روش های شستشوی سیکل تبرید و لوله های سیستم های تهویه مطبوع

روش-های شستشوی سیکل تبرید

قطعات پنل داخلی و خارجی سیستم های تهویه مطبوع پس از نصب و استفاده لازم است به صورت دوره ای شستشو شده و سرویس شوند تا کارایی سیستم افزایش یافته و عملکرد بهتری داشته باشد. از این رو در این مطلب قصد داریم نحوه شستشو قطعات اساسی سیستم های برودتی نظیر سیکل تبرید و لوله مویین و کندانسور را بررسی کرده و نکاتی پیرامون آن ارائه نماییم.

روش های شسشتشوی سیکل تبرید و لوله های سیستم های برودتی و حرارتی

عموما برای شستشوی سیکل تبرید و لوله های سیستم های سرمایشی و گرمایشی از دو روش استفاده می شود :
1.شسشتن سیکل تبرید و لوله ها با استفاده از ازت
2.شستن سیکل تبرید و لوله ها با استفاده از R22

شسشتوی سیستم های تهویه با استفاده از ازت

یکی از روش های عملی و جهانی شستشوی سیستم های تهویه با استفاده از ازت می باشد. در این روش شستن دستگاه توسط ازت با فشار بالایی انجام شده و موجب خالی شدن سیستم از هرگونه روغن فاسد می گردد. این روش بهترین راه و مطمئن ترین راه برای دستگاه سرمایشی و گرمایشی می باشد.

شستشو سیکل تبرید و لوله ها با استفاده از گاز R22

با وجود اینکه استفاده از گاز R22</a title=”گاز R22″> یکی از روش های شستشوی سیکل تبرید و لوله ها معرفی شده است اما بنا به دلایلی که در ادامه ذکر خواهیم کرد روش اصولی و صحیحی نمی باشد و مضراتی به همراه دارد. توصیه می کنیم در صورتی که مجبور به استفاده از این روش شدید، سعی کنید این روش آخرین راه حل ممکن باشد.

چرا سیسکل تبرید نباید با استفاده از گاز R22 شسته شود؟

• گاز R22 برای محیط زیست مضر بوده و هنگام استفاده مقدار قابل توجهی از این گاز در هوا باقی خواهد ماند.
• همانند ازت اثر پاک کنندگی بالایی نداشته و سیستم را بطور کامل تمیز نخواهد کرد.
• از نظر قیمت و هزینه اصلا مقرون به صرفه نمی باشد.

نحوه شستشوی سیکل تبرید و لوله ها با استفاده از ازت

این روش زمانیکه سیستم باز می باشد و کمپرسور بر روی سیستم بسته نیست قابل انجام بوده و در دو مرحله انجام می شود. در مرحله اول پنل داخلی و لوله های مربوط به آن شسته می شود. در این مرحله یک والف و مغزی به سر لوله وصل می شود و کپسول ازت به آن متصل می گردد، سپس ازت به آن متصل شده و با فشار بالایی به سیستم وارد می شود، به این ترتیب تمام روغن موجود در پنل داخلی از طریق لوله برگشت خارج می شود. دقت داشته باشید این کار را چندین بار و هر بار با کم و زیاد کردن فشار ازت انجام دهید تا کاملا روغن لجن شده خارج شود.

در مرحله دوم کندانسور و لوله های بیرونی شسته می شود. در این مرحله گاز ازت به کندانسور متصل شده و همانند اواپراتو (پنل داخلی) شسته می شود با این تفاوت که برای شسشتشوی کندانسور فشار کمتری لازم است.

نکاتی پیرامون شستشوی سیستم های تهویه مطبوع

لازم است هنگام شستشوی سیکل تبرید و لوله ها به نکات زیر توجه کنید:

پیش از شستشو شیر انبساط و فیلتر ها جدا شوند.

وجود فیلتر و شیر انبساط در مسیر سیال شستشو همچون مانع عمل می کنند از این رو بهتر است سیستم جدا شده و لوله ها و سیکل تبرید شسته شوند.

نقش ازت در شستشو سیستم ها

ابتدا سیستم را با استفاده از ازت تمیز کزده و سپس از سیال شستشو دهنده استفاده نمایید. زیرا فشار ازت مواد آلوده و روغن های لجن شده را خارج کرده و موجب می شود سیال شستشو دهنده بهتر دیواره های لوله ها را تمیز نماید.

توجه به سیال شستشو دهنده

به خواص شیمیایی سیال شستشو دهنده دقت کنید. زیرا برخی مواد شیمیایی به کار رفته در سیال با سیستم برودتی سازگاری نداشته و موجب پوسیدگی و خوردگی دستگاه می گردد. علاوه بر این نکات ایمنی هنگام استفاده از سیال رعایت شود چرا که برخی از سیالات سمی و قابل اشتعال می باشند.

نوع گاز مبرد شستشو دهنده

به طبقه ایمنی گاز مبرد شستشو دقت نمایید و از گاز R22 استفاده نکنید.

طول لوله بیش از 15 متر نباشد.

در صورتی که طول لوله ها بیش از 15 متر می باشد بهتر است بریده شده و به طول کوتاه تری تبدیل گردد. زیرا سیال شستشو در لوله های با طول کمتر فشار بیشتری دشته و عمل شستشو را بهتر انجام می دهد.

خودداری از تخلیه سریع سیال

سیال های شستشو زمانیکه با فشار بالا و به آرامی در لوله ها حرکت کنند به خوبی آلودگی ها را پاک می نمایند. از این رو از تخلیه سریع سیال خودداری کنید. همچنین زمانی که از یک سر لوله سیال وارد می شود سر دیگر را اندکی تنگ کنید تا سیال شستشو دهنده با سرعت تخلیه نگردد و در لوله ها فشار بیشتری ایجاد شود.

• سیال شستشو را از اتاق وارد و به محیط بیرون انتقال دهید.

در سیستم های تهویه مطبوع دو تکه که اواپراتور (پنل داخلی) در فضای مسکونی نصب می باشد، شستشوی سیکل تبرید و لوله ها را به نحوی انجام دهید که سیال از اتاق وارد و به محیط بیرون منتقل گردد.

• شستشو را تا زمانی که خروجی سال شستشو کاملا شفاف شود ادامه دهید.

بهتر است فشار ازت پشت سیال شستشو دهنده قرار گیرد تا سیال آلاینده ها بهتر خارج گردد به این ترتیب سیال با فشار بالایی حرکت کرده و سطح داخلی لوله ها بهتر و سریع تر تمیز می گردد.

• سیال درون مخزن تخلیه گردد.

برای جلوگیری از آلودگی محیط توسط آلاینده های خروجی از سیستم بهتر است خروجی سیال شستشو دهنده درون یک مخزن تخلیه گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با فروشگاه بادبزن