سینی درین فن کویل و کاربرد آن

سینی درین فن کویل و کاربرد آن

سینی درین یکی از اجزای مهم  فن کویل و سایر سیستم‌های سرمایشی می‌باشد که در کف دستگاه قرار گرفته و برای جمع آوری رطوبت جذب شده توسط دستگاه کاربرد دارد و در انواع مختلف این دستگاه اعم از کاستی، یک طرفه، چهار طرفه، کانالی، سقفی، زمینی و … وجود دارد اما قابل مشاهده نمی‌باشد. عموما در کف این سینی یک پمپ تعبیه می‌شود و با عنوان پمپ درین شناخته می‌شود. این پمپ وظیفه خروج رطوبت جمع شده در کف سینی دستگاه را برعهده دارد. در ادامه مقاله فروشگاه بادبزن با ما همراه باشید.

آب چگونه در سینی ایجاد می‌شود؟

برای شروع بهتر است با نحوه تشکیل آب و جمع شدن آن در سینی درین آشنا شویم. اگر در فصول گرم سال به یک لیوان آب سرد در اطراف توجه کرده باشید، حتما دیده‌اید که چگونه قطرات ریز آب روی دیواره‌ لیوان جمع می‌شوند. با افزایش تعداد قطرات، قطره‌ها همانند یک جوی باریک از کناره لیوان به سمت پایین سرازیر می‌شوند. این فرایند به علت رطوبت موجود در هوای محیط رخ می‌دهد و در اثر تماس با دیواره سرد لیوان دچار معیان می‌گردد.

این فرایند دقیقا در سیستم فن کویل اتفاق می‌افتد. هنگامی‌که از فن کویل در حالت سرمایش استفاده می‌شود، آب سرد از سمت  چیلر درون کویل مسی یا آلومینیومی دستگاه جریان می‌یابد.

حال دستگاه آغاز به کار کرده و جریان هوای گرم از سمت فن دستگاه وارد فن کویل می‌شود. جریان هوا در اثر تماس با کویل‌های دستگاه خنک می‌شوند. در این حالت جریان هوا با خط لوله‌ی مارپیچ کویل تماس پیدا کرده و عمل میعان رخ می‎دهد.

درچنین حالتی قطرات ریز آب ایجاد شده شروع به چکیدن می‌کنند. اگر این قطرات درون دستگاه جمع شده و از آن خارج نشوند در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می‌کنند و مشکل‌ساز می‌شوند. اینجاست که سینی درین فن کویل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکاتی در ارتباط با سینی درین در فن کویل‌ها

سینی درین یکی از اجزای اصلی سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی نظیر فن کویل می‌باشد و برای آنکه بتواند وظیفه خود را به درستی انجام داده و مانع خرابی دستگاه شود باید ویژگی‌هایی داشته باشد:

1.جنس سینی

همانطور که در مقدمه اشاره شد سینی درین برای جمع آوری رطوبت موجود در هوا که توسط فن کویل جذب شده است مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که با رطوبت و آب در تماس است، می‌تواند مشکلاتی نظیر خوردگی ایجاد کند از این‌رو باید جنس آن از ورق گالوانیزه ضد زنگ باشد.

2.ظرفیت سینی

ظرفیت سینی ویژگی‌ دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید. اگر ساکن مناطق با رطوبت بالا هستید، باید از سینی‌های درین با ظرفیت بالا استفاده کنید تا ظرفیت کافی برای جمع آوری رطوبت موجود در هوا را داشته باشد.

3. تخلیه آب موجود در سینی درین

آب جمع شده درون سینی از طریق یک خط جریان مجزا تخلیه می‌شود. توجه داشته باشید در فن کویل‌های سقفی و توکار در اکثر مواقع به پمپ درین برای تخلیه آب نیاز نیست. زیرا در چنین حالتی، سینی به نحوی نصب می‌شود که زاویه قرارگیری آن فشار لازم جهت خروج آب از لوله‌های درین را فراهم می‌کند.

اما اغلب از یک پمپ درین برای تخلیه جریان آب موجود در سینی استفاده می‌شود. پمپ در کف سینی تعبیه شده و با اتصال به لوله درین، به سادگی آب موجود در سینی را تخلیه می‌کند.

باقی ماندن آب در سینی درین چه مشکلاتی به همراه دارد؟

آب حاصل از میعان رطوبت هوا در صورتی‌که در فن کویل و سینی باقی بماند و خارج نشود، می‌تواند برای فن کویل مشکلاتی به همراه داشته باشد که در ادامه به برخی از این مشکلات اشاره می‌نماییم:

1.ایجاد محیطی مناسب برای رشد میکروبیولوژیک‌ها

از آنجایی که محیط فن کویل مرطوب است، محیط مناسبی برای رشد موجودات میکروبی و باکتری‌ها می‌باشد. درصورتی که آب موجود درون سینی درین تخلیه نشود به دلیل شرایط دمایی و رطوبتی مساعد، به رشد عوامل میکروبیولوژیکی کمک می‌نماید.

2.خطرات ایمنی

در صورتی‌که آب سینی فن کویل تخلیه نشود و عوامل بیماری‌زا در آن رشد کنند، سلامت افراد هم تهدید می‌شود. زیرا این میکروب‌ها از طریق جریان هوا وارد محیط خانه شده و می‌توانند عامل بسیاری از بیماری‌ها باشد.

3.پایین آمدن کیفیت هوا

جمع شدن آب در سینی درین و تخلیه نشدن آن در عملکرد فن کویل اختلال ایجاد کرده و کیفیت هوای تولید شده توسط دستگاه را کاهش می‌دهد.

4.مشکلات خوردگی

باقی ماندن رطوبت در یک محیط می‌تواند مشکلاتی نظیر زنگ‌ زدگی و خوردگی در قسمت‌های مختلف دستگاه ایجاد کند. به علاوه وجود تغییرات میکروبیولوژیکی می‌توانند با تولید اسید در محیط دستگاه، میزان خوردگی را سرعت ببخشند.

5.ایجاد بوی نامطبوع

راکد و بی‌حرکت ماندن آب در یک محل می‌تواند با گذشت زمان می‌تواند منجر به تولید بوی نامطبوع گردد. دلیل ایجاد بوی ناخوشایند نیز وجود و رشد میکروباکتری‌ها، قارچ‌ها، کپک‌ها و غیره می‌باشد.

نگهداری و تعمیر سینی درین

از آنجایی که سینی از مهم‌ترین اجزای فن کویل می‌باشد باید مرتبا سلامت آن ارزیابی شود. موارد زیر در هنگام تعمیر و نگهداری سینی درین باید مرتب به ویژه در فصول گرم سال بررسی گردند و در صورت وجود مشکل سریعا رفع گردند:

  • بررسی وجود رسوب در سینی درین. زیرا موجب خوردگی و همچنین رشد عوامل میکروبی می‌گردد. به علاوه گرمای فن کویل اسید ایجاد شده را تبخیر و به سایر اجزاء دستگاه آسیب وارد می‌نماید.
  • رسوب موجب مسدود شدن خط جریان خروجی آب می‌گردد که باید بررسی شود.
  • بررسی ظرفیت سینی برای نگهداری آب.
  • بررسی لوله‌های خروجی جریان آب

نحوه تشخیص عملکرد غیر صحیح سینی درین فن کویل

سینی درین به سادگی قابل مشاهده نمی‌باشد از این رو خرابی آن به صورت چشمی و مستقیم قابل تشخیص نیست. اما نشانه‌هایی وجود دارد که درصورت مشاهده آنها می‌توان به عملکرد غیر صحیح سینی درین پی برد. برخی از این نشانه‌ها عبارتند از:

  • انتشار بوی بد از دستگاه
  • مشاهده جریان آب اطراف دستگاه نشانه مسدود بودن سینی است.
  • مشاهده قطرات ریز آب در کف دستگاه نشان دهنده خوردگی در سینی می‌باشد.

تعمیر سریع این سینی موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های اضافی می‌گردد و از بروز خسارت‌های جبران‌ناپذیر در دستگاه جلوگیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟