ظرفیت کولر گازی و مهم ترین دلایل اهمیت آن در خرید

ظرفیت کولر گازی

یکی از مهم ترین عواملی که در هنگام خرید کولر گازی با آن مواجه می شوید ظرفیت کولر گازی می باشد. کولر گازی دارای مدل های مختلفی شامل:

 • پنجره ای
 • دیواری
 • اینوتر دار
 • غیر اینورتر

و … می باشد.هریک از این سیستم ها دارای ظرفیت های متفاوتی هستند.از این رو در زمان خرید آنها حتما باید به این مشخصه توجه نمود. برای برخی از افراد این سوال ایجاد می شود که برچه اساسی می توانند ظرفیت مناسب را محاسبه نمایند. در این مطالب مهم ترین دلایل اهمیت به ظرفیت سیستم های تهویه را بررس نموده ایم. با ما همراه باشید.

علت انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی

در ابتدا لازم است تا به صورت کاملا شفاف توضیح دهیم که چرا باید ظرفیت مناسبی را خرید نمایید.با خرید یک اسپلیت با ظرفیت پایین تر از آنچه که محیطف در  شما نیاز دارد، قادر به خنک نمودن محیط خود به شکل صحیحی نخواهید شد. یا فرض کنید ظرفیت کولر گازی انتخابی بیشتر از حدی باشد که برای محیط شما مناسب است، در این صورت نیز مجبور به پرداخت هزینه بیشتر در زمان خرید آن خواهید شد.

از طرفی نیز هزینه های برق برای شما بسیار بالاتر از حد نرمال می باشد. توجه نمایید که این سیستم برای محیط شما بزرگتر است در نتیجه بیش از حد فضا را خنک می نمایدو مرتب مجبور به خاموش و روشن نمودن آن خواهید بود.

یکی از مهم ترین مواردی که در مطلب مهم ترین نکات در کاهش مصرف برق کولر گازی بیان نمودیم دقیقا همین انتخاب ظرفیت مناسب بوده است.

BTU در کولر گازی به چه معناست؟

به طور کلی BTU واحد اندازه گیری ظرفیت اسپلیت و مخفف British Thermal Unit می باشد و جهت اندازه گیری انرژی گرمایی در سیستم های تهویه مطبوع به کار می رود. هر واحد BTU به میزان گرمایی گفته می شود که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر یک درجه افزایش می دهد. به عبارت ساده تر BTU میزان سرمایش سیستم را در واحد زمان نشان داده و به معنای باد خنک تر کولر نمی باشد بلکه سرمایی که وارد فضا می شود بیشتر است.

ظرفیت کولر گازی توسط محاسبات ریاضی انجام می شود و این ظرفیت به :

 • شرایط آب و هوایی
 • مساحت
 • نوع فضا

وابسته می باشد.

تعیین ظرفیت کولر گازی بر حسب متراژ

در ادامه برای ساختمان های مسی و ارتفاع حدود 3 متر، ظرفیت کولر گازی را برای چند متراژ محاسبه کرده ایم.

 • برای متراژ ساختمان های 10 تا 35 متر ظرفیت کولر گازی حدود 12000 BTU/H مناسب می باشد.
 • متراژهای 55 تا 90 متر، ظرفیت 24000 BTU/H مناسب است.
 • همچنین برای متراژهای 90 تا 120 متر کولر گازی با ظرفیت 30000 BTU/H مناسب است.

لازم به ذکر است که اگر این فضاها آفتاب خور بوده باید این ظرفیت کولر گازی که گفته شده 10 درصد افزایش یافته و در صورت سایه بودن آن 10 درصد کاسته شود. همچنین برای متراژهای بالاتر می توان چند کولر گازی با ظرفیت های متفاوت استفاده کرد.

عوامل تاثیر گذار بر ظرفیت سیستم تهویه

علاوه بر متراژ که به آن اشاره کردیم، عوامل مختلف دیگری نیز در تعیین ظرفیت کولر گازی موثر می باشند که در ادامه چند مورد آن را بررسی می کنیم.

محیط و سیستم گرمازا

اگر در محیطی می باشید که فضای گرمی داشته و از سیستم های گرمازا نیز استفاده می شود می توانید ظرفیت را بالاتر انتخاب کرده نظیر محیطی مانند آشپزخانه که به علت وجود اجاق گاز جز محیط های گرمازا محسوب می شود.

شرایط آب و هوایی

یکی دیگر از عوامل موثر در ظرفیت کولر گازی شرایط آب و هوایی محیط می باشد. به طور مثال در مناطق جنوبی کشور که آب و هوا گرم و شرجی می باشد لازم است از کولر گازی با ظرفیت بالا و موتور سنگین استفاده کرد.

اما در مناطق شمالی به علت آب و هوای سردتر کولر گازی با توان کمتر نیز مورد استفاده می گردد.

رفت و آمد در محیط

طبیعی است که در محیط هایی با رفت و آمد بیشتر به کولر گازی با توان بالاتر نیاز می باشد و هرچه رفت و آمد کمتر و دمای محیط ثابت تر باشد به توان کمتری احتیاج است.

ارتفاع سقف محیط

یکی از عوامل مهم در ظرفیت کولر گازی ارتفاع سقف محیط می باشد. معمولا ارتفاع سقف در اکثر ساختمان ها بین 7/2 تا 3 متر است و در صورتی که ارتفاع بیش از این باش نیاز است با ظرفیت بالاتر استفاده گردد.

به طور کلی علاوه بر موارد ذکر شده عوامل دیگری نظیر:

 • ارتفاع از سطح دریا
 • جنس دیوارها
 • جهت جغرافیایی ساختمان
 • نورگیر و پرده استفاده شده در محیط

تعداد پنجره اتاق ها و… نیز در میزان ظرفیت کولر موثر می باشد.

مشاوران و کارشناسان موجود در مجموعه کولر گازی و اسپلیت بادبزن ، آماده راهنمایی شما عزیزان در خصوص انتخاب ظرفیت کولر گازی متناسب با محیط مورد نظرتان می باشند.تنها کافیست با ما در ارتباط باشید تا بتوانید از خدمات مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟