فن کولر گازی چیست و دلایل خرابی آن

فن کولر گازی چیست و دلایل خرابی آن

سیستم‌های تهویه مطبوع متشکل از قطعات الکتریکی و مکانیکی می‌باشند که برای عملکرد صحیح و اصولی به میزان زیادی با یکدیگر همپوشانی دارند. فن از مهم‌ترین قطعات کولر گازی می‌باشد که بروز هرگونه مشکل در بخش‌های دیگر دستگاه روی عملکرد آن تاثیر می‌گذارد. خرابی این قطعه روی کیفیت و عملکرد باد پرتاب شده توسط کولر تاثیر مستقیم داشته و به مرور زمان موجب پرتاب باد گرم از دستگاه می‌شود. در ادامه این مطلب با فن و دلایل کار نکردن آن آشنا خواهیم شد.

فن کولر گازی چیست؟

درون هر اسپلیت دو عدد فن تعبیه شده است که یکی درون یونیت داخلی و دیگری درون یونیت خارج نصب شده است. این قطعه از پروانه، موتور و … تشکیل شده است. fan با چرخش خود هوای گرم محیط داخل را به بیرون کشیده و پس از گرفتن دما، هوای سرد را به محیط منتقل می‌نماید. به بیان دیگر می‌توان گفت هوای مورد نیاز سیستم سرمایشی که باید هنگام کار دستگاه در آن در گردش باشد توسط fan تامین می‌گردد. در صورتی که این قطعه دچار نقص شده باشد، هوای اتاق چرخش نداشته و جریان باد خنک دچار مشکل خواهد شد.

علل خرابی فن چیست؟

تشخیص خرابی fan سیستم تهویه مطبوع کار دشواری نیست و هر تغییر کوچک در کیفیت باد دستگاه می‌تواند گواهی بر نقص در این قطعه باشد. البته توجه به این نکته ضرروی است که در صورتیکه اسپلیت حالت گرمایش نیز داشته باشد ،ابتدا بررسی کنید که فن به اشتباه روی حالت گرمایش نرفته باشد. همانطور که اشاره شد قطعات دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی با یکدیگر همپوشانی دارند از این رو خرابی یا نقص در سایر قطعات باعث بروز مشکل در این قطعه خواهد شد. در ادامه به بررسی دلایل خرابی فن می‌پردازیم:

موتور فن

در برخی موارد نقص و مشکل در موتور این قطعه عامل خرابی و عدم کارکرد صحیح آن می‌باشد. جهت بررسی موتور ابتدا پروانه fan را با دست بچرخانید. در صورت عدم چرخش پروانه، به احتمال بسیار زیادی دلیل خرابی بلبرینگ موتور فن می‌باشد. در چنین حالتی برای تعمیر لازم است موتور این قطعه بطور کامل تعویض گردد.

در صورت چرخش پروانه ،مشکل از برق موتور می‌باشد. در چنین حالتی ابتدا سیم‌ها را توسط فازمتر بررسی نمایید و در صورت قطعی سیم‌ها با وصل کردن مجدا اتصال برقرار شده و مشکل رفع می‌گردد.

شفت داخلی و بیرونی fan

موتور این قطعه دارای یک شفت داخلی و یک شفت بیرونی می‌باشد. شفت داخلی هوا را به درون می‌کشد و توسط شفت بیرونی هوای گرم را به بیرون انتقال می‌دهد. در برخی موارد به دلیل شل شدن یاتاقان‌های محور شفت‌ها و یا سوختن آنها، فن کار نمی‌کند. در چنین حالتی برای حل مشکل باید ابتدا یاتاقان‌ها را محکم نمایید. در صورتیکه مشکل برطرف نشد باید به تعویض موتور fan اقدام نمایید.

موتور بلوور fan

در برخی موارد دلیل کار نکردن فن بخاطر بروز مشکل در موتور بلوور fan می‌باشد. در صورتی که هنگام بررسی، موتور بلوور نچرخد و کار نکند، نشان دهنده آن است که موتور بلوور به دلیل طول عمر بالا و کار طولانی پوسیده و خراب شده است. در اکثر موارد موتور بلوور قابل تعمیر نمی‌باشد و باید تعویض گردد.

خازن

خازن‌ها توسط چند رشته سیم به کمپرسور متصل شده و فعالیت می‌کنند، در برخی موارد سوختن خازن فن موجب عدم کارکرد fan می‌گردد. خازن را با استفاده از مولتی متر بررسی نمایید و در صورت سوخته بودن باید تعویض گردد.  

رله برد

تامین ولتاژ اکثر قطعات سیستم تهویه مطبوع بویژه فن برعهده رله می‌باشد. بروز اختلال در رله برد موجب کار نکردن فن دستگاه می‌شود. رله برد بر روی برد الکتریکی دستگاه تعبیه شده و تنها باید تعویض گردد تا مشکل کار نکردن فن برطرف شود.

سنسور دما

سنسور دما از دسته قطعات الکتریکی سستم‌های تهویه مطبوع به شمار می‌رود و جهت کنترل دما رو دستگاه تعبیه شده است. در صورت روشن نشدن فن و استارت نزدن، در بیشتر مواقع مشکل از سنسور دما می‌باشد. زیرا سنسور قادر به تشخیص دما نمی‌باشد که بخواهد روشن شده و دما را کنترل نماید.  در چنین حالتی برای حل مشکل با بررسی سنسور دما و تعویض آن مشکل کار نکردن fan برطرف خواهد شد.

ترموستات

ترموستات، تقریبا عملکردی مشابه سنسور دما داشته و جهت تنظیم دمای محیط روی سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی نصب شده است. از این رو در صورت بروز مشکل در ترموستات، دما به درستی تشخیص داده نمی‌شود و هیچ دستوری مبنی بر روشن شدن فن دستگاه صادر نخواهد شد. در این حالت باید چند مورد را بررسی نمایید:

  • ممکن است سیم‌های ارتباطی ترموستات به برد قطع شده باشد. در این حالت با استفاده از مولتی متر می‌توانید ارتباط سیم‎‌ها را بررسی کرده و در صورت قطعی در محل مناسب وصل نمایید.
  • در صورتی که اتصال سیم‌ها برقرار باشد، باید تنظیمات ترموستات بررسی شده و در صورت صورت تنظیم نبودن مجددا تنظیم گردد.
  • اگر مشکل از اتصال سیم و تنظیمات ترموسات نبود، در این حالت ترموستات سوخته و قابل تعمیر نمی‌باشد و تنها با تعویض این قطعه مشکل رفع شده و فن نیز شروع به کار خواهد کرد.

در این بخش دلایل کار نکردن فن و راه حل‌های رفع مشکل را بررسی کردیم. تعمیر fan تنها در صورت حاد نبودن مشکل امکان پذیر می‌باشد، در غیر این صورت بهتر است این قطعه تعویض گردد. برای تعمیر یا تعویض این قطعه توصیه می‌کنیم با مراکز معتبر تعمیرات کولر گازی و اسپلیت تماس حاصل نمایید. چراکه افراد کم تجربه نه تنها به درستی دستگاه را عیب یابی نکرده بلکه موجب آسیب دیدن سایر قطعات می‌گردند. در چنین حالتی مجبور به پرداخت هزینه‌ بیشتری برای تعمیرات و تعویض فن خواهید بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

error: Content is protected !!
Open chat