سرویس سیستم های تهویه مطبوع و دلایل اهمیت آن

سرویس سیستم های تهویه مطبوع

سرویس سیستم های تهویه مطبوع نظیر انواع کولرهای گازی، اسپلیت‌ها، چیلر و میی چیلر و داکت‌اسپلیت در دنیا از اهمیت بالایی برخوردار است. سرویس چنین دستگاه‌هایی شامل مجموعه‌ای از خدمات نصب، تعمیر و بررسی دوره‌ای دستگاه می‌باشد و هدف این است که سیستم سرمایشی طول عمر بیشتر و کارایی بهتری داشته باشد. در ادامه این مقاله فروشگاه بادبزن شما را با دلایل اهمیت کولر گازی آشنا خواهیم کرد.

چرا سرویس سیستم های تهویه مطبوع مهم است؟

هدف اصلی سیستم‌های سرمایشی، تهویه مطبوع هوای محیط است. زمانی که هوای گرم وارد دستگاه می‌شود به دلیل ضدعفونی و تمیز نبودن اندکی دارای گرد و غبار می‌باشد. در این مرحله فیلترهای تصفیه هوا موجود در دستگاه گرد و غبار موجود در ساختمان را جذب می‌کنند. در صورتیکه بعد از مدتی فیلترها تعویض نشوند در گام اول مشکلاتی نظیر:

  • بیماری آلرژی
  • تنگی نفس

برای سلامت انسان بوجود می‌آورند. به علاوه عدم سرویس سیستم های مطبوع موجب تحمیل فشار زیادی روی دستگاه شده و مصرف برق آن افزایش می‌یابد. بنابراین باید گفت سرویس کولرهای گازی به دلیل اهمیت دارد که :

با شستشوی فیلتر دستگاه مصرف انرژی سیستم سرمایشی کاهش خواهد یافت.
سلامت افراد خانواده حفظ خواهد شد.
عمر دستگاه خنک کننده شما افزایش خواهد یافت.
از آسیب دیدن کمپرسور دستگاه به میزان زیادی جلوگیری خواهید کرد.

مدت زمان سرویس سیستم‌های خنک کننده

سرویس سیستم های تهویه مطبوع باید به صورت دوره‌ای انجام شود. هر شش ماه یکبار مناسب‌ترین دوره زمانی برای سرویس اسپلیت‌ها و سایر سیستم‌های سرمایشی می‌باشد.

اینکه سیستم خنک کننده شما از چه برندی تاثیری در مدت زمان سرویس دستگاه ندارد و تمامی برندها بهتر است هر 6 ماه یکبار سرویس شوند.

مدت زمان سرویس دستگاه با توجه به گرد و غبار موجود در دستگاه و خرابی‌ها و نواقص احتمالی ممکن است بین 30 الی 50 دقیقه یا بیشتر طول بکشد.

نکاتی در ارتباط با سرویس اسپلیت در منزل

کویل‌ سیستم‌های سرمایشی وظیفه خنک سازی و تهویه هوا را برعهده دارند، از این‌رو مهم‌ترین بخش در سرویس کولرگازی و اسپلیت، شستن و تمیز کردن فین‌ها یا کویل‌های دستگاه می‌باشد. شما علاوه‌بر کمک گرفتم از سرویس‌کار و تعمیرکار کولر گازی با رعایت نکات زیر می‌توانید در منزل برای سرویس دستگاه خود اقدام نمایید:

ایمنی

برای اینکه خطری شما را تهدید نکند در اولین مرحله برق دستگاه را قطع کنید.

باز کردن قاب جلویی پنل

برای خارج کردن فیلترها بایدقاب جلویی پنل داخلی دستگاه را جدا کرده و با استفاده از فشار آب آن را تمیز بشویید. با این کار هرگونه گرد و غبار نشسته روی فیلترهای از بین خواهد رفت. برای صرفه جویی در مصرف آب بهتر است از دستگاه‌هایی استفاده کنید که مقدار کمی آب را با فشار بالایی به بیرون انتقال می‌دهند.

شست‌و‌شوی پنل داخلی

کویل‌های سیستم‌های سرمایشی وظیفه خنک کردن و تهویه هوا را برعهده دارند. از این‌رو مهم‌ترین قسمت در سرویس سیستم های تهویه مطبوع شستن و تمیز کردن فین‌ها و کویل‌های دستگاه می‌باشد. برای شستن پنل داخلی مراحل زیر را انجام دهید:

  • یک ساعت پیش از شستشو، محلول گاز پاک‌کن را روی کویل‌ها اسپری کنید تا کف کند .
  • بعد از یک ساعت که چربی‌ها به خوبی خیس خورد، به کمک یک شیشه‌شوی یا آب پاش کویل‌ها را کاملا خیس کنید.
  • با استفاده از برس نرم یا مسواک، پرزها و گرد و خاک را از روی آن تمیز کنید.

در پایان این بخش باید خاطر نشان نماییم گرچه سرویس سیستم های تهویه مطبوع توسط خود شما در منزل امکان‌پذیر است اما نباید این نکته کار را فراموش کنید که این کار یک وظیفه تخصصی بوده و بهتر است توسط مختصص انجام شود تا در صورت وجود نقص احتمالی در دستگاه هنگام سرویس خرابی موجب سریعا رفع شده و نصب مجدد دستگاه به بهترین نحو انجام شود. شما عزیزان هرگونه تعمیر و سرویس کولرگازی و اسپیلیت خود را می‌توانید از متخصصین فروشگاه بادبزن بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟