عیب یابی و تعمیر برد الکتریکی سیستم تهویه و نحوه بررسی علائمی خرابی

عیب یابی و تعمیر برد الکتریکی کولر گازی

کارایی سیستم های تهویه تا حد بسیار چشمگیری به برد الکتریکی دارد. در صورتی که برد الکتریکی دچار نقص شود تمام اجزای آن دیگر قادر به فعالیت نخواهند بود. از این رو عیب یابی و تعمیر آن اهمیت بسیاری دارد. با مراجعه به مقاله برد الکتریکی کولر گازی می توانید بطور کامل و دقیق با برد الکتریکی و اجزای آن آشنا شوید. از آنجایی که برد الکتریکی دارای پیچیدگی بوده و محل قرار گیری آن حساس می باشد تعمیر این قطعه کار دشوار و حساسی بوده و باید توسط افراد متخصص صورت گیرد. اما اگر قصد عیب یابی و تعمیر برد الکتریکی دارید و می خواهید بدانید علائم خرابی این قطعه چیست در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.با به شما نحوه بررسی علائم خرابی آن را آموزش میدهیم.

علائم خرابی برد الکتریکی در سیستم های تهویه

با دیدن علائمی که سبب به کاهش بهبود کارایی یک سیستم تهویه می نمایند. می توانید متوجه مشکل در دستگاه شوید. از علائم خرابی برد دستگاه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

عدم روشن شدن دستگاه

گاهی ممکن است دستگاه بعد از زدن دکمه power روشن نشود و یا گاهی دستگاه روشن شده اما عملکرد خوب و با قدرتی ندارد این موارد نشانه ایجاد مشکل اساسی در این سیستم می باشد که باید بررسی و رفع شوند. در ادامه دلایل اساسی این مشکل را بررسی می نماییم.در صورت روشن نشدن دستگاه افراد سریعا سراغ کمپرسور دستگاه رفته و برای تعمیر آن اقدام می نمایند اما باید توجه داشته باشید هرگاه فن اسپلیت روشن باشد و کمپرسور دستگاه خاموش ، قطعا مشکل ار برد الکتریکی است.

خاموش شدن ناگهانی دستگاه در حین کار

در مورد دیگر امکان دارد تمام قسمت های دستگاه از جمله فن و کمپرسور روشن باشند ولی دستگاه در حین کار بطور ناگهانی خاموش شود در این صورت باید مدار الکتریکی را باز کرده و به دقت بررسی نمود.از آن جایی که برد الکتریکی قطعه ای است که مستقیما به برق متصل می شود،در صورتی که در اسپلیت هیچ برقی جریان نداشته باشد، باید ابتدا از متصل بودن دستگاه به پریز برق اطمینان حاصل شود چرا که ممکن است اینورتر علت قطعی متناوب برق شده و فیوز پریده باشد. در صورتی که اتصال بررسی شد و مشکلی نبود بطور قطعی مشکل از مدار الکتری کولر گاز میباشد.

عیب یابی و تعمیر برد الکتریکی در صورت عدم کارکرد ریموت کنترل

در صورتی که ریموت کنترل کولر گازی کار نکند ابتدا آن را بررسی کنید که ضربه ای به آن وارد نشده باشد، اگر بعد بررسی ریموت کنترل از سلامت آن مطمئن بودید مشکل از مدار الکتریکی است که بطور مستقیم فرمان ریموت کنترل را دریافت نمی نماید. در این صورت به هیچ وجه ریموت کنترل دستگاه را دستکاری نکنید چرا که مشکل از قطعات اصلی دستگاه بوده و با دستکاری ریموت تنها هزینه های تعمیر خود را افزایش خواهید داد و ممکن است باعث قطعی و از کار افتادگی ریموت کنترل هم شوید.

به برد دستگاه اهمیت ویژه ای دهید

دستگاه های گرمایشی یا سرمایشی در هر دو حالت ممکن است دچار مشکل شوند به طوری که دستگاه در حالت گرمایش بیش از حد هوای محیط را گرم کند یا در حالت سرمایش بیش از حد محیط را خنک کند به طوریکه سرمای ایجاد شده دستگاه غیر قابل تحمل می شود. در این حالت به احتمال زیاد برد دستگاه دچار مشکل شده است و در حالت طبیی کار نمی کند.

مدار الکتریکی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و در صورتی که دچار نقص شود، مشکل آن به سرعت به دیگر بخش ها بخصوص کندانسور و کمپرسور سرایت کرده و موجب خراب شدن این دوقطعه اساسی می شود. گاهی دستگاه با وجود خراب بودن مدار الکتریکی همچنان روشن است و فعالیت می کند اما کارکرد آن مثل قبل نیست پس به این موضوع نباید بی توجه بود و از کنار آن ساده گذشت.

همچنین گاهی برخی سیم ها یا بخش های دیگر برد هم دچار مشکل می شود که افزایش هزینه های تعمیر را به همراه دارد و حتی امکان دارد با قطعی متناوب برق رو به رو شوید. بنابراین بهتر است به تغییرات ناگهانی سیستم تهویه هنگام کار دقت کرده و برای رفع آن اقدام نمایید.

تعمیرو تعویض برد الکتریکی

عیب یابی و تعمیر مدار الکتریکی یکی از کارهایی است که به تخصص نیاز داشته و باید به دقت انجام شود تا به دیگر بخش های سیستم تهویه آسیب وارد نشود. در بعضی موارد آسیب برد به قدری جدی است که بهترین و به صرفه ترین راه تعویض آن می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با جزئیات تعویض مدار الکتریکی آشنا شوید.

مراحل تعوض مدار الکتریکی:

مرحله اول:

قبل از اقدام به باز کردن مدار الکتریکی با توجه به علائمی که در بخش قبل توضیح دادیم از خرابی آن مطمئن شوید. سپس دستگاه را خاموش نموده و بطور کامل جریان برق را قطع نمایید. با استفاده از یک چارپایه شروع به باز کردن نمایید تا تسلط کافی داشته باشید.

مرحله دوم:

روکش پنل داخلی را از بخشی که فرورفتگی دارد باز نمایید. یک قسمت توری شبیه به فیلتر مشاهده میکنید که محافظ برد الکتریکی می باشد و از آسیب رسیدن به این قطعه جلوگیری می نماید. با استفاده از یک پیچ گوشتی سایز متوسط یا کوچک شروع به باز کردن نمایید.در این مرحله قادر به دیدن برد خواهید بود که باید با دقت اتصالات آن را جدا نمایید. توجه داشته باشید که هر اتصال به کدام بخش متصل است تا هنگام نصب دچار مشکل نشوید. بی توجهی به این امر موجب شده دیگر قادر به اتصال درست و دقیق اتصالات و سیم های برد نشوید و دستگاه شما به طور کامل از کار بیافتد.

هر مدار الکتریکی دارای 5 کانکتور که با حروف انگلیسی:

 • G
 • C
 • R
 • Y
 • W

نامگذاری شده اند، می باشد که باید هر یک به دقت باز شوند. توجه داشته باشید، کانکتورها از بخش های اصلی برد به حساب می آیند. در صورتی که برد کثیف است ابتدا آن را با یک دستمال تمیز نمایید. تا کدهای کانکتور که با حروف انگلیسی می باشد بطور کامل قابل مشاهده شوند. سپس اقدام به باز کردن آن نمایید. سپس سیم های متصل به برد را با دم باریک جدا کنید.سوکت سیم های سیاه و سفید پاور را نیز جدا نمایید. این سوکت ها به راحتی باز می شوند فقط دقت نمایید کل سوکت جدا نشود. علاوه بر این سوکت سیم های رنگی نیز که در بالای برد وجود دارند را جدا کنید.

مرحله چهارم:

اکنون برد کاملا باز شده و می توانید به سادگی آن را ببینید. برای تعمیر برد بهتر است ابتدا آن را تمیز نمایید. در صورتی که وضعیت ظاهری برد نامناسب است پیشنهاد می کنیم برد را به قطعه فروشی برده و مشابه آن را خریداری نمایید. حتما مدار الکتریکی قبلی را همراه داشته باشید که اطلاعات مروط به دستگاه روی آن بوده و به درستی برد جدید را خرید نمایید. برای تعمیر بهتر است قطعه را به مراکز تعمیر با تخصص بالا ببرید.

 • برد را کاملا تمیز نمایید تا محل اتصالات قبلی به خوبی قابل مشاهده باشد.
 • در نتیجه هنگام نصب مجدد بعد از تعمیر دچار مشکل نشوید.
 • توصیه می کنیم قبل از باز کردن برد چند عکس از زوایای مختلف از دستگاه بگیرید.

فروشگاه بادبزن نمایندگی تعمیر انواع برندها و مدل های سیستم تهویه

بخش تعمیرات فروشگاه بادبزن با این هدف راه اندازی گردیده تا مشتریان عزیز تهرانی بتوانند با کیفیت ترین و مناسب ترین خدمات:

 • نگه داری
 • تعمیر
 • سرویس
 • تعویض

متخصصین ما از پیشرفته ترین قطعات برای تعمیرات استفاده می نمایند. همچنین در صورت نیاز به تعویض، قطعه شما را با نمونه اصل تعویض می نمایند.فروشگاه بادبزن به شما اطمینان می دهد عیب یابی و تعمیر سیستم های تهویه مرکزی و خانگی شما در بهترین حالت و سریع ترین زمان انجام خواهد شد چرا که هدف ما علاوه بر بالا بردن سطح کیفیت خدمات ارائه شده، جلب حداکثر رضایت مشتری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با فروشگاه بادبزن