سنسور الکتریکی در سیستم های تهویه مطبوع و انواع آن

سنسور الکتریکی در سیستم های تهویه مطبوع

سنسورها، قطعاتی هستند که ارتباط دستگاه با محیط بیرون را برقرار می کنند، به عبارتی برد الکتریکی دستگاه با استفاده از این قطعه از میزان دمای هوای محیط یا لوله ها مطلع شده و نسبت به اطلاعات کسب کرده فرمان های درستی را صادر می کند. سنسورهای سیستم های تهویه مطبوع دارای انواع مختلفی هستند و هریک از تکنولوژی متفاوتی استفاده می کنند. یکی از انواع حسگرهای بکار رفته در کولر گازی و اسپلیت، سنسور الکتریکی می باشد که در این مطلب به شرح آن می پردازیم.

سنسور الکتریکی چیست؟

سنسورهای الکتریکی بکار رفته در سیستم های برودتی و حرارتی ،از نوع دماسنج مقاومتی می باشند و میزان مقاومت آن ها با تغییر دما عوض می شود. دماسنج های مقاومتی از نوع پلاتین که ساخته شده از پلاتین خالص می باشند، کالیبراسیون اولیه خود را برای مدت طولانی حفظ می کند. میزان پایه مقاومت برای این دماسنج ها برابر 100 اهم می باشد و برای بکارگیری این نوع دماسنج های مقاومت باید از مدارهای الکترونیکی با کیفیت بسیار خوب استفاده شود. حسگرهای الکتریکی که از نوع دماسنج مقاومتی هستند با پیشرفت تکنولوژی تغییر یافته و نسبت به تغییرات دما دارای حساسیت زیادی می باشند.

انواع سنسور های الکتریکی

حسگرهای الکتریکی بکار رفته در سیستم های تهویه دارای انواع مختلفی می باشند و هریک کارایی خاصی دارد. در ادامه به معرفی هریک از این حسگرهای می پردازیم:

بادسنج حرارتی

یکی از انواع سنسور الکتریکی، بادسنج حرارتی می باشد. این سنسور، یک حسگر الکتریکی جریان هوا می باشد و از دو سیم حساس به گرما تشکیل شده است. یکی از سیم ها برای اندازه گیری دمای محیط کاربرد دارد و دیگری به واسطه عبور جریان، گرم می شود به گونه ای که دمای سیم دوم به میزان ثابتی نسبت به دمای محیط افزایش می یابد. ضریب انتقال حرارت (گرما) از سیم گرم شده به محیط به شکل تابعی از سرعت جریان هوا در اطراف سیم است، تا بتواند دمای سیم را نگه دارد. بادسنج حرارتی قادر به اندازه گیری سرعت جریان بسیار کم هوا (چند فوت بر دقیقه) می باشد. در صورت نازک بودن سیم های این سنسور، پاسخگویی سریع تری خواهد داشت.

سنسورهای رطوبت

چند نوع سنسور الکتریکی برای اندازه گیری میزان رطوبت هوا قابل استفاده می باشد که سنسور رطوبت یکی از انواع آن می باشد. الیاف مصنوعی بکار رفته در این نوع سنسورها با تغییر میزان رطوبت، موجب تغییر ابعاد حسگر می شوند. این حسگرها با وجود اینکه همچنان کاربرد دارند اما دارای دقت پایینی هستند، از این رو نیاز به کالیبراسیون دوره ای و منظم دارند.

در کنار سنسور الکتریکی رطوبت، می توان برای اندازه گیری رطوبت از نقطه شبنم نواری اشباع شده استفاده کرد که از دو سیم پیچیده شده تشکیل شده است. این دو سیم با اتصال به یک منبع برق، زمانی که رطوبت هوا با استفاده از کلریدلیتیم جذب می گردد، یک مدار تولید حرارت ایجاد می نمایند و جذب رطوبت را تا زمانی که به دمای تعادل برسد ادامه می دهند. در سنسور رطوبت حالت جامد از لایه های بسیار نازک پلیمر به عنوان جزء مقاومتی یا خازنی استفاده می شود. در این حسگرها با تغییر میزان رطوبت نسبی، مقدار مقاومت یا بار خازن تغییر می کند.

حسگر فشار

یکی دیگر از انواع سنسور الکتریکی، حسگر فشار می باشد. این حسگر مشابه سنسور وسایل نیوماتیکی و الکتریکی می باشد با این تفاوت که سیگنال های این سنسور الکترونیکی می باشد و از مدارات ویژه الکترونیکی کرنش سنج می باشد. در این حسگر یک قطعه جامد به دیافراگم سنسور فشار متصل شده است. با تغییر شکل این قطعه در اثر فشار، میزان مقاومت آن تغییر می کند.

تغییر شکل این حسگر به مقدار کم موجب ایجاد تغییر زیاد مقاومت آن می شود. با اندازه گیری سرعت جریان هوا درون لوله به اختلاف فشار بین دو فضا دست یافت. با توجه به اینکه حسگرهای بادسنج حرارتی قادر به اندازه گیری سرعت جریان هوای بسیار کم هستند، حسگرهای فشار دارای حساسیت بسیار بالایی می باشند و می توانند جهت جریان را مشخص می کنند، از این رو با استفاده از دو بادسنج موجود در این حسگر می توان مشخص کرد کدام فضا میزان فشار بالاتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با فروشگاه بادبزن