مشکلات بعد از نصب لوله های توکار سیستم های تهویه مطبوع

مشکلات بعد از نصب لوله های توکار

در مقاله نحوه نصب لوله های توکار مراحل نصب این لوله‌ها و دلایل نصب آنها به صورت توکار را بررسی کردیم. لوله‌‌کشی توکار کولر گازی با وجود مزایایی نظیر محافظت از لوله‌ها و حفظ زیبایی نمای داخلی ساختمان معایبی هم دارد. یکی از این معایب مشکلات بعد از نصب لوله های توکار می‌باشد که در ادامه به بررسی این مشکلات می‌پردازیم و راهکارهایی برای کاهش این مسائل ارائه می‌نماییم.

مشکلات بعد از نصب لوله های توکار کولر گازی

برخی از اصلی‌ترین مشکلاتی که پس از لوله کشی کولر گازی و اسپلیت در ساختمان‌های در حال ساخت رخ می‌دهد به شرح زیر می‌باشد:

شکستگی لوله‌های مسی بیرون آمده از دیوار

در زمان تعبیه لوله‌های مسی، باید در محل نصب یونیت داخلی و خارجی بخشی از لوله مسی بیرون از دیوار قرار گیرد و تمام طول لوله‌ها نباید درون دیوار قرار گیرد.

در محل نصب پنل داخلی، حدودا 30 تا 60 سانتی‌متر لوله و در محل نصب پنل خارجی، حدودا 100 تا 150 سانتی‌متر لوله باید بیرون از دیوار قرار گیرد. از این رو احتمال شکستگی این بخش‌ها افزایش می‌یابد. عمدتا شکستگی لوله‎‌ها در محل نصب یونیت داخلی و بخاطر عدم توجه و ناآگاهی سایر افراد مشغول به کار در ساختمان اتفاق می‌افتد و بیشترین آسیب در زمان گچ‌کاری ساختمان به لوله‌ها وارد می‌شود.

قرار نگرفتن لوله‌های درین در محل مناسب

یکی از مشکلات بعد از نصب لوله های توکار خروج لوله درین از زیر محل نصب یونیت داخلی می‌باشد که ظاهر و نمایی نامناسب به فضای داخلی ساختمان می‌بخشد. دلیل بروز این مشکل عدم قرارگیری لوله درین در مکان مناسب می‌باشد.

زیرا در زمان نصب لوله‌های توکار، ممکن است نصب لوله درین بجای اینکه توسط نصاب متخصص سیستم‌های تهویه مطبوع انجام شود، توسط لوله‌کش آب ساختمان انجام گیرد. در این شرایط به دلیل عدم تخصص کافی هماهنگی لازم بین دو گروه لوله کولرگازی و لوله‌های آب انجام نمی‌شود و همین امر موجب می‌شود لوله درین در جای مناسب نصب نگردد و در زمان نصب یونیت داخلی مشکل‌ساز شود.

آبریزی از محل لوله درین به دلیل گرفتگی لوله‌ها

یکی دیگر از مشکلات بعد از نصب‌ لوله های توکار ،گرفتگی لوله‌های ورودی و خروجی می‌باشد. دلیل بروز این مشکل آن است که در زمان پایان‌کار نصب تمام اصول رعایت نمی‌شود و ورودی و خروجی لوله‌های درین توسط نصاب مسدود نشده و آشغال، گرد و غبار و اشیای دیگر وارد لوله‌ها می‌شود. در این شرایط با نصب یونیت داخلی به دلیل گرفتگی لوله‌های درین، آب بوجود آمده براثر رطوبت محیط، بجای خروج از لوله از زیر دستگاه خارج می‌شود و موجب خرابی رنگ دیوار و کاغذ دیواری می‌شود.

سرقت لوله‌های بیرون آمده از دیوار

در برخی از ساختمان‌های در حال ساخت به دلیل نبود نگهبان یا عدم توجه نگهبان پس از پایان نصب لوله‌‌کشی توکار، بخشی از لوله‌های مسی که بیرون هستند به دلیل ارزش ریالی که دارند، سرقت می‌شوند و در زمان نصب دستگاه و شروع به کار اسپلیت مشکلاتی برای دستگاه رخ خواهد داد.

نکات جلوگیری از مشکلات بعد از نصب لوله های توکار

برای جلوگیری از بروز مشکلات بعد از نصب لوله های توکار لازم است مواردی که در ادامه معرفی شده است در زمان نصب لوله‌ها و بعد از آن تا زمان نصب سیستم خنک کننده رعایت شود:

 • لوله‌کشی بطور کامل مهار گردد و وزن لوله‌ها و کابل‌ها با زدن بست کنترل شود.
 • از ریختن مصالح روی لوله‌های اسپلیت خودداری شود.
 • محل‌هایی که در زمان نصب لوله‌ها خم‌کاری شده و از زانوها استفاده شده به دلیل آسیب‌پذیر بودن بیشتر محافظت شود.
 • قسمت اضافی لوله‌ها که بیرون دیوار قرار دارد مهار شود.
 • روی لوله‌های دستگاه از آویزان کردن لباس و سایر اجسم خودداری کنید.
 • بعد از پایان کار دو سر لوله‌ها پلمپ شود تا مانع ورود گرد و غبار و رطوبت به درون آنها شود.
 • برای نصب لوله‌های توکار در ارتفاع به ازای هر 6 متر از تله رووغن (oil trap) استفاده کنید.
 • از مسیر پر پیچ و خم برای لوله‌ها استفاده نکنید.
 • لوله‌ها به صورت مجزا عایق شوند.
 • برای عبور لوله‌ها از سقف و دیوار، سوراخی ایجاد کنید و پیش از عبور لوله‌های مسی ابتدا یک لوله پلاستیکی مناسب درون سوراخ قرار دهید تا حفاظت بهتری از لوله‌ها و کابل‌های رابط به عمل آید.

مشکلات بعد از نصب لوله های توکار که برای کولرگازی ایجاد می‌شود:

در زمان نصب لوله‌های توکار به هیچ عنوان درون لوله‌ها آب وارد نکیند زیرا در زمان نصب دستگاه روی لوله‌ها مشکلات زیر برای سیستم خنک کننده بوجود می‌آید:

 • بالا رفتن فشار سیستم
 • بالا رفتن جریان مصرفی
 • کاهش ظرفیت سیستم
 • وجود رطوبت و آب در بخ‌ها داخلی لوله موئین موجب یخ زدگی و مسدود شدن مسیر مبرد می‌گردد.
 • ایجاد خورندگی در فلزات
 • با روغن ترکیب و موجب تولید اسید و لجن می‌شود.

برای نصب لوله توکار بدون نقص و کاهش مشکلات بعد از نصب لوله های توکار می‌توانید از خدمات لوله‌کشی سیستم‌های تهویه مطبوع فروشگاه بادبزن بهره‌مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و درخواست سفارش نصب کافیست از طریق شماره‌های تماس یا وب سایت با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟