سیستم رطوبت زدایی در سیستم تهویه و نحوه کاهش رطوبت محیط

سیستم رطوبت زدایی

کولرهای گازی علاوه بر خنک کردن محیط با دارا بودن سیستم رطوبت زدایی هوای خانه، دفتر کار و هر مکان دیگری را خشک و خنک می نمایند. در نتیجه قادر هستند تا موجب کاهش رطوبت محیط شوند. در ادامه نگاهی دقیق تر به سیستم رطوبت زدایی و نحوه کارکرد این وسیله می اندازیم.

نحوه از بین بردن رطوبت محیط با استفاده از سیستم رطوبت زدایی

کولر گازی و اسپلیت دمای اتاق را به وسیله عبور هوا از داخل شبکه های پنل داخلی، خنک می نمایند. برای تبدیل گاز مبرد از حالت مایع به بخار درون پنل نیاز به گرما می باشد و این گرما از گرمای هوای محیط تامین می شود.

از سوی دیگر، سیستم رطوبت زدایی دستگاه هنگام فعالیت در محیط موجب جدا شدن رطوبت هوا و جمع شدن روی لوله اواپراتور در پنل می گردد. از این رو رطوبت محیط از طریق جمع شدن رطوبت روی پنل داخلی کاهش می باشد. اما از آنجایی که پنل داخلی در محیط داخل قرار دارد رطوبت به صورت مایع در آن ذخیره می شود. برای تخلیه آب ایجاد شده از لوله درین (لوله تخلیه آب) که در انتهای پنل داخلی قرار دارد، استفاده می شود. به این صورت رطوبت هوای داخل کاهش خواهد یافت. علاوه بر خنک کنندگی و رطوبت زدایی، اسپلیت ها هوا را در محیط به گردش در آورده و با عبور آن از فیلتر تصفیه هوا موجب تمیز شدن آن خواهد شد.

مزایای سیستم رطوبت زدایی

بالا رفتن سطح رطوبت محیط موجب ایجاد ناراحتی وکلافگی درافراد می شود. چرا که رطوبت موجود در محیط موجب افزایش تعریق بدن می شود. اما زمانی که رطوبت محیط کم باشد، محیط پذیرای تعریق بدن بوده و به خوبی عرق بدن تبخیر شده و احساس ناخشایند وجود عرق روی بدن را از بین خواهد برد، در نتیجه احساس راحتی بیشتری خواهید کرد. علاوه بر این تنفس در محیط های مربوط به علت سنگینی هوا دشوار می باشد. پس بهترین گزینه استفاده از دستگاه های تصفیه مطبوع همراه با قابلیت رطوبت زدایی بالا می باشد. از دیگر مزایای برجسته سیستم رطوبت زدایی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

جلوگیری از آسیب دیدگی

رطوبت بالای محیط موجب بالا رفتن رشد قارچ ها  شده و بر کاغذ دیواری، فرش، سقف، یا دیوار و سقف کاذب اثر می گذارد. همچنین موجب ایجاد بوی نامطبوع در اثر پوسیدگی وسایل چوبی ایجاد خواهد شد. از این رو لازم است رطوبت محیط کنترل شود که بهترین و به صرفه ترین گزینه استفاده از دستگاه تهویه مطبوع همراه با سیستم رطوبت زدایی مناسب می باشد که علاوه بر خنک کردن محیط رطوبت را نیز کاهش دهند.

راحتی و آسودگی با سیستم رطوبت زدایی

سیستم رطوبت زدایی کولر محیط شما را از احساس خیس و تر بودن حفظ می کند. همچنین رطویت اضافی حاصل از پخت و پز و دوش گرفتن را نیز از بین میبرد. سیستم رطوبت زدایی نیاز به تخلیه مایع حاصل از رطوبت زدایی نداشته و از طریق لوله درین، مایع را تخلیه می نماید.

خانه سالم

فیلترهای موجود در سیستم رطوبت زدایی با از بین بردن آفات و میکرو ارگانیسم ها می توانند مانع بیماری هایی مانند:

  • آسم
  • آلرژی
  • گلو درد
  • مشکلات سینوسی

و غیره شوند و خوابی راحت برای شما به ارمغان آورند. همچنین سبب بهبود کارایی دستگاه نیز خواهد شد.

ظرفیت های مختلف

دستگاه های تهویه مطبوع در صورتی می توانند به میزان مناسب و به خوبی رطوبت محیط را کنترل نمایند که مناسب با متراژ محیطی که قرار است در آن فعالیت کنند خریداری شده باشند. برای مثال یک دستگاه پنجره ای با ظرفیت 9000 که برای یک اتاق کوچک مانند دفتر کار طراحی شده، به خوبی در یک سالن بزرگ رطوبت زدایی نخواهد نکرد.در نتیجه در زمان خرید باید به ظرفیت سیستم تهویه توجه بسیار ویژه ای نمایید.

دستگاه های تهویه مطبوع و سیستم رطوبت زدایی آن ها باید ظرفیت لازم برای جا به جایی هوای خنک در سراسر فضا و رطوبت زدایی کافی را داشته باشد. یک متخصص تهویه مطبوع ظرفیت مناسب اسپلیت مورد نیاز شما براساس اندازه منزل یا محل کارنتان را برای شما محاسبه نماید. اگر ظرفیت دستگاه برای متراژ شما زیاد باشد، کمپرسور برای مدت کافی برای تامین خنک کنندگی و رطویت زدایی فعالیت نکرده و دچار نقص خواهد شد. همچنین اگر ظرفیت دستگاه برای محیط شما کم باشد، به علت اینکه برای مساحت مورد نظر کافی نیست قوی نبوده و دمای مطلوب، خنک و خالی از رطوبتی برای شما به همراه نخواهد داشت.

برای دریافت مشاوره هنگام خرید دستگاه تهویه مطبوع مناسب و دارا بودن سیستم رطوبت زایی متعادل می توانید با مشاورین فروشگاه بادبزن در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با فروشگاه بادبزن