دلایل صدای ناهنجار پنل داخلی سیستم های تهویه مطبوع

دلایل صدای ناهنجار پنل داخلی سیستم های تهویه مطبوع

اگر صدای ناهنجار از پنل داخلی سیستم خنک کننده خود می‌شنوید احتمالا دستگاه شما دچار مشکل جدی است که باید سریعا رفع گردد تا صدمات جدی‌تری به کولرگازی شما وارد نشود. البته گاهی ممکن است صدا از پنل خارجی باشد که در مقاله دلایل صدای زیاد پنل خارجی مفصل به بررسی آن پرداختیم. اما در این مقاله قصد داریم به بررسی اصلی‌ترین دلایل بروز صدا در یونیت داخلی کولرگازی بپردازیم.

دلایل صدای ناهنجار پنل داخلی

هر یک از دلایل معرفی شده در این بخش می‌توانند منشاء صدای یونیت داخلی اسپلیت دو تکه باشند. برای یافتن مشکل و رفع آن موارد زیر را بررسی کنید:

آیا پنل داخلی به شکل صحیح به دیوار متصل شده است؟

بی‌تردید ثابت نبودن دستگاه روی دیوار و لرزش آن در هنگام روشن بودن یکی از علل اصلی صدای ناهنجار پنل داخلی می‌باشد.

ممکن است در زمان نصب، نصاب یا تعمیرکار کولرگازی با عجله و بدون دقت اقدام به نصب دستگاه کرده باشد و کولر به درستی روی پایه‌های صفحه نصب، قرار نگرفته باشد. برای مثال ممکن است یکی از پایه‌ها جا نیوفتاده باشد.

راهکار: در این حالت با بررسی دقیق و جا انداختن یونیت داخلی، مشکل رفع می‌گردد.

شل شدن صفحه نصب پنل داخلی

عموما در برخی دیوارها این مشکل بوجود می‌آید که بعد از مدتی جای پیچ‌ها گشاد می‌شود. در چنین حالتی صفحه نصب شل شده و در حین کار شروع به لرزیدن می‌کند و صدای ناهنجاری تولید می‌کند.

راهکار: در صورتی که با بررسی دقیق دلیل صدا شل شدن صفحه بود تنها کافیست صفحه را با دو پیچ دیگر در جای خود محکم کنید.

شل شدن دریچه (دمپر) دلیل صدای ناهنجار پنل داخلی

در صورتیکه دریچه یونیت داخلی شل شده باشد و از حالت پایدار (Stable) خارج شده باشد، با حرکت باد کولر، دمپر شروع به حرکت کرده و صدای ناخوشایندی ایجاد می‌کند.

راهکار: در این حالت پیچ‌هایی که برای مهار کردن دریچه وجود دارند باید سفت شوند. همچنین با رفتن به مقاله تنظیمات دمپر می‌توانید با تنظیم این بخش بیشتر آشنا شوید.

شل شدن قاب پنل داخلی

ممکن است بعد از مدتی استفاده از سیستم برودتی، قاب آن شل شود و در حین کار با ایجاد لرزش موجب ایجاد صدای ناهنجار پنل داخلی گردد.

راهکار: ابتدا باید قاب و بدنه دستگاه توسط سرویس‌کار تست شود و با یک آچارکشی سطحی مشکل رفع می‌شود.

شل شدن اتصالات داخلی اسپلیت

در اثر کار کردن دستگاه و افزایش طول عمر دستگاه ممکن است برخی قطعات داخلی کولر شل شده و به لرزش در آیند و صدای ناهنجاری در پنل داخلی تولید کنند.

راهکار: سرویس‌کار باید با بررسی تمامی قطعات داخلی، قطعه شل شده را یافته و با لحیم‌کاری یا پیچ آن را سفت کند.

خراب شدن بلوور سیستم خنک کننده

خرابی بلوور، اصلی‌ترین دلیل صدای ناهنجار پنل داخلی و ایجاد صدای جیر جیر عجیب و نامتعارف آن می‌باشد. بلوور (دمنده) کولرگازی با استفاده از موتور و بلبرینگ به حرکت در می‌آید و باد خنک ایجاد شده را به فضای اتاق منتقل می‌کند. در نتیجه عواملی که موجب خرابی بلوور می‌شوند و در زمان تولید صدای ناخوشایند باید بررسی شوند به شرح زیر می‌باشند:

خرابی بلبرینگ بلوور

در اثر خشک شدن بلبرینگ، چرخش بلوور دچار مشکل می‌شود و موجب تولید صدای ناهنجار پنل داخلی می‌گردد.

راهکار: برای رفع مشکل بایدبلبرینگ روغن‌کاری شود. در صورتی‌که با روغن‌کاری مشکل رفع نشد باید از سرویس‌کار مجرب برای تعویض بلبرینگ بلوور کمک بخواهید.

گشاد شدن بوشن بلوور

محور بلوور در اختیار بوشن بلوور می‌باشد. بوشن ممکن است در اثر فرسودگی یا جنس نامناسب گشاد شود و محور بوشن به درستی درون آن قرار نگیرد. در این حال صدای تق تق مانند یا ضربه زدن به چیزی، به گوش می‌رسد که نشان دهنده‌ی عدم قرارگیری محور یا دسته درجای  صحیح خود است.

گاهی هم ممکن است بنا بر دلایل نامشخصی بوشن ترک بردارد یا دچار شکستگی شود که این موارد هم موجب ایجاد صدای ناهنجار پنل داخلی می‌شوند. تنها تفاوت این است که در صورت عمیق بودن شکستگی بوشن، بلوور اصلا کار نمی‌کند و با صدای زیادی از کار می‌افتاد.

راهکار: بوشن بلوور باید توسط تعمیرکار به دقت بررسی شود و تعمیرکار نظر نهایی برای تعمیر یا تعویض آن اعلام نماید.

سوختن موتور بلوور

درصورتی که کولرگازی با وجود روشن بودن، بوی نامطبوع سوختگی می‌دهد ویا باد نمی‌زند و همچنین صدای کمی هم در پنل داخلی دارد، بیانگر آن است که موتور بلوور سوخته یا نیم سوز شده است و توانایی چرخش بلوور را ندارد. در این شرایط وارد شدن به موتور موجب ایجاد صدای تیک تیک شده و مانع چرخش صحیح بلوور می‌شود.

راهکار: براساس نظر کارشناسی تعمیرکار باید موتور بلوور را تعمیر یا تعویض کرد.

تاب برداشتن شفت بلوور

در اثر دلایلی نظیر ضربه خوردن، جنس نامناسب، شوک الکتریکی، داغ کردن موتور بلوور و …  شفت بلوور تاب برمی‌دارد. در این شرایط بلوور به درستی چرخش نداشته و در هر بار چرخش به احتمال زیاد به یکی از اجزای دستگاه برخورد کرده یا گیرد می‌کند و موجب شنیدن صدای ناهنجار از پنل داخلی می‌شود. همچنین چرخش ناموزون بلوور خود نیز موجب ایجاد صدای چرخش نامناسب در فضا می‌شود و صدای هوهو مانندی به گوش می‌رسد.

راهکار: درصورتی که شفت بلوور تاب برداشته باشد، باید موتور به صورت کامل تعویض گردد.

شکستگی پره‌های بلوور

گاهی شکستگی پره‌های بلوور دلیل صدای ناهنجار پنل داخلی اسپلیت می‌باشد. گرچه در اکثر مواقع شکستگی پره‌ها اختلالی در عملکرد بلوور ایجاد نمی‌کند اما در حالت کلی با شکست هریک از پره‌ها خلاء هوا ایجاد می‌شود که موجب تولید صدای زوزه مانند می‌گردد.

گاهی پره به صورت کامل نمی‌شکند و پره در مسیر گردش بلوور قرار می‌گیرد و صدای ناخوشایند تولید می‌کند.

راهکار: در چنین شرایطی تنها راهکار تعویض بلوور مطابق با مدل دستگاه می‌باشد.

کثیف شدن بلوور

برخی مواقع دلیل صدای ناهنجار پنل داخلی تنها بخاطر کثیف بودن بیش از حد بلوور می‌باشد که عملیات چرخش موتور یا هوا کشیدن آن را با مشکل روبه‌رو کرده است و صدای زوزه مانند یا جیغ مانند به گوش می‌رسد.

کثیف بودن گاهی، مکش و عملکر بلوور را هم با مشکل مواجه می‌کند و موجب سوختن موتور بلوور می‌گردد.

راهکار: این مشکل با سرویس دوره‌ای دستگاه و تمیزکاری اصولی توسط سرویس‌کار رفع می‌گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟