دلایل صدای زیاد پنل خارجی سیستم‌های تهویه مطبوع

دلایل صدای زیاد پنل خارجی سیستم‌های تهویه مطبوع

صدای زیاد پنل خارجی و داخلی سیستم‌های تهویه مطبوع یکی از مشکلاتی است که در صورت رفع نشدن آسایش افراد را برهم می‌زند و موجب نارضایتی افراد از این سیستم‌های برقی پرکاربرد می‌گردد. اما بروز صدا در این دستگاه دلایل مختلفی دارد که باید با عیب‌یابی صحیح و اصولی برطرف گردد. در ادامه به بررسی دلایل صدای زیاد پنل‌ خارجی این دستگاه می‌پردازیم. اگر شما هم از مشکل صدای کولرگازی خود خسته شده‌اید پیشنهاد می‌کنیم این مطلب بادبزن را از دست ندهید.

دلایل صدای زیاد پنل داخلی و خارجی کولرگازی

اسپلیت‌های دیواری دو تکه از دو قسمت هواساز (یونیت داخلی) و کندانسور (یونیت خارجی) تشکیل شده‌اند و بروز مشکل در هرکدام از پنل‌ها یا هردو پنل می‌تواند، صدایی مازاد بر صدای طبیعی دستگاه تولید کند. در این بخش دلایل صدای زیاد پنل خارجی کولر گازی را معرفی می‌کنیم:

کندانسور(یونیت خارجی)

یکی از مواردی که در نصب کنداسور سیستم‌های سرمایشی باید مورد توجه قرار گیرد، تراز بودن آن است و در صورت تراز نبودن موجب صدای زیاد دستگاه در حین فعالیت می‌شود. گاهی ممکن است در زمان نصب تراز بودن کندانسور رعایت شود اما مدتی بعد از نصب و کار کردن، ممکن است کولر جابجا شود.

راهکار: تراز بودن دستگاه به دقت بررسی گردد و در صورت عدم تراز بودن آن را توسط نصاب باتجربه تراز کنید.

وجود شی خارجی در یونیت خارجی

گاهی ممکن است به صورت ناگهانی صدای زیاد پنل داخلی ایجاد شود. به دلیل آنکه کندانسور در محیط بیرون قرار دارد، این احتمال وجود دارد که جسم خارجی مثل حیوانات (خفاش، مار، پرنده، موش و …) وارد کندانسور شده باشد و به قطعات متحرک آن گیر کرده باشد.

راهکار: در این شرایط باید ابتدا دستگاه را خاموش کرده و با باز کردن کندانسور درون آن را بررسی نمایید و در صورت وجود شی خارجی با خارج کردن آن صدای دستگاه از بین خواهد رفت.

شل شدن پیج و مهره‌های کندانسور

از دلایل شایع صدای زیاد پنل خارجی، شل شدن پیچ و مهره‌های کندانسور می‌باشد. یونیت خارجی توسط پیچ و مهره روی پایه محم می‌شود و احتمال دارد بعد از مدتی پیچ و مهره‌ها شل شوند و تولید صدای غیر طبیعی کنند.

راهکار: با بررسی پیچ و مهره‌ها و سفت کردن آنها با آچار و پیچ گوشتی مناسب می‌تواند از صدای زیاد کندانسور خلاص شوید.

کمپرسور دلیل صدای زیاد پنل خارجی

کمپرسور درون کندانسور تعبیه شده است و در اثر بالا رفتن عمر و پس از چند سال فعالیت بطور طبیعی از خود صدا تولید می‌کند.

راهکار: در چنین شرایطی برای رفع صدای ایجاد شده تنها باید کمپرسور را تعویض نمایید در غیر اینصورت مجبور به تحمل صدا هستید.

خرابی موتور فن

یکی دیگر از دلایل صدای زیاد پنل خارجی اسپلیت‌های دیواری، خرابی موتور فن می‌باشد. برای تشخیص این مورد باید بلبرینگ‌های موتور چک شوند.

راهکار: در صورتی که از خرابی موتور فن اطمینان حاصل کردید برای رفع مشکل باید از تعمیرکار کمک بگیرید.

بروز مشکل در پره‌های فن

کندانسور دارای یک فن (پروانه) می‌باشد. در صورتی که با صدای زیاد پنل خارجی مواجه شدید می‌توانید پره‌های فن را بررسی کنید.

راهکار: در صورت خراب بودن یا شکسته بودن پره‌ها باید آنها را تعویض نمایید.

ایجاد مشکل در موتور فن دو شیفتی

یکی دیگر از دلایل صدای زیاد پنل داخلی بروز مشکل در موتور فن دو شیفتی می‌باشد. موتور فن‌های دو شیفتی مجهز به یاتاقان‌هایی می‌باشند که همیشه باید روغن‌کاری باشند. زمانی‌که روغن یاتاقان خارج شود سرو صدای زیادی درون کولر گازی ایجاد می‌شود.

راهکار: در صورتی که مشکل صدا به علت کمبود روغن این بخش می‌باشد با انجام روغن‌کاری یاتاقان‌ها می‌توان صدای ناهنجار دستگاه را از بین برد.

تعمیر صدای زیاد پنل خارجی انواع برندهای اسپلیت

فروشگاه بادبزن با دارا بودن تیمی مجرب از افراد متخصص تعمیرات انواع برند نظیر کولرگازی گری، دایکین، مک‌ کوی، میتسوبیشی، اجنرال، ال جی و …. را انجام می‌نماید. اگر صدای ناهنجار یونیت خارجی دستگاه خود رنج می‌برید کافیست با ما تماس حاصل فرمایید. ما در کمترین زمان در محل شما حضور یافته و مشکل دستگاه شما را رفع می‌نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟