بوی بد ناشی از سیستم های تهویه و راهکارهای از بین بردن آن

بوی بد ناشی از سیستم های تهویه

بوی بد ناشی از سیستم تهویه تجربه بسیار نامطلوبی می باشد که سبب بدبینی نسبت به آن می شود. اگر شما هم حین استفاده از سیستم تهویه با بوی ناخوشایند رو به رو شدید باید دلایل این بو را شناسایی کنید. در این مقاله با بادبزن همراه باشید تا نحوه عیب یابی بوی بد و راه کارهای رفع آن را بررسی کنیم.

انواع بوی بد سیستم تهویه

بوی ناخوشایند این دستگاه ها بسیار آزار دهند بوده و باعث می شود فضای خانه به سرعت از این بو پر شود. در این بخش با انواع بو و دلایل آن آشنا خواهیم شد.

بوی دود خارج شده از اگزوز

علت این بوی ناخوشایند مربوط به روغن استفاده شده در  دستگاه می باشد. زیرا روغن استفاده شده در اسپلیت به منظور عملکرد بهتر دستگاه می باشد اما این بوی اگزوز مربوط به نشتی روغن می باشد. برای رفع این مشکل بهتر است از کارشناسان متخصص استفاده کرده تا بهترین نتیجه گرفته شود.

بوی ناخوشایند سوختگی

این بو شبیه این است که چیزی در حال سوختن باشد و دلیل آن می تواند مربوط به ذوب شدن قطعات پلاستیکی، بیش از حد گرم شدن موتور و یا مشکل سیم کشی باشد. در این شرایط باید سیستم تهویه را خاموش کرده و با یک متخصص HVAC تماس گرفته تا از مشکلات مکانیکی و برقی احتمالی در آن جلوگیری به عمل آورد.

بوی ناخوشایند شبیه به بوی جوراب

یکی از بدترین نمونه بوها، بوی جوراب و پا می باشد. از جمله عواملی که باعث این بوی بد می شود شامل: کویل های کثیف، مخزن های آب که مسدود شده اند و آب راکد می باشد. با استفاده از تمیزکاران حرفه ای می توانید این بوهای ناخوشایند را از محیط خود از بین ببرید.

بوی بد ناشی از مصرف سیگار

اگر در خانه سیگار می کشید ممکن است این دودها در اواپراتور و فیلتر جمع شده و زمانی که دستگاه را روشن کرده این بو را احساس کنید. از راه حل های این بوی بد می توان به کشیدن سیگار در خارج از خانه، تعویض کردن فیلتر کولر گازی و تمیز کردن دستگاه اشاره کرد.

بوی بد شبیه به بوی باروت

در صورت استشمام بویی شبیه به باروت با یک متخصص تماس گرفته تا هرچه سریعتر از این مشکل جلوگیری کند، زیرا این بو ممکن است از خرابی فن موتور و یا اتصالی در مدار نشات گرفته باشد. به همین دلیل بهتر است هرچه سریعتر از وجود این مشکل جلوگیری کنید.

بوی ناخوشایند زباله یا لاشه حیوان

این بوی بد می تواند نشات گرفته از وجود موجودی کوچک در دستگاه اسپلیت باشد به همین دلیل بهتر است ابتدا سیستم تهویه مطبوع خود را خاموش کرده و پنجره ها را باز کنید تا این بو از بین رود. سپس با استفاده از نیروی ماهر و متخصص به رفع این مشکل بپردازید.

بوی استون

استشمام بویی شبیه به بوی استون بسیار خطرناک می باشد زیرا ممکن است از نشت گاز ناشی شود. به همین دلیل بهتر است با یک کارشناس تماس گرفته و وجود چنین مشکلی را گزارش دهید تا اقدامات لازم را انجام دهد.

بوی ناخوشایند قارچ و کپک

رطوبت موجود در می تواند منجر به وجود کپک در دستگاه شود که بوی نامطبوعی به همراه دارد. از جمله راهکار هایی که سبب می شود تا حدودی از این مشکل جلوگیری شود شامل:

 • تمیزکردن دستگاه
 • تعویض فیلترهای تهویه
 • نشتی در مجرا می باشد.

همچنین اگر در منطقه ای که سیستم تهویه مطبوع قرار دارد گرد و خاک جمع می شود بهتر است تا گرد و غبارها را تمیز کرده که باعث آلودگی نشود.سیستم های رطوبت گیر یکی از مهم ترین راه حل برای جلوگیری از ایجاد کپک و قارچ می باشد، زیرا این سیستم به HVAC وصل شده و رطوبت اضافه را به صورت خودکار حذف می کند.

در صورت استشمام هرگونه بوی بد به شما توصیه می کنیم با فروشگاه بادبزن تماس گرفته تا متخصصین ما در سیع ترین زمان در محل شما حاضر شده و بوی ناخوشایند و نامطبوع را رفع کرده و در صورت بروز مشکل در دستگاه آن را رفع نمایند.

بوی بد ناشی از سیستم های تهویه مربوط به چه قسمت هایی است؟

بوی نامطبوع خارج شده از کولر گای ممکن است از قطعات مختلف این دستگاه ایجاد شود که در ادامه بررسی می کنیم:

کویل خنک کننده اسپلیت

این قطعه هوای داخل ساختمان را دریافت می کند سپس گرما و رطوبت آن را جذب کرده و آن را به هوای سرد تبدیل می نماید. حال در صورت وجود آلودگی مانند کپک، قارچ و باکتری موجود در محیط توسط کویل جذب شده و موجوب تولید بوی ناخوشایند همراه با خروج هوای سرد می شود. علاوه بر این در صورت تمیز نکردن منظم کویل، محیط مناسبی برای تولید مثل و شد قراچ و کپک می شود.

سینی و مجرای تخلیه

سینه و مجرای تخلیه رطوبت جذب شده از داخل ساختمان را توسط سینی جمع کرده و با استفاده از مجرا تخلیه می کند.در صورتی که سینی یا مجرا به دلایلی مسدود شده باشد، قارچ ها و کپک های موجود در رطوبت هوا که با استفاده از کویل جذب شده اند به خارج هدایت نشده و در همان جا باقی می ماند و به رشد تکثیر ادامه می دهد.

لوله ها

دستگاه های تهویه موجب تهویه هوا در داخل ساختمان می گردد و موجب انباشته شدن گرد و خاک و آلودگی درون لوله ها می شود حال در صورتی که میزان رطوبت درون مجرای تخلیه کنترل نشود، لوله ها نیز محل مناسبی برای رشد کپک و قارچ می شود. در این حالت کوچکترین شکاف یا سوراخ در لوله ها امکان پخش بوی کپک در کل فضا را فراهم می کند.در صورتی که  درون ساختمان و لا به لای دیوارها نیز کپک رشد کرده باشد از طریق سوراخ یا شکاف ممکن است به درون لوله ها رسیده و تکثیر شود. همچنین رعایت بهداشت فضای ساختمان نیز برای جلوگیری از بروز بوی ناخوشایند مهم است.

روش های رفع بوی بد اسپلیت

همانطور که در بخش شرح دادیم بوی ناخوشایند حاصل از سیستم تهویه ممکن از قطعات مختلف این دستگاه باشد که برای رفع آن بهتر است کارهای زیر را انجام دهید:

فیلتر هوا را تعویض نمایید

اگر مدت زیادی است که ازدستگاه استفاده می کنید و فیلترهای آن را تمیز نکرده اید اکنون زمان شستشو یا تعویض آن می باشد. زیرا فیلتر ها مانع برگشت آلودگی به ساختمان شده و هرچه آلودگی موجود در فیلتر کمتر باشد بوی ناخوشایند آن نیز کمتر خواهد بود. توصیه می کنیم در هنگام تعویض از فیلترهایی با کیفیت بسیار بالا استفاده نمایید.

کویل خنک کننده دستگاه را تمیز کنید.

کویل خنک کننده دستگاه باید به صورت سالانه هنگام سرویس دستگاه تمیز شوند. این کار هم موجب کاهش و رفع بوی ناخوشایند ساختمان شده و هم موجب افزایش راندمان و کارایی دستگاه می گردد.زیرا کپک ها، قارچ ها، گرد و غبار و دیگر آلاینده های چسیبیده به کویل جریان هوای سیستم را کاهش داده و راندمان دستگاه کم می شود. بهتر است برای تمیز کردن کویل دستگاه از سرویس کار ماهر کمک بخواهید.

لوله ها را تمیز کنید.

در کنار تمیز کردن کویل خنک کننده توصیه می کنیم لوله ها را نیز تمیز کنید. اینکار کلیه آلودگی های جمع شده در لوله ها زدوده شده و دوباره وارد ساختمان نخواهد شد.

سینی و مجرای تخلیه تمیز شود.

بهتر است برای جلوگیری از رشد کپک و قارچ بویژه در مناطق شرجی هر ماه سینی و مجرای تخلیه بررسی و تمیز شود.

دیگر راهکارهای موجود عبارتند از :

 • چک کردن دستگاه به طور دقیق
 • تمیز کردن تهویه هوا
 • تمیز کردن لوله کندانس با فشار آب

روش های پیشگیری از ایجاد بوی ناخوشایند در سیستم تهویه

 • هنگام آشپزی هود را روشن کنید.
 • هنگام دوش گرفتن هواکش را روشن نمایید.
 • از گیاه و گل طبیعی در ساختمان خود استفاده کنید. زیرا گیاهان مانع انتشار گازهای سمی همچون کپک و قارچ می گردند.
 • به طور مرتب کف و سطح ساختمان را جارو برقی بکشید تا تمام آلودگی های ساختمان را بزدایید.
 • درون ساختمان از دستگاه تصفیه کننده هوا استفاده کنید. این دستگاه تا 99 درصد باکتری های موجود در هوای ساختمان را می زداید.
 • سرویس سالیانه دستگاه

سرویس کار و تعمیرکار کولر گازی می تواند تا تمامی قطعات و بخش های سیستم تهویه را برای شما تمیز نماید. برای سفارش و استفاده از خدمات تعمیر سیستم های تهویه در سراسر تهران می توانید با ما در فروشگاه بادبزن در تماس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟