نشتی گاز فریون چیست و بررسی دلایل بروز آن

نشتی گاز فریون چیست و بررسی دلایل بروز آن

در صورت کاهش گازهای فریونی سیستم تهویه مطبوع نظیر کولر گازی و اسپلیت فشار مضاعفی روی دستگاه اعمال شده و موجب آسیب دیدن قطعات دستگاه و افزایش مصرف برق می‌گردد. کاهش گازهای فریونی می‎‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد که یکی از خطرناک‌ترین دلایل آن نشتی گاز می‌باشد. در این مطلب قصد داریم دلایل نشتی گاز فریون کولر گازی را بررسی نماییم.

نشت گاز فریون چیست؟

گاز فریون، ترکیبی شیمیایی و سنگین‌تر از هوا می‌باشد که در اثر سرد شدن تبدیل به مایع می‌شود و در بسیاری از صنایع برای تولید سرما مورداستفاده قرار می‌گیرد. اغلب در یخچال‌های خانگی، یخچال‌های صنعتی، سیستم‌های تهویه هوا و کولرها از گاز فریون به عنوان گاز مبرد بهره برده می شود. در داخل و خارج کولر گازی و اسپلیت برای ایجاد سرمایش یا گرمایش فضا این گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد و اگر به هر دلیلی این گاز از دستگاه خارج شود، عمل نشت فریون رخ داده و مشکل باید سریعا حل گردد.

خطرات حاصل از نشتی گاز فریون

در صورتی که سیستم تهویه مطبوع دچار کمبود گاز فریون گردد، عملکرد آن کاهش یافته و ناکارآمد می‌شود. با کاهش 10 درصد گاز فریون، با افزایش 20 درصدی مصرف انرژی برق مواجه خواهید شد و در نتیجه مبلغ قبض برق شما افزایش خواهد یافت. علاوه بر هزینه مازاد برق، نشت این گاز برای سلامت انسان خطرناک می‌باشد. با وجود آنکه این گاز ممکن است اثرات طولانی مدت جدی روی انسان نداشته باشد اما استنشاق آن موجب ایجاد حالت سر گیجه و احساس خفگی می‌شود. لازم به ذکر است افرادی که دچار مشکل قلبی شده‌اند در معرض خطر بیشتری قرار دارند. همچنین نشت گاز فریون موجب آسیب رسیدن به محیط زیست شده و باعث می‌شود لایه ازن صدمه ببیند.

نحوه تشخیص نشت گاز فریون

در صورتی که کولر گازی و اسپلیت به درستی کار نکنند و در هنگام فعالیت از دستگاه بوی ناخوشایندی به مشام برسد، به احتمال خیلی زیاد دستگاه شما دچار نشتی گاز فریون شده است. لازم به ذکر است گاهی عدم سرویس نمودن و کثیف بودن فیلترهای دستگاه نیز موجب ایجاد بوی بد می‌شوند از این رو توصیه می‌کنیم ابتدا برای تمیز نمودن پنل داخلی و فیلترهای دستگاه اقدام نمایید و در صورت رفع نشدن بو برای تعمیر و رفع مشکل نشتی گاز سریعا با یک مرکز تخصصی تعمیرات کولر گازی واسپلیت تماس حاصل فرماید.

چه دلایلی که موجب نشتی گاز فریون می‌شوند؟

یکی از شایع‌ترین مواردی که موجب نشت گاز می‌شود فرسایش فلز دستگاه در طول زمان می‌باشد. این مشکل به سادگی با جایگزین نمودن قسمت جزئی دستگاه قابل برطرف شدن می‌باشد. اما در صورتی که آسیب بخش فلزی بزرگ باشد غیر قابل تعمیر و جایگزینی بوده و باید کل دستگاه تعویض گردد. از این رو تشخیص سریع نشتی گاز فریون ارجحیت دارد و با تشخیص زود هنگام می‌توان از خسارت‌های جبران ناپذیر و پر هزینه جلوگیری کرد. سایر موارد به شرح زیر می‌باشد:

  • آسیب دیدن بدنه کلی کولر گازی نیز موجب نشتی گاز می‌شود پس باید مراقب بدنه دستگاه باشید که آسیب نبیند.
  • عدم نصب صحیح دستگاه از دیگر دلایل بروز این مشکل می‌باشد.
  • ایجاد خوردگی در کویل‌های خنک کننده دستگاه موجب نشتی گاز فریون می‌گردد که عموما با تعویض کویل رفع می‌گردد اما هزینه‌های بالایی به همراه دارد.
  • ایجاد خوردگی در کویل کندانسور، که رفع این مشکل نیز هزینه‌های بالایی در بر دارد.
  • ایجاد آسیب در لوله‌های مبرد که در اثر لرزش و ارتعاشات دچار چنین آسیب‌های مکانیکی شده است.
  • عدم نصب صحیح شیرآلات دستگاه
  • استفاده از بست‌ها و اتصالات بی کیفیت در هنگام نصب دستگاه

برای اطمینان از سلامت سیستم‎‌های تهویه مطبوع و نحوه عملکرد آنها بطور صحیح توصیه می‌کنیم حداقل در سال یکبار دستگاه را توسط متخصص خبره سرویس و بررسی نماید تا از سلامت دستگاه و عدم وجود نشتی گاز فریون و دیگر آسیب‌های احتمالی اطمینان نمایید و در صورت وجود مشکل آن را برطرف نموده و مانع آسیب دیدن دیگر بخش‌ها شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

error: Content is protected !!
Open chat