شیر انبساط LEV و انواع آن

شیر انبساط LEV و انواع آن

یکی از قطعات کولر گازی شیر انبساط می باشد که میزان مشخصی گاز مبرد را به اواپراتور منتقل می نماید و فشار را به گونه ای کاهش می دهد که مایع در دمای پایین قادر به تبخیر شدن باشد.این قطعه دارای انواع بسیار متنوعی می باشد. انواع شیر انبساط در سیستم های تهویه مطبوع عبارت است از:

 • شیر انبساط LEV (خطی)
 • لوله انبساط کوتاه (Short Tube)
 • لوله موئین (Capillary Tube)
 • شیر انبساط فشار ثابت

در این مقاله به بررسی شیر انبساط خطی (LEV) و معرفی انواع آن می پردازیم. با بادبزن همراه باشید.

موقعیت شیر انبساط بین کندانسور و اواپراتور می باشد. در واقع این شیر به مانند کمپرسور، مرز ناحیه فشار بالا و فشار پایین در دستگاه های برودتی محسوب می شود و در ناحیه خط مایع مبرد (Liquid line) قرار دارد. شیر انبساط بر خلاف کمپرسور که نقش افزایش فشار بخار مبرد در سیکل تبرید را دارد، باعث ایجاد افت فشار در مایع مبرد موجود در سیکل تبرید می شود.

شیر انبساط LEV چیست؟

شیر انبساط خطی (LEV) که مخفف انگلیسی Linear Expansion Valve می باشد و با نام های شیر کنترل LEV یا شیر تنظیم نیز شناخته می شود از پویا ترین شیر های انبساط بکار رفته در سیستم های تهویه مطبوع می باشد. دو نوع از رایج ترین مکانیزم های این شیر انبساط، مکانیکی (ترموستاتیکی) و الکترونیکی می باشد.

شیر انبساط خطی در کنار کمپرسور، کندانسور و اواپراتور چهار جزء اصلی سیکل سرمایش فریونی در کولر گازی می باشند. موقعیت این شیر بین کندانسور و اواپراتور می باشد. این شیر همچون کمپرسور، مرز ناحیه فشار بالا و فشار پایین در سیستم های تهویه مطبوع و و دستگاه های برودتی به شمار می روند و در ناحیه خط مایع مبرد (Liquid Line) جای دارد. شیر انبساط خطی موجب ایجاد افت فشار در مایع مبرد موجود در سیکل تبرید می گردد.

اجزای اصلی شیر انبساط خطی

این شیر انبساط از قطعات زیر تشکیل شده است:

 • دارای یک موتور می باشد که به وسیله پالس های ارسال شده از میکرو پروسسور کنترل می گردد.
 • دارای یک سوزن برای باز و بسته کردن روزنه خروجی می باشد.
 • دو لوله ورودی و خروجی دارد.

نحوه کارکرد شیر انبساط  LEV

عملکرد این قطعه به این صورت می باشد که میکرو پروسسور با توجه به دمای سنسور ها و مقدار بار دستگاه، فرمان لازم جهت باز و بسته شدن شیر انبساط خطی برای کنترل میزان افت فشار را ارسال می نماید.

نقش شیر انبساط خطی یا اکسپنشن ولو

شیر های انبساط برای انجام دو هدف اصلی در سیکل تبرید کولر های گازی قرار داده شده اند:

 1. کنترل میزان مبرد وارد شده به درون اواپراتور

سطح جانبی لوله ها در اواپراتور باید تا حد امکان با مایع مبردی که در جریان ورودی قرار دارد در تماس باشد، به گونه ای که مبرد در حالت مایع به هیچ عنوان وارد اواپراتور نگردد. در صورتی که ظرفیت انتقال حرارت مورد نیاز اواپراتور زیاد شود، شیر انبساط خطی اجازه می دهد ماده سرما زای بیشتری به درون اواپراتور راه یابد. همچنین در صورتی که ظرفیت برودتی اواپراتور کم شود، این شیر انبساط میزان مبرد وردی به اواپراتور را کاهش می دهد و با کاهش جریان جرمی (Mass Flow) مایع مبرد درون اواپپراتور میزان سوپرهیت را تثبیت کرده و مانع ورودمبرد به اواپراتور می گردد.

 1. اختلاف فشار بین کندانسور و اواپراتور را کنترل می کند.

کندانسور ناحیه با فشار بالا و اواپراتور ناحیه با فشار پایین می باشد این اختلاف فشار که ناشی از کار کمپرشور می باشد با استفاده از شیر انبساط خطی در سیکل تبری کنترل می گردد.

انواع شیر انبساط LEV در کولر گازی

همانطور که اشاره کردیم انواع شیرهای انبساط کنترل کننده دبی ماده سرمازا یا همان مبرد در سیستم های تهویه مطبوع می باشند. در زیر انواع شیر انبساط خطی که برای کنترل جریان مبرد در سیستم های تهویه مطبوع و دستگاه های برودتی ممکن است به کار برده شود، معرفی می نماییم:

 • شیر انبساط مکانیکی (Thermostatic Expansion Valve)
 • شیز انبساط حرارتی (Thermal Expansion Valve)
 • شیر انبساط الکترونیکی (Electronic Expansion Valve)
 • شیر اتوماتیک (Automatic Valve)
 • شیر شناور فشار پایین (Low-Pressure Float Valve)
 • شیر شناور با فشار بالا (High-Pressure Float Valve)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با فروشگاه بادبزن