سایت گلس چیست و چه کاربردی دارد؟

سایت گلس چیست و چه کاربردی دارد؟

سایت گلس چیست و چه کاربردی دارد؟ یکی از پرکاربردترین تجهیزاتی است که در ساختار سیستم‌های برودتی برای تشخیص و رفع بسیاری از عیوب و نواقص ایجاد شده در سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه در انواع مختلف موجود می‌باشد و برای کاربردهای خاص استفاده می‌شود. از این رو با توجه به اهمیت سایت گلس‌ها در ادامه این مطلب به معرفی و بررسی آن می‌پردازیم.

کاربرد سایت گلس (Sight Glass)

همانطور که اشاره شد سایت گلس یکی از تجهیزات اصلی در سیستم‌های برودتی و سیکل تبرید می‌باشد که دارای کاربردهای گسترده‌ای نظیر موارد زیر است:

 • تشخصی مشکلات ایجاد شده در خط مایع مبرد همچون گرفتگی فیلتر‌ها، صافی‌ها، لوله‌ها،تله بخارها و …
 • بررسی رنگ و وضعیت مایع نظیر مشاهده میزان مایع و بخار در بخش‌های مختلف خط مایع با استفاده از سایت گلس
 • امکان تشخیص سیال مایع در خطوط بخار و اقدام برای رفع آن
 • استفاده از Sight Glass برای تمیزکاری و شستشوی خطوط و از بین بردن باقی مانده رسوب مواد اضافی
 • دستگاه‌های دارای مخزن روغن که درون آنها روغن پمپاژ می‌شود با استفاده از Sight Glass می‌توان میزان روغن درون دستگاه را مشاهده کرد و برای تمیزکاری آن اقدام کرد. همچنین بررسی رنگ روغن، اتمام روغن و وضعیت آن قابل تشخیص می‌باشد.
 • Sight Glass قادر به تعیین مسیر جریان سیال می‌باشد.
 • خطوطی که نیازمند روغن‌کاری می‌باشند از سایت گلس استفاده می‌کند تا رنگ روغن و تمام شدن یا نشدن روغن با استفاده اواپراتور قابل تشخیص باشد.
 • تجمع مایع کف آلود درون Sight Glass، اواپراتور را از وجود مشکل در دستگاه آگاه می‌سازد.
 • نشان دهنده میزان مبرد و رطوبت درون سیستم می‌باشد.

محل نصب سایت گلاس‌ها و اجزای آن

سایت گلس باید در مسیر مایع مبرد یعنی پیش از شیر انبساط الکترونیکی (شیر برقی) و بعد از وسایل جانبی در خط مایع تعبیه شود.

Sight Glass از یک لنز شیشه‌ای قرار گرفته درون رینگ فلزی تشکیل شده و مانع نشت مبرد می‌شود. برخی از گلاس‌ها دارای پروانه (impeller) یا rotor می‌باشند که در خطوط افقی و عمودی قابل نصب هستند و به تشخیص جهت جریان سیال و شدت آن کمک می‌کند. گلاس‌های دارای روتور یا پروانه‌ در صورتی کاربرد دارند که دبی سیال پایین نبوده و بتواند پروانه را به حرکت در آورد.

محل نصب سایت گلاس‌ها و اجزای آن

نحوه عملکرد Sight Glass در سیستم‌های سرمایشی

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای سایت گلاس در ساختار سیستم‌های سرمایشی نظیر کولر گازی می‌باشد و برای تشخیص گرفتگی فیلترها و صافی‌ها، سنجش سطح مبرد، بررسی جریان حرکت سیال، رنگ و میزان شفافیت سیال و بررسی مقدار رطوبت در سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از قابلیت تغییر رنگ ماده وسط سایت گلس می‌توان برای مقایسه ماده مبرد در طول خط جریان استفاده کرد. برای تشخصی میزان رطوبت درون مایع مبرد، در صورتی که ماده وسط گلس به رنگ سبز باشد نشان دهنده عدم وجود رطوبت می‌باشد و در صورتی که این ماده زرد رنگ باشد نشان دهنده وجود رطوبت در سیال می‌باشد.

درصورتی که سیستم سالم و بدون رطوبت باشد، ماده مبرد در ستون بین سایت گلاس مایعی بدون کف، بی رنگ و شفاف است و تغییر رنگ‌های این ماده نشان دهنده موارد زیر است:

 • رنگ سبز: فعالیت سیستم در حالت نرمال کار
 • رنگ سبز فسفری: ایجاد مشکل در سیستم
 • رنگ زرد: تعویض فیلتر رطوبت گیر

انواع سایت گلس از نظر نمایشگر جریان

سایت گلاس‌ها از نظر نمایشگر نشان دهنده جریان در انواع مختلفی تولید می‌شوند که رایج‌ترین آنها عبارتند از:

 • سایت گلاس پنجره‌ای (sight glass window)، که برای نصب روی مخازن و تانک‌ها کاربرد دارد.
 • سایت گلس دارای نشانگر (sight flow indicator)، نمایشگر رویت جریان می‌باشد که درون خط تعبیه شده و در دو نوع تمام دید ( 360 درجه دور تا دور) و دید از درون نمایشگر جریان که به دو صورت یک طرف دید و دو طرف دید است، تقسیم‌بندی می‌شود.

معرفی انواع نشانگر مکانیکی بکار رفته در سایت گلس

در موارد خاص و برای مشاهده نتایج بهتر و دقیق‌تر حرکت سیالات خیلی بی‌رنگ و شفاف، درون سایت گلاس از تجهیزات بخصوصی نظیر نمایشگر مکانیکی استفاده می‌شود که دارای انواع زیر است:

1. نشانگر فلاپر (Flapper)

نشانگر فلاپر برای استفاده در خطوط عمودی و افقی که جهت جریان به سمت بالا است، کاربرد دارند و درون سایت گلس در خط جریان به سمت جریان منحرف می‌شود.

2. نشانگر مدل Flapper Flow Indicator

بسیاری از سایت گلس ها دارای پروانه و روتور می‌باشند و موجب تشخیص مقدار و جهت جریان سیال به شکل تقریبی می‌شوند.

3.نشانگر مدل Ball Flow Indicator

نشانگر بال فلو ایندیکاتور در زمانی که سیال موجود باشد به شکل توپ به صورت معلق در وسط سایت گلاس قابل دیدن می‌باشد. این نوع نشانگر در خطوط عمودی جریان و در شرایطی که جهت حرکت سیال پایین به بالا است کاربرد دارد.

4.نشانگر مدل Fingers Flow Indicator

نشانگر مدل فینجر فلو ایندیکاتور با ایجاد تغییر در جهت حرکت جریان، موجب نمایش رنگ سیال در زمان حرکت می‌شوند. ویژگی بارز این نشانگر این است که رنگ سیال چه شفاف و تمیز باشد و چه تیره رنگ، نشانگر جریان حرکت سیال را به آهستگی نمایش می‌دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟