دلایل کاهش پرتاب باد کولر گازی چیست؟

دلایل کاهش پرتاب باد کولر گازی چیست؟

ممکن است بعد از چند سال استفاده از کولر گازی اسپلیت با کم شدن قدرت پرتاب باد دستگاه روبه‌رو شوید. این کاهش در عملکرد سرمایش و گرمایش دستگاه رخ می‌دهد که در هر دو حالت آزاردهنده و ناخوشایند است. در چنین شرایطی کاربران با افزایش سرعت و دمای دستگاه تمایل دارند به دمای مطلوب برسند غافل از اینکه با این کار موجب آسیب دیدن کمپرسور و افزایش مصرف برق سیستم تهویه می‌شوند. هرگاه عملکرد سیستم تهویه مطبوع کاهش می‌یابد باید به دنبال این باشید که نواقصی که دستگاه دارد، چیست؟ کم شدن شدن پرتاب سیستم‌های حرارتی و برودتی نیز بر اثر بروز مشکلاتی رخ می‌دهد که باید در اولین فرصت رفع گردد تا کمپرسور دستگاه با مشکل جدی مواجه نشود. در ادامه این مقاله دلایل کاهش پرتاب باد کولر گازی را معرفی می‌نماییم.

بررسی تنظیمات ریموت دستگاه

زمانی که شدت باد سرد یا گرم سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی کاهش می‌یابد ابتدا باید تنظیمات ریموت کنترل دستگاه را بررسی نمایید تا اطمینان حاصل کنید دستگاه در دمای مناسب و با شدت پرتاب باد متناسب تنظیم شده است یا خیر؟ زیرا ممکن است سهوا در اثر فشردن دکمه اشتباه یا بازی کودکان با ریموت تنظیمات دستگاه تغییر کرده باشد. در چنین حالتی با تنظیم مجدد، دستگاه به حالت طبیعی خود فعالیت خواهد کرد. اما در صورتی که تنظیمات دستگاه دست نخورده باشد باید به دنبال دلایل کاهش پرتاب باد باشید.

دلایل کاهش پرتاب باد کولر گازی

کم شدن شدت پرتاب باد سیستم‌های حرارتی و برودتی ممکن است به دلیل :

  • کثیف بودن یا مسدود شدن فیلتر هوا
  • یخ‌ زدگی کویل‌های اواپراتور
  • بروز مشکل در بلوور دستگاه
  • نشتی یا مسدود بودن لوله‌ها
  • خرابی برد الکتریکی دستگاه

باشد. در ادامه هر یک از دلایل بروز مشکل کاهش قدرت پرتاب باد اسپلیت را شرح خواهیم داد.

کثیف بودن یا مسدود شدن فیلتر هوا

به میزان هوایی که توسط دستگاه به درون کویل‌ها کشیده می‌شود، باد تولید شده و پرتاب می‌شود. در صورتی که فیلتر تصفیه هوا توسط گرد و غبار و ذرات ریز مسدود شده باشد، مانع ورود هوا به درون کویل می‌شود و حجم هوای کمی وارد دستگاه می‌شود. تصور کنید یک کیسه پلاستیکی روی سر خود کشیده‌اید و عمل دم و بازدم را انجام می‌دهید. کاملا مشخص است تنفس شما دچار مشکل خواهد شد. این اتفاق برای سیستم تهویه زمانی که با فیلتر کثیف کار می‌کند رخ خواهد داد.

علاوه براین در صورتیکه فلترها در طولانی مدت کثیف باشند کمپرسور دستگاه دچار مشکل شده و اوورلود می‌کند به این ترتیب خسارت‌های سنگینی در پی خواهد داشت. پس بهتر است برای رفع کثیفی فیلتر تصفیه هوا و برطرف کردن کاهش پرتاب باد دستگاه با یک سرویس کار ماهر تماس بگیرید و دستگاه را سرویس نمایید. فیلترهای تصفیه هوا باید چند ماه یکبار شسته یا تعویض شوند.

یخ‌ زدگی کویل‌های اواپراتور

یکی دیگر از دلایل کاهش پرتاب باد یخ زدگی کویل اواپراتور می‌باشد. هوای وارد شده به اسپلیت با عبور از کویل خنک کننده اواپراتور خنک می‌شود. در حالتی که کویل‌ها دچار یخ زدگی شده باشند اجازه حرکت جریان هوا از کویل‌ها را نمی‌دهند و موجب کاهش پرتاب دستگاه می‌گردد. با مراجعه به مقاله یخ زدن سیستم های تهویه مطبوع می‌توانید بطور کامل دلایل یخ زدگی کویل را ‌شناخته و برای رفع آن اقدام نمایید.

برای رفع مشکل یخ زدگی کویل ابتدا ترموستات فن را در حالت روشن قرار دهید. به این ترتیب یخ‌های ایجاد شده درون دستگاه ذوب می‌شوند.

سپس فیلترهای هوا را تعویض نمایید و با استفاده از یک فرچه نرم کویل‌های اواپراتور را تمیز کنید.

در صورتی که با تمیز کردن کویل و تعویض فیلترها، مجددا با کاهش پرتاب باد و ایجاد یخ درون اواپراتور مواجه شدید با یک سرویس کار ماهر تماس بگیرید تا لوله‌های مخصوص حمل گاز مبرد را بررسی نماید. به دلیل خطرناک بودن این گاز توصیه می‌کنیم خودتان برای بررسی لوله‌های گاز اقدام نکنید.

بروز مشکل در بلوور دستگاه

به جرات می‌توان گفت بروز مشکل در بلوور کولر از اصلی‌ترین دلایل کاهش پرتاب باد کولر گازی می‌باشد. بلوور درون پنل داخلی دستگاه جای دارد و دلایلی نظیر

  • تجمع حجم زیادی از جرم و آلودگی در سطح پره‌های بلوور
  • ایجاد اختلال در عملکرد موتور بلوور

در عملکرد بلوور اختلال ایجاد می‌شود. برای رفع مشکل بلوور مراحل زیر را دنبال کنید:

ابتدا دستگاه را خاموش کنید و موتور تعبیه شده درون یونیت داخلی را بررسی نمایید.

در صورتی که حجم زیادی از آلودگی روی موتور و پره‌ها مشاهده کردید سریعا با یک مسواک یا برس کوچک اقدام به تمیز نمودن آن کنید و بعد از اتمام کار دستگاه را روشن کنید. اگر همچنان با کاهش پرتاب باد مواجه بودید احتمالا موتور بلوور دچار مشکل شده است و باید با تعمیرکار تماس بگیرید.

نشتی یا مسدود بودن لوله‌ها از دلایل کاهش پرتاب باد

هوای خنک توسط لوله‌های دستگاه به درون ساختمان انتقال داده می‌شود. در صورتی که لوله دچار سوراخ، انسداد یا نشتی شده باشد با کاهش میزان سرمایش دستگاه و کاهش پرتاب باد از دریچه‌ها مواجه خواهید شد.

در این شرایط برای رفع مشکل باید با یک تکنسین ماهر و با تجربه تماس بگیرید تا سیستم لوله‌کشی سیستم تهویه شما را به خوبی و بطور دقیق بررسی کرده و هر بخش که نیاز به تعویض یا ترمیم دارد را اصلاح نماید.

خرابی برد الکتریکی دستگاه

اگر تمامی مراحل فوق را بررسی کردید و از عملکرد صحیح آنها اطمینان حاصل کردید، می‌توان خرابی برد الکتریکی را از دلایل کاهش پرتاب باد کولرگازی و نوسان در باد دستگاه دانست. چراکه نیم سوز شدن یا سوختن برد الکتریکی می‌تواند مستقیما روی قدرت کولر و میزان پرتاب باد تاثیر بگذارد. توجه داشته باشید تشخیص و تعمیر این قسمت برعهده یک متخصص خبره کولر گازی می‌باشد.

عدم سرویس به موقع دستگاه

گرچه بروز مشکلات فوق می‌تواند روی پرتاب باد دستگاه تاثیر داشته باشد اما اصلی‌ترین دلیل کاهش پرتاب باد را می‌توان عدم سرویس به موقع دستگاه دانست. بنابراین با سرویس به موقع دستگاه از سایر مشکلات بویژه کاهش پرتاپ باد سیستم سرمایشی خود جلوگیری کنید. برای سرویس اسپلیت خود می‌توانید با تعمیرکار کولرگازی فروشگاه بادبزن تماس حاصل فرمایید

 

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟