فلوتر چیست و عملکرد آن در سیستم های تهویه مطبوع

فلوتر چیست و عملکرد آن در سیستم های تهویه مطبوع

فلوتر یکی از تجهیزاتی است که در صنایع گوناگون و دستگاه هایی که با سیال و مایعات سر و کار دارند مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه درون دستگاه هایی نظیر کولر گازی، کولر آبی، پمپ آب و …. کاربرد دارد و سطح سیال عبوری از هر دستگاه را کنترل می کند. در ادامه این مطلب با جزییات بیشتری درمورد فلوتر و عملکرد آن آشنا خواهیم شد.

فلوتر چیست

فلوتر (Floater) که به آن قطع کن نیز گفته می شود و در لغت به معنای شناور می باشد، یک کلید کوچک است که درون یک محفظه ضد آب جای می گیرد. این قطعه به گونه ای طراحی شده است که برای شناسایی سطح آب یا سیال درون مخزن مورد استفاده قرار گرفته و به این ترتیب قطع و وصل نمودن پمپ را کنترل می نماید. قطع کن بخشی از دستگاه کنترل سطح سیال می باشد و به صورت شناور روی سیال جای می گیرد.

 

عملکرد قطع کن

  Floater ساختار و طراحی ساده ای دارد و همانطور که اشاره شد به گونه ای طراحی شده است که در آب شناور باشد. با بالا رفتن سطح آب درون مخزن کلید شناور زده شده و فرمان روشن شدن به پمپ ارسال می گردد به این ترتیب پس از خالی شدن مخزن پمپ تا حد مشخص و پایین آمدن سطح آب یا سیال، مجددا آب یا سیال درون مخزن جمع می شود.

کاربرد فلوتر در کولر گازی

قطع کن در کولر گازی و اسپلیت بخشی از پمپ درین می باشد. پمپ درین دارای یک مخزن، یک پمپ و یک شناور (Floater) می باشد و در زیر پنل یا داخل پنل اسپلیت نصب می گردد. آب از طریق پمپ درین دستگاه توسط یک رابط که عموما شلنگی با طول و قطر مشخص است وارد پمپ شده و درون مخزن جمع می گردد. با رسیدن آب درون مخزن به حد مشخصی با استفاده از شناور کلید پمپ درین روشن می گردد و پمپ آغاز به کار می کند و آب درون مخزن را به لوله های خروجی پمپ انتقال می دهد.

انواع فلوتر

شناور ها در دو نوع الکتریکی و مکانیکی تولید می شوند و هرکدام در مخازن و صنایع مختلف به منظور کنترل سطح سیالات مورد استفاده می باشند. در ادامه با نحوه عملکرد هریک آشنا خواهیم شد.

قطع کن (Floater) مکانیکی

ساده ترین نحوه کنترل سطح مایعات توسط فلوتر مکانیکی انجام می شود. درون این نوع شناور یک گوی وجود دارد که با بالا و پایین رفتن قطع کن، گوی حرکت کرده و کنتاکتی که درون آن جای دارد قطع و وصل می شود. در انتهای شناور مکانیکی سه سیم وجود دارد که یکی از آنها سیم مشترک (com) می باشد و دو سیم دیگر به عنوان کنتاکت باز (no) و بسته (nc) مورد استفاده قرار می گیرند. برای تشخیص سیم ها لازم است به کاتالوگ فلوتر مراجعه شود یا با استفاده از مولتی متر سیم ها را تشخیص دارد.

این نوع شناور به دو صورت قابل نصب می باشد. این قطعه می تواند در بالا یا پایین مخزن نصب شود. در صورت نصب شناور مکانیکی در بالای مخزن، با بالا آمدن سطح آب و پر شدن مخزن، قطع کن بالای سطح آب جای می گیرد و فرمان خاموش شدن به پمپ ارسال می گردد و محل ورود آب به مخزن بسته می شود. پس از کاهش حجم آب درون مخزن شناور در پایین سطح قرار می گیرد و پمپ را قطع می کند. به این ترتیب از سوختن پمپ پمپ جلوگیری می شود. در حالت دیگر فلوتر مکانیکی در ته مخزن قرار می گیرد و با خالی شدن مخزن، شناور پمپ را قطع می نماید و مانع سوختن پمپ می شود.

قطع کن (Floater) مکانیکی

شناور الکتریکی (الکترونیکی)

شناور الکتریکی نوعی رله الکتریکی است و  دارای سه عدد سنسور شناور می باشد که به قطع کن الکتریکی متصل شده است و در سه وضعیت درون مخزن جای می گیرد:

1.بالاترین سطح مایع

2. پایین ترین سطح مایع

3. ته مخزن

و در پایان رله شناور آغاز به فعالیت می کند. در پایین سنسور، پیچی به اسم SELECT جای دارد و در صورت وصل نبودن پیچ با پر شدن مخزن، پمپ را خاموش می کند و مانع سر ریز شدن آب یا سیال می گردد. با دادن فاز به سنسور، پیچ به صورت عکس عمل کرده و با خالی شدن مخزن، پمپ را خاموش کرده و مانع سوختن آن می گردد.

شناور الکتریکی (الکترونیکی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با فروشگاه بادبزن