نشتی گاز فریون چیست و بررسی دلایل بروز آن

نشتی گاز فریون چیست و بررسی دلایل بروز آن

نشتی گاز فریون از رایج‌ترین مشکلاتی است که در طول زمان برای سیستم‌های خنک کننده بوجود می‌آید. در صورتی‌که این گاز دچار نشتی شود، می‌تواند مشکلات پرخطری برای افراد ایجاد کند. گاز فریون از مهم‌ترین بخش‌های دستگاه‌هایی نظیر کولر گازی و یخچال می‌باشد، که با قرارگیری در سیستم برودتی دستگاه به مایع تبدیل شده و در ایجاد چرخه سرما نقش مهمی ایفا می‌کند.در اثر کاهش گازهای فریونی فشار مضاعفی روی دستگاه اعمال می‌شود که در پی آن شاهد مشکلاتی نظیر آسیب دیدن قطعات دستگاه و افزایش مصرف برق خواهید بود.

در ادامه این مطلب فروشگاه بادبزن قصد داریم شما را با دلایل نشتی گاز فریونی کولرگازی آشنا کنیم.

نشتی گاز فریون چیست؟

گاز فریون،متشکل از ترکیبات شیمیایی و سنگین‌تر از هوا است که در اثر سرد شدن به مایع تبدیل می‌شود و در بسیاری از صنایع برای ایجاد سرما کاربرد دارد. عموما در دستگاه‌هایی نظیر یخچال‌های خانگی، کولرهای گازی و یخچال‌های صنعتی از گاز فریون بهره برده می‌شود که با عنوان گاز مبرد شناخته می‌شود.در اسپلیت‌های سرمایشی و گرمایشی برای تولید باد سرد و گرم از این گاز استفاده می‌شود. اگر به هر دلیلی گاز مبرد از دستگاه خارج شود، نشت فریون رخ می‌دهد که بسیار خطرناک بوده و باید سریعا رفع شود.

خطرات ناشی از نشت گاز فریون

در اثر کاهش گاز فریون سیستم سرمایشی، عملکرد دستگاه کاهش یافته و ناکارآمد می‌شود. علاوه بر کاهش عملکرد دستگاه، نشتی گاز فریون در داخل خانه می‌تواند بسیار خطرناک باشد. بویژه اگر افراد حاضر در محیط میزان زیادی از این گاز را استشمام کنند، قطعا با مشکلاتی مواجه خواهند شد. زیرا فریون حاوی:

 • کربن
 • هیدروژن
 • فلوئور
 • و در برخی مواقع کلر

می‌باشد که استشمام این ترکیب برای سلامتی افراد بسیار مضر است.

از آنجایی که این گاز بدون رنگ و بو است، نمی‌توان نرخ نشتی را تشخیص داد. برخی علائم مسمویت با گاز فریون عبارت است از:

 • سرگیجه
 • بیهوش شدن
 • مشکل در نفس کشیدن
 • جمع شدن سیال در ریه‌ها و آسیب طولانی مدت به سیستم تنفسی

از دیگر خطرات نشت گاز فریون می‌توان به آسیب دیدن محیط زیست اشاره کرد. این گاز می‌تواند موجب آسیب دیدن لایه ازون گردد.

علائم و نشانه‌های نشتی گاز فریون

تغییرات زیادی در عملکرد کولر گازی و اسپلیت می‌توانند نشان دهنده و هشدار دهنده نشت گاز از دستگاه باشند. درادامه پنج مورد از اصلی‌ترین نشانه‌های خروج گاز فریونی از سیستم سرمایشی را معرفی می‌نماییم:

1. کم شدن قدرت خنک‌سازی

نقش اصلی مبرد، عمل خنک‌سازی می‌باشد. در واقع گاز مبرد گرمای محیط را جذب کرده و در قسمت کندانسور گرما را از دست می‌دهد. این کار موجب خنک ماندن دائمی هوای داخل خانه می‌شود. در صورت کاهش گاز فریون دستگاه، اولین نشانه‌ای که با آن روبرو خواهید شد، قدرت سرمایش کولر می‌باشد. به این معنا که مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا هوای خانه خنک شد. به علاوه دستگاه سرمایشی قادر نخواهد بود دمای محیط را به میزان مطلوبی پایین بیاورد.لازم به ذکر است که گاهی کاهش خنک‌سازی دستگاه به علت خرابی ترموستات است. اما در صورتیکه از سلامت ترموستات اطمینان دارید پس به احتمال خیلی زیاد مشکل از نشتی گاز فریون است.

2. خروج هوای گرم از دریچه کولر

در کولرهای گازی معمولی که کارکرد آنها با فن است، در صورتی‌که دست خود را در نزدکی بخش خروجی هوا بگیرید باید حتما هوای خنک احساس کنید. اگر هوای خروجی گرم باشد یا مثل سابق خنک نباشد یکی از دلایل اصلی این مشکل می‌تواند نشت گاز مبرد باشد.

3. به گوش رسیدن صدای هیسسس در پنل داخلی

در صورتی‌که در کولر سوراخ یا حفره‌ای در مسیر مبرد ایجاد شده باشد موجب خروج این گاز می‌گردد.

زیرا گاز فریون از ذرات بسیار کوچکی تشکیل شده است که موجب می‌شود حتی از سوراخ و حفره‌های بسیار ریز هم نشت کند.

به علاوه فشار درون لوله‌های کولرگازی از فشار اتمسفر بیشتر است. از این‌رو ایجاد یک سوراخ بسیار ریز در این مسیر نیز موجب نشتی گاز فریون می‌شود. بنابراین اگر صدای هییسسس مانندی از درون دستگاه شنیدید به احتمال مشکل از خروج گاز می‌باشد.

4. برفک زدن کویل‌های اواپراتور و لوله‌های مسی

یکی از نشانه‌های نشتی گاز فریون وجود برفک روی لوله‌های مسی و کویل اواپراتور می‌باشد. در اثر کاهش سطح گاز مبرد در کولرگازی، لوله‌ها و کویل‌ها به اندازه کافی قادر به جذب گرما نیستند که در نتیجه پدیده چگالش، برفک ایجاد می‌شود.در مواقعی که

 • هوای درون گرم است
 • ویا سیستم خنک کننده خاموش

است، این یخ‌ها ذوب شده و قطرات آب تولید می‌شود.

گرچه در بیشتر اوقات نسبت به یخ‌های ایجاد شده روی کویل‌ها بی‌توجه هستید اما اگر این مشکل به درستی رفع نشود، ممکن است موجب خراب شدن کل سیستم شده و هزینه‌های زیادی به همراه داشته باشد.

5. افزایش هزینه برق

زمانیکه سطح فریون سیستم سرمایشی کاهش می‌یابد، دستگاه به مدت زمان بیشتری نیاز دارد تا دمای خانه را به حالت مطلوب برساند. یعنی دستگاه باید مدت زمان زیادی روشن باشد و حتی در مواردی کولر هیچوقت خاموش نمی‌شود و در طول روز فعالیت می‌کند. این عملکرد مداوم بی‌شک هزینه‌های برق مصرفی شما را نیز بالا می‌برد و اگر سریعا با تعمیرکار کولر گازی تماس نگیرید، باید هزینه‌های زیادی بابت قبض برق پرداخت کنید.

دلایل اصلی نشتی گاز فریون

اصلی‌ترین و شایع‌ترین دلایل نشت گاز فریون، فرسایش فلز کولرگازی در طول زمان می‌باشد.

این مشکل به سادگی و با جایگزین کردن بخش جزئی آسیب دیده به سادگی قابل برطرف شدن است.

اما اگر بخش بزرگی از فلز آسیب دیده باشد، قابل تعمیر و چایگزینی نبوده و باید کل سیستم سرمایشی تعویض شود. به همین دلیل تشخیص سریع محل نشتی گاز فریون اولویت دارد و با تشخیص زود هنگام و رفع سریع مشکل می‌توان مانع بروز خسارت‌های جبران ناپذیر و پر هزینه شد.

سایر دلایل نشتی اسپلیت‌ها به شرح زیر می‌باشد:

 • آسیب دیدن بدنه دستگاه یکی از دلایل نشتی گاز است
 • عدم نصب صحیح و اصولی از دیگر دلایل نشتی گاز است.
 • کویل‌های خنک کننده اواپراتور که در پنل داخلی دستگاه قرار دارند، می‌توانند به علت جنس نامرغوب لوله و همچنین به مرور زمان دچار نشتی شوند که باید تعویض گردد و هزینه بالایی دارد.
 • کویل‌های کندانسور به مرور زمان می‌توانند دچار پوسیدگی شوند و از درون گاز فریون را پس می‌زند.
 • ایجاد آسیب در لوله‌‌های مبرد که در اثر لرزش و ارتعاشات دچار آسیب‌های مکانیکی شده‌اند.
 • شیرآلات سیستم سرمایشی که در هنگام نصب به خوبی محکم‌کاری نشده‌اند.
 • استفاده از بست‌ها و اتصالات بی‌کیفیت در زمان نصب سیستم سرمایشی.

چراگاز فریون نشت می‌کند؟

نشتی گاز فریون در اثر عوامل مختلفی رخ دهد که در ادامه به آنها اشاره شده است:

 1. سیستم‌های خنک کننده با گذشت زمان و در اثر لرزش‌های ریزی که هنگام کار دارند در بدنه و لوله‌های حاوی گاز فریون دچار آسیب‌هایی می‌شوند.
 2. نصابان بی‌تجربه ممکن است در زمان نصب و تعمیر به لوله‌ها آسیب وارد کنند.
 3.  لوله‌ها و کویل‌های خنک کننده و کویل‌های کندانسور نامرغوب و نامناسب می‌توانند، به مرور زمان دچار نشتی می‌شود.

آیا می‌توان با استفاده از موم و چسب مانع نشتی گاز شد؟

برخی افراد برای جلوگیری از نشتی گاز فریون از

 • درزگیرها
 • یا موادی که مانع نشت گاز می‌شوند

استفاده می‌کنند. اگر محل نشتی بسیار کوچک است و محل دقیق نشت گاز را می‌دانید و می‌توانید از این روش استفاده کنید. اما این روش هم موقتی است به علاوه استفاده زیاد از این مواد موجب می‌شود لوله‌ها و کویل‌ها قدرت جذب و دفع گرما را از دست بدهند. همچنینکارایی سیستم سرمایشی کاهش یابد.همچنین از آنجایی‎‌که مسیر عبور گاز درون کویل‌ها و لوله‌ها بسیار باریک است، این موم و چسب‌ها ممکن است موجب مسدود شدن مسیر عبور گاز شود. پس تنها زمانی مجاز به استفاده از این از این مواد هستید که از درزگیر با کیفیت و در مقیاس بسیار کم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟