رادیاتور از نمونه سیستم های گرمایش

رادیاتور یا شوفاژ

از دیرباز رادیاتور یا همان شوفاژ یکی از رایج‌ترین سیستم‌های گرمایش مرکزی در:

 • ساختمان ها
 • مراکز اداری
 • تجاری
 • مدارس
 • فروشگاه‌ها

بوده است.

مردم از قدیم برای گرم کردن محیط و رهایی از سرمای طاقت‌فرسای زمستان از رادیاتور استفاده می کردند و تا به امروز نیز به علت کارایی موثر این سیستم‌ها، همچنان بسیاری صاحبان ساختمان‌ها از این نوع تجهیزات برای گرمایش محیط استفاده می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با عملکرد رادیاتور و انواع آن آشنا شویم.

رادیاتور چیست؟

رادیاتور ها تبدیل کننده‌های حرارتی می‌باشند، به گونه ای که به وسیله انتقال حرارت و جابه جایی در هوای اطراف، گرمای شوفاژ توزیع می‌گردد. آب درون شوفاژ به عنوان ناقل دما می کند و از طریق موتورخانه یا پکیج گرمای مورد نیاز خود را دریافت می‌نماید. از رو وظیفه اصلی این وسیله تامین آب گرم و گرمایش محیط می‌باشد.این دستگاه در محلی به نام موتور خانه همراه با دستگاه هایی از قبیل:

 • دیگ
 • مشعل
 • پمپ و

… نصب می‌شود.

سپس حرارت به سیال که عموما آب است انتقال داده شده و از طریق پمپ موجود آب گرم توسط لوله کشی به داخل ساختمان هدایت می‌شود و به این شیوه وارد رادیاتور های نصب شده در اتاق ها می‌شود. شوفاژ گرما را به محیط داخل منتقل می‌کند سپس گرمای آب گرفته می‌شود و از طریق لوله‌‌های برگشت وارد موتور خانه می‌شود تا به دیگ هدایت شده و دوباره گرمای مورد نظر را جذب نماید. این چرخه دائما در حال تکرار می‌باشد.در سیستم‌های حرارتی آبی که از دیگه خارج شده و به ساختمان هدایت می‌شود گرمایی برابر 180 درجه فارنهایت دارد و آب برگشتی به دیگ که گرمای خود را به محیط منتقل کرده است برابر 160 درجه فارهایت می‌باشد. به عبارتی اختلاف دمای آب خارج شده از دیگه با آب وارد شده به دیگ 20 درجه فارنهایت می‌باشد.

نحوه گرم کردن محیط توسط شوفاژ

اتاق ها به صورت جا به جایی آزاد و طبیعی توسط رادیاتور گرم می‌شوند. به‌صورت که هوا بالای رادیاتور به دلیل گرم شدن سبک شده و به سمت بالا حرکت می‌کند. و هوای سرد بخش های دیگر اتاق که سنگین‌تر است جایگزین هوای گرم بالای شوفاژ می‌شود. این چرخه بصورت طبیعی ادامه داشته و بطور دائم ادامه می‌یابد. به این ترتیب دمای تمام قسمت های محیط به صورت یکنواخت گرم می شود.در ساختار شوفاز هیچگونه موتور و وسیله برقی به کار برده نشده است. از این جهت دمای محیط  و میزان رطوبت نسبی محیط قابل کنترل نمی باشد. اما به طور معمول با گرم شدن محیط درصد رطوبت نسی کاهش می‌یابد. به عبارتی شوفاژ علاوه بر گرم کردن محیط، رطوبت نسبی را نیز کاهش می دهد. می توان برای تامین رطوبت مورد نیاز افراد در محیط از افزودن بخار به محیط استفاده کرد.

انواع رادیاتور

رادیاتور ها عموما از محفظه‌ای از جنس فلز مانند:

 • چدن
 • آلومینیوم
 • یا فولاد ساخته

می‌شوند. شرکت‌های داخلی و خارجی زیادی در زمینه تولید شوفاژ فعالیت داشته و  دستگاه‌هایی در جنس ها و انواع مختلف با سطح حرارت دهی و کیفیت گوناگون تولید و به بازار عرضه می نمایند. در ادامه به انواع رادیاتور اشاره خواهیم نمود.

پنلی

از نمونه شوفاژ ها که به طور عمده در ساختمان های:

 • مسکونی
 • اداری
 • تجاری

کاربرد دارد رادیاتور های پنلی با جنس فولادی می‌باشد که به صورت پنل‌های یکپارچه ساخته شده‌اند. از آنجایی که فولاد عایق حرارتی خوبی است موجب شده تا این نوع شوفاژ میزان حرارت دهی بسیار بالایی داشته باشد. عموما از ورق های فولادی نازک در این نوع استفاده می‌شود تا میزان بیشتری از دمای آب را به محیط انتقال دهد.شوفاژ پنلی برای مناطق کوهستانی و سردسیر که زمستان‌های بسیار سرد و طاقت فرسایی دارند بهترین گزینه است. همچنین از آنجایی که بدنه این شوفاژ  یکپارچه و مسطح است موجب افزایش زیبایی طراحی ساختمان خواهد شد. از دیگر مزایای این شوفاژ می توان به گردش آب کمتر و در نتیجه گرمادهی بیشتر اشاره کرد.

پره ای

شوفاژ پره ای اولین تنسل رادیاتور می‌باشد. این شوفاژ از کناره هم قرار گرفتن پره های آلومینیومی ایجاد شده است. همچنین از آنجایی که ورق های آلومینیومی کم وزن هستند رادیاتور پره‌ای سبک بوده و برای دیوار های کاذب یا دیوار های از پیش ساخته شده مناسب می‌باشند.هرچه  قدر تعداد پره ها بیشتر باشد گرمادهی شوفاژ بیشتر خواهد بود. پس می توان از ویژگی های این نوع به قابلیت کم و زیاد کردن تعداد پره ها بسته به نیاز محیط اشاره کرد. همچنین در صورت خرابی یا سوراخ شدن، قابل تعمیر و تعویض در محل می باشند.

شوفاژ حوله خشک کن

رادیاتور حوله خشک کن مناسب برای خشک کردن حوله و لباس می‌باشد و برای حمام و استخر ها کاربرد دارد. از آنجایی که این نوع شوفاژ در مکان های مرطوب نصب می‌شودبهتر است جنس آن از بهترین مواد ضد زنگ باشد. عموما این شوفاژ از جنس آلومینیوم یا استیل با مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی ساخته می شود. این نوغ شوفاژ در نوع دیواری می‌باشد و علاوه بر خشک کردن لباس، موجب گرم شدن محیط نیز می‌شوند.

قرنیزی

نسل جدید شوفاژ گرمایشی، رادیاتور قرنیزی می‌باشد و برای محیط‌هایی با فضای کم بسیار مناسب بوده و استقبال زیادی از این نوع شوفاژ شده است. این نوع رادیاتور همانطور که از نامش نیز مشخص است بجای قرنیز لبه پایینی دیوار نصب می‌شود. عمکرد این نوع مانند مدل‌های دیگر بوده و از طریق چرخش آب در مدار از موتور خانه یا پکیج، گرمای مورد نیاز آب را فراهم می نماید. شوفاژ قرنیزی نسبت به انواع دیگر حرارت دهی بسیار بالایی دارد همچنین از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشد و دارای طول عمر بالایی است. بدنه قرنیزی از جنس آلومینیوم بوده و حرارت‌دهی بسیار مطلوبی دارد. علاوه بر این نصب راحت و سریعی خواهد داشت.

شیشه ای

از مدرن‌ترین و پیشرفته ترین انواع شوفاز می‌توان به نوع شیشه ای اشاره نمود. همچنین به دکوراسیون ساختمان زیبایی خاصی می بخشد. جنس این نوع شوفاز از شیشه سکوریت نشکن بوده و در پشت صفحه شیشه ای لوله های آب گرم نصب شده می‌شود. از آنجایی که این نوع رادیاتور می تواند به عنوان جای قاب روی دیوار نصب شوند ،به عنوان دکوراتیو و تزئینی نیز در بازار شناخته می شوند. از ویژگی‌های اساسی این نوع رادیاتور می توان به قابلیت نصب و اجرا برای تمام فضاهای کوچک و بزرگ بدون محدیدت اشاره کرد. همچنین حرارت دهی بسیار بالایی دارند. این نوع رادیاتور بسیار کم مصرف بوده و در زمان کوتاهی هوای گرم و مطبوع ایجاد می نماید.

رادیاتور برقی

شوفاژ برقی عملکردی مشابه با نمونه های قبلی دارد و تنها تفاوت این مدل نوع ناقل گرما می باشد. در این نوع بجای آب، روغن وظیفه انتقال حرارت و دمای محیط را برعهده دارد. روغن توسط المنت های درون محفظه، گرمای مورد نیاز را به دست می‌آورند و به محیط انتقال می دهند. از بارز ترین ویژگی این مدل کاهش آلودگی محیط زیست می باشد. رادیاتور برقی به لوله کشی نیاز نداشته و قابل حمل و جابه جایی می باشند.همچنین در هر مکانی بدون گرفتن فضای زیاد مفید و کارا هستند. به علت نیاز نداشتن به لوله کشی به میزان چشمگیری هزینه های مصرفی را کاهش می‌دهند.

بهترین محل نصب رادیاتور

هنگام نصب رادیاتور بهتر است نکاتی توجه شود تا در نهایت بتوانید بهترین استفاده را از این سیستم داشته و گرمای مطیوع و خوبی در محیط خود تجربه نمایید. در زیر به ند نکته اساسی اشاره می نماییم.

 • برای فضاهایی که معمولا مرطوب می باشد مانند حمام و … باید از رادیاتور آلومینیومی استفاده کرد.
 • در رادیاتور مدل آلومینیومی شوفاژ به روی دیوار و در زیر پنجره اتاق نصب می شود. باید توجه کرد که فاصله پایین هر بلوک از کف اتاق یا سالن 10 تا 12 سانتی متر باشد.
 •  رادیاتورها را در زیر پنجره ها و نزدیک جداره های خارجی و سرد ساختمان نصب کنید. زیرا در فصل سرما توسط شوفاژ بطور دائم گرما به محیط افزوده شده ولی دمای اتاق بالا نمی رود و ثابت است زیرا بخشی از گرمای تولید شده تلف می شود.

ویژگی های رادیاتور خوب

از جمله ویژگی های شوفاژ خوب هنگام خرید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. یکی از ویژگی های رادیاتور خوب مصرف کم انرژی و راندمان بالا می باشد. زیرا کیفیت رادیاتور به این دو عامل بستگی دارد.
 2. رادیاتور خوب در کمترین فضای ممکن، باید قادر به تولید بیشترین ظرفیت حرارتی باشد.
 3. شوفاژ دارای ثبات حرارتی بهینه باشد.
 4. متنایب با موتورخانه ای که دارید ،شوفاز مناسب را خریداری نمایید.
 5. شوفاژ مناسب، دستگاهی ایت که زیبایی دکوراسیون داخلی محیط را به همراه داشته باشد.
 6. به کیفیت جنس شوفاژ، رنگ و مقاومت آن در برابر زنگ زدگی در زمان خرید توجه کنید.

قیمت مناسب دستگاه و همچنین خدمات پس از فروش در کنار ویژگی های ذکر شده از جمله نکاتی است که بسیارمورد توجه کاربران می باشد. برای خرید رادیاتور با کیفیت و با قیمت مناسب و خدمات پس از فروش عالی می توانید با فروشگاه بادبزن در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟