استفاده از پنکه سقفی در جهت خلاف ساعت برای خنک کردن خانه

معمولا پنکه های سقفی را در تابستان در جهت خلاف عقربه ساعت و در زمستان در جهت عقربه ساعت تنظیم کرده تا در سرد و گرم شدن فضای محیط بالاترین تاثیر را داشته باشد.

از فن آشپزخانه، توالت و حمام استفاده کنید.

دقت داشته باشید در فصل تابستان هوای سرد از قسمت های پایین وارد خانه می شود و هوای گرم از قسمت های بالا به درون ساختمان جریان دارد. بنابرای می توانید هوای گرم که از قسمت های بالا وارد ساختمان می شوند را خارج کرده و موجب خنک سازی محیط شوید. اما باید شیوه صحیح انجام اینکار را بدانید که ما به شما می گوییم.

برای اینکار می توانید با استفاده از فن آشپزخانه، توالت و حمام استفاده کرده و هوای گرم داخل را خارج کنید. به این ترتیب هوای داخل خنک تر خواهد شد.

استفاده از لامپ های کم مصرف

استفاده از لامپ های پر مصرف باعث می شود که 90 درصد انرژی خود را به گرما تبدیل کرده و باعث گرم شدن و اتلاف انرژی به صورت قابل توجهی می شود. به همین دلیل بهتر است لامپ های کم مصرف را جایگزین آنها کرده تا بیشترین تاثیر را در خنک سازی خانه داشته باشد.

با تعویض ملحفه به خنک سازی خانه کمک کنید.

در آغاز فصل تابستان توصیه می کنیم علاوه بر جایگزین کردن لباس های تابستانی و خنک با لباس های زمستانی، چند تغییر کوچک هم در اتاق خواب اعمال کنید. بهتر است پتوها را با ملحفه های نخی تابستانی تعویض کنید.

استفاده از ملحفه با جنس نخ موجب شده کمتر عرق کنید و تاثیر زیادی در دمایی که احساس می کنید دارد. همچنین از بالشت هایی استفاده کنید که از پوسته سیاه گندم پر شده اند. چرا که در این نوع بالشت هوا جریان داشته و خواب بهتری را در طول شب در فصل گرم برای شما همراه خواهد داشت.

به علاوه می توانید چند ساعت پیش از اینکه برای برای خواب آماده شوید چند کیسه یخ در تختخواب خود قرار دهید. چند کیسه یخ را در بخش های مختلف به ویژه قسمت پایین تخت جای دهید تا دمای محیط کاهش یابد.

استفاده از هوای خنک شب برای خنک سازی خانه

در بیشتر مناطق در طول روز دمای هوا بالا و بسیار گرم است اما هنگام غروب آفتاب دما کاهش چشمگیری دارد. در این حالت با تاریک شدن هوا می توانید از خنکی هوای بیرون برای خنک کردن خانه در تابستان بهره ببرید. کافیست پنجره ها را باز کنید و اجازه دهید هوای تازه و خنک بیرون به درون ساختمان جریان یابد. در این حالت با روشن کردن پنکه می توانید جریان هوا را چند برابر کنید و از خنکی هوای شبانه لذت ببرید.

اما دقت داشتهباشید پیش از طلوع آفتاب و شروع گرمای روزانه پنجره ها را بسته و از پرده های ضخیم استفاده نمایید. با این کار آفتاب وارد خانه نشده و دمای محیط برای مدت زمان بیشتری خنک خواهد ماند.

خنک نگه داشتن بدن

با پوشیدن لباس های نخی و روشن، هوا راحت از بافت های آن عبور می کند و به خنک شدن فرد کمک بسیاری کرده، همچنین گذاشتن پارچه خنک روی مچ دست و گردن و قسمت هایی از بدن که ضربان قوی تری داشته باعث می شود دمای بدن تا مدتی خنک بماند. همچنین خوردن نوشیدنی های خنک نیز تا حدودی به پایین نگه داشتن دمای بدن کمک می کند.

به طور کلی راهکارهای زیادی جهت خنک سازی خانه در فصل تابستان وجود داشته که با رعایت آنها باعث می شود تابستانی خنک و با لذت را سپری کرده و تا حدودی در مصرف انرژی و برق نیز صرفه جویی کنید. علاوه بر این ر صورتی که سیستم خنک کننده شما عملکرد مطلوب را ندارد به شما توصیه می کنیم با سرویس کار و تعمیرکار فروشگاه بادبزن تماس حاصل فرمایید تا با سرویس دستگاه شما هوایی مطلوب و خنک برای شما فراهم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟