مقایسه کولر گازی و داکت اسپلیت و بررسی تفاوت آنها

کولر گازی و داکت اسپلیت

در این مقاله بادبزن قصد داریم مقایسه کولر گازی و داکت اسپلیت را از جهات مختلف بررسی نماییم. این مقاله به شما کمک خواهد کرد با مطالعه دقیق تفاوت ها این دو سیستم تهویه مطبوع و شناخت نقاط ضعف و قوت آنها و در نظر گرفتن بودجه اولیه خود بتوانید مناسب ترین سیستم را برای سرمایش و گرمایش فضایی که دارید انتخاب نمایید.

بررسی ساختار کولر گازی و داکت اسپلیت

کولر های گازی یا اسپلیت و داکت اسپلیت ها تا حدودی از نظر ساختار به یکدیگر شبیه می باشند و ممکن است تنها تفاوت های جزئی داشته باشند. در این بخش به طور مجزا ساختار هر یک را بررسی می نماییم.

ساختار و عملکرد کولر گازی (اسپلیت)

کولر های گازی (اسپلیت) از دو واحد به نام ها پنل داخلی و پنل خارجی تشکیل شده اند. پنل خارجی که به آن کندانسور نیز گفته می شود، عموما در پشت پنجره یا تراس نصب می شود و با استفاده از لوله کشی به پنل داخلی که روی دیوار نصب می شود، متصل می گردد. وظیفه یونیت داخلی پمپاژ و پراکنده کردن هوای سرد یا گرم در فضای اتاق می باشد. این دستگاه برای محیط های نسبتا کوچک و بسته مناسب می باشد و برای هر اتاق باید دستگاه جداگانه تهیه شود.

ساختار و عملکرد داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها نوع جدیدی از سیستم ها تهویه مطبوع می باشند که از دو قسمت مجزا تشکیل شده اند و از طریق یکسری مجاری و کانال به سایر اتاق ها گسترده شده و در سراسر فضای خانه یا هر ساختمان دیگری کار می کنند. همانند کولر گازی اسپلیت، این دستگاه نیز دارای دو واحد می باشد. پنل خارجی این دستگاه که به آن کندانسور گفته می شود در فضای پشت بام یا تراس نصب می شود و یک واحد داخلی دارد که با استفاده از تعدادی مجاری و کانال هوای خنک یا گرم تولید شده را وارد اتاق های مختلف ساختمان می کنند. کندانسور داکت اسپلیت ها نسبت به کندانسور اسپلیت از لحاظ سایزی بزرگتر بوده و حدودا دو برابر می باشد. در این دستگاه یک ترموستات سیستم را کنترل کرده و به شما اجازه می دهد فشار هوای وارد شده به محیط را کنترل نمایید.

کندانسور و کمپرسور وظیفه خنک کردن داکت اسپلیت را انجام می دهند. گاز مبرد در درون محفظه کندانسور پر می شود و این گاز با متراکم کردن گرما از دست داده و با خنک شدن آن از طریق لوله های رابط به یونیت داخلی هدایت می شود. سپس یونیت داخلی این هوای خنک را مطابق با دمای مطبوع و مناسب به فضای داخلی ساختمان منتقل می کند. همچنین با استفاده از کانال کشی از داکت اسپلیت به اتاق ها و سالن می توان هوای مطبوع را به طور یکنواخت به تمام فضا منتقل کرد. با استفاده از ترموستات که در روی دیوار اتاق نصب می شود می توان دمای اتاق های مجزا را کنترل کرد.

مقایسه کولر گازی و داکت اسپلیت

در این بخش ویژگی ها، قابلیت ها و توات های این دو دستگاه را بررسی و مقایسه می نماییم تا بتوانید انتخاب دقیق تری داشته باشید.

هزینه را اندازی

به دلیل آنکه کولر گازی به صورت جداگانه نصب و اجرا می شود، هزینه های جاری آنها نسبت به داکت اسپلیت ارزان تر است. برای راه اندازی داکت اسپلیت باید بررسی شود خانه شرایط نصب چنین سیستمی دارد. بسته به اندازه فضا، قیمت راه اندازی داکت اسپلیت متغیر می باشد. از آنجایی که برای راه اندازی داکت اسپلیت نیاز به کال کشی می باشد طبیعاتا هزینه راه اندازی بیشتری نسبت به کولر های گازی دارد. از این رو اسپلیت ها ارزان تر می باشند اما برای هر اتاق به طور جداگانه باید تهیه شوند که این نیز هزینه هایی در پی خواهد داشت. البته قیمت کولرهای گازی بسته به مارک و ظرفیت متفاوت می باشد.

کارایی از نظر ابعاد و فضای اتاق ها

کولر گازی (اسپلیت) مناسب فضاهای کوچک می باشد و  در صورت افزایش فضا باید دستگاهی با ظرفیت بیشتر انتخاب شود. داکت اسپلیت ها برای خنک سازی مناطق با فضای بزرگتر مناسب تر می باشند و به دلیل کانال کشی برای کنترل درجه حرارت کل خانه مناسب تر بوده و دمای کل خانه را به طور یکنواخت متعادل می سازد.

مقایسه کولر گازی و داکت اسپلیت از نظر میزان سر و صدا

شرکت های تولید کننده سیستم های تهویه مطبوع در تلاشند سیستم هایی با صدای کمتر تولید نمایند اما این وجود به دلیل کار دائم قطعات صداهایی تولید می نمایند. داکت اسپلیت ها به دلیل بزرگ بودن ابعاد فن شان صدای بیشتری تولید می نمایند و برای کاهش صدای آن ها از عایق های صوتی و کانل های انعطاف پذیر استفاده می شود. کولر های گازی صدای کمتری دارند اما در صورتی که به موقع سرویس نشوند صدای زیاد و ناهنجاری تولید خواهند کرد.

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی از نظر معماری

سیستم های داکت اسپلیت عموما به صورت پنهان هستند و در سقف کاذب جای می گیرند و تنها دریچه خروجی هوای این دستگاه قبل مشاهده می باشد. همچنین پنل خارجی آن عموما روی پشت بام نصب می شود و قابل مشاهده نیست و تاثیر بر نمای بیرونی ساختمان هم ندارد. در صورتی که یونیت داخلی کولر گازی روی دیوار نصب شده و قابل مشاهده می باشد. علاوه بر این یونیت خارجی این دستگاه به علت قرار گیری پشت پنجره یا تراس نمای نسبتا ناخوشایندی به فضای بیرون ساختمان می دهد.

قابلیت نصب

در صورتی که خانه ای فضای مناسب در سقف برای نصب داکت اسپلیت نداشته باشد، نصب این دستگاه غیر ممکن خواهد بود. در صورتی که کولر گازی برای نصب تنها به فضای مناسبی روی دیوار نیاز داشته و در هر مکانی قابل استفاده می باشد.

تعمیر و نگهداری کولر گازی و داکت اسپلیت

سیستم های داکت اسپلیت نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری اشته و دوام بیشتری دارند. به طور میانگین عمر مفید داکت اسپلیت ها حدودا 10 تا 15 سال می باشد تا قطعات آن نیاز به تعمیر پیدا کنند اما اسپلیت ها بین 5 تا 10 سال عمر مفید دارند. تمیز کردن فیلتر ها و سرویس این دو دستگاه به طور منظم موجب افزایش طول عمرشان می گردد.

قابلیت سرمایش و گرمایش

تفاوت کولر گازی و اسپلیت از نظر قابلیت سرمایش و گرمایش بسیار اهمیت دارد. در هر دو دستگاه با معکوس کردن سیکل کاری با استفاده از شیر چهار طرفه می توان در فصل سرد از حالت گرمایش ان ها استفاده کرد. در کولر ها گازی علاوه بر اینکه قدرت گرمایش کم است، مصرف برق آن نیز بیشتر است و چون قیمت گاز نسبت به برق کمتر است از سیستم های گرمایشی دیگر همچون بخاری گاز یوزف پکیج و … استفاده می نمایند.

اما داکت اسپلیت ها قابلیت نصب کویل آب گرم دارند و در فصول سرد برای تولید گرما از پکیج یا موتور خانه استفاده کرده و با استفاده از انرژی گاز هوای گرم مطبوع به درون منزل توزیع می نمایند و به میزان زیادی موجب کاهش مصرف انرژی برق می شوند.

کدام یک مناسب تر خواهد بود! کول گازی یا داکت اسپلیت

با توجه به توضیحات بالا در رابطه با ساختار هر یک از سیستم های مطبوع ذکر شده و بررسی و مقایسه آن ها می توانید بسته به بودجه خود و شرایط منزلتان بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟