نکات مهم خرید کولر گازی و اسپلیت

نکات مهم خرید کولر گازی و اسپلیت

سیستم‌های تهویه مطبوع در جامعه امروز از پرکاربردترین تجهیزات سرمایشی و گرمایشی به شمار می‌روند. اما تنوع مدل‌ها و برندهای این دستگاه‌ها موجب سردرگمی متقاضیان هنگام خرید شده است، از این رو نیاز به مشاوره تخصصی و راهنمای جامع برای خرید هوشمند این دستگاه‌ها بیش از پیش احساس می‌شود. برای داشتن بهترین انتخاب و خرید مناسب، بهتر است آگاهی کاملی از نکات مهم خرید کولر گازی و اسپلیت داشته باشید تا بتوانید دستگاهی که باب میل‌تان است و بخوبی پاسخگوی تمام نیازهای شماست را خریداری نمایید. از این رو در ادامه این مطلب به بررسی مهم‌ترین نکات می‌پردازیم.

نکات مهم خرید کولر گازی و اسپلیت

در این بخش به معرفی مواردی خواهیم پرداخت که هنگام خرید سیستم سرمایشی و گرمایشی باید تمام آنها را در خاطر داشته باشید و با بررسی این موارد بهترین و مناسب‌ترین دستگاه را متناسب با بودجه خود خریداری نمایید.

1.ظرفیت سیستم تهویه مطبوع

ظرفیت سیستم تهویه مطبوع از نکات مهم خرید است که باید به آن توجه نمایید. ظرفیت این دستگاه‌ها برحسب British thermal unit (BTU) محاسبه می‌گردد.  BTU واحد کار فیزیکی بوده و معادل 1055 ژول می‌باشد و واحد استاندارد اندازه‌گیری انرژی گرمایی و سرمایشی در سیستم‌های تهویه مطبوع است. 1BTU یعنی دمای 453 گرم آب را به میزان 1 درجه فارنهایت در فشار یک اتمسفر افزایش دهیم مثلا دما از 60 درجه فارنهایت به 61 درجه فارنهایت برسد. وقتی گفته می‌شود ظرفیت اسپلیت 24000 هست به این معناست که این دستگاه دارای 24000BTU ظرفیت سرمایشی است.

هنگام خرید چنین دستگاه‌هایی برای محاسبه ظرفیت مناسب باید در حالت عمومی به ازاء هر متر مربع تقریبا 600 تا 800 BTU در نظر گرفته شود. لازم به ذکر است این میزان بدون در نظر گرفتن شرایط آب وهوایی منطقه می‌باشد.

2. توجه به متراژ محل مورد نظر

متراژ و ابعاد و محل یکی از نکات مهم خرید سیستم برودتی و حرارتی می باشد. به میزانی که خانه یا اتاق متراژ بیشتری داشته باشد باید دستگاه قدرتمندتر با ظرفیت بالاتری خریداری نمایید تا بخوبی قادر به دریافت دمای مطلوب باشیم.

با استفاده از یک فرمول می‌توانید دستگاه متناسب برای محل خود را انتخاب نمایید. در این حالت کافیست متراژ خانه، مغازه ، محل کار و … را در 400BTU ضرب کنید. برای نمونه فرض کنید خانه شما دارای متراژ 70 مترمربع است با ضرب این عدد در 400 عددی معادل 28000 BTU حاصل می‌شود. این عدد تقریبی است و برای چنین فضایی با این متراژ می‌توان گفت دستگاهی با ظرفی 24000 BTU مناسب است.

اما دقت داشته باشید تنها توجه به متراژ ملاک نبوده و برای انتخاب ظرفیت متناسب با متراژ خانه یا محل کار باید به نکاتی نظیر موارد زیر به عنوان نکات مهم خرید توجه نمایید. :

  • آفتاب‌گیر بودن فضا
  • شرایط آب و هوایی منطقه
  • تعداد درب و پنجره‌ها
  • ارتفاع سقف
  • میزان باز و بسته شدن درب ها برای مثال در یک مغازه به دفعات درب باز و بسته می‌شود.

دقت داشته باشید اگر بدون توجه به متراژ، دستگاه با ظرفیت نامناسب انتخاب کنید با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهید شد. برای مثال اگر برای خانه‌ای با متراژ 90 متر دستگاهی با ظرفیتی 24000 BTU تهیه کنید به دلیل عدم رعایت تناسب متراژ و ظرفیت، دستگاه فشار زیادی تحمل کرده و در زمان کمی دچار مشکل می شود و همچنین مجبور به تنظیم دستگاه روی دمای بالا خواهید بود که هزینه‌های برق را افزایش می‌دهد.

3.انواع سیستم‌های تهویه مطبوع

سیستم‌های تهویه مطبوع در انواع پنجره‌ای ،دیواری، داکت اسپلیت، ایستاده، پرتابل، چیلر و مینی چیلر و … در بازار موجود می‌باشند. یکی از نکات مهم خرید این است که هنگام انتخاب دستگاه به موقعیت جغرافیایی، متراژ، شرایط معماری ساختمان برای نصب دستگاه مناسب و سایر موارد دقت نموده و مناسب‌ترین مدل را انتخاب نمایید. برای نمونه در صورتی که ساکن مناطق جنوبی کشور هستید کولرگازی پنجره‌ای به دلیل قدرت بالا مناسب‌ترین گزینه می‌باشد و یا اگر برای خانه قدیمی با دیوارهای سست قصد خرید دارید اسپلیت دیواری گزینه مناسبی نبوده و نوع پرتابل انتخاب مناسب‌تری برای شما خواهد بود.

4.از نکات مهم خرید آشنایی با برخی قطعات اصلی سیستم‌های تهویه مطبوع

سیستم‌های تهویه مطبوع با سه نوع کمپرسور پیستونی، روتاری و اسکرال در بازار موجود می‌باشند. کمپرسور موتور دستگاه بوده و نقش مهمی در عملکرد آن دارد. با توجه به نوع آب و هوای منطقه باید دستگاه با کمپرسور مناسب تهیه نمایید. سیستم‌های مجهز به کمپرسور پیستونی مناسب‌ترین گزینه برای آب و هوای گرمسیری نظیر مناطق جنوبی ایران می‌باشند و سرمایش بسیار خوبی ایجاد می‌کنند.

کندانسور، پنل داخلی دستگاه، جنس بدنه و گاز مبرد از دیگر نکات مهم خرید هستند که توصیه می‌کنیم در ارتباط با آنها بطور دقیق جستجو نمایید. همچنین صدای دستگاه نیز از اهمیت ویژه‌ای برخودار بوده و هنگام خرید میزان صدای دستگاه را بررسی نمایید. این میزان با واحد db در کاتالوگ محصول قابل مشاهده است و سعی کنید دستگاهی با میزان صدای کمتر از 33 دسی بل (db) خریداری کنید تا آرامش و آسایش بیشتری حین فعالیت دستگاه داشته باشید.

5. توجه به اینورتر و برچسب انرژی از نکات مهم خرید سیستم خنک کننده

یکی از نکات مهم خرید که باید به آن توجه ویژه داشته باشید میزان مصرف برق دستگاه می‌باشد. یکی از مواردی که نشان دهنده میزان برق دستگاه است برچسب انرژی نصب شده روی دستگاه می‌باشد. دستگاه‌های موجود در ایران عموما دارای برچسب انرژی B و A هستند که نشان دهنده میزان مصرف متعادل برق سیستم تهویه است.

مورد دیگری که در کاهش مصرف انرژی کولر گازی و اسپلیت تاثیر دارد استفاده از تکنولوژی اینورتر است. دستگاه مجهز به اینورتر دارای دور موتور متغیر می‌باشند و دور موتور متناسب با دمای محل بصورت داینامیک کم و زیاد می‌شود. به این معناکه وقتی شما دستگاه را روی 20 درجه تنظیم می‌کنید با رسیدن به دمای 20 درجه موتور خاموش نمی‌شود و تنها دور موتور کاهش می‌یابد و زمانی که مجددا بخواهد فضا را خنک کند دور موتور افزایش می‌یابد.

در حالی که در سیستم‌های قدیمی فاقد اینورتر موتور با رسیدن به دمای تنظیم شده خاموش و برای سرد کردن مجدد روشن می‌شد. این خاموش و روشن شدن مکرر موتور انرژی برق زیادی مصرف می‌نماید که موجب افزایش مصرف برق و پرداخت هزینه بالا می‌گردد. از این رو از نکات مهم خرید سیستم تهویه مناسب انتخاب دستگاه اینورتر با برچسب انرژی مناسب است تا در هزینه برق صرفه‌جویی گردد و انرژی کمتری مصرف شود.

6.طراحی ظاهر و رنگ سیستم سرمایشی و گرمایشی

یکی از نکات مهم خرید که باید در اینجا به آن اشاره نماییم رنگ و طراحی ظاهری کولرگازی می‌باشد که هیچ تاثیری روی قیمت کالا نداشته و باید به آن توجه نمایید. حدود 90 درصد این دستگاه‌ها به رنگ سفید هستند و این به دلیل آن است که می‌خواهند نماد برف و خنکی را نشان دهند. اما برخی برندها این دستگاه را به رنگ نقره‌ای و مشکی نیز تولید می‌کنند که با توجه به معماری و طراحی داخلی منزل خود و طبق سلیقه‌تان می‌توانید رنگ و مدل مورد نظرتان را خریداری نمایید.

7.توجه به برند سازنده سیستم تهویه مطبوع

از نکات مهم خرید که بر قیمت این کالا تاثیر دارند برند سازنده می‌باشد. به میزانی که برند سیستم سرمایشی و گرمایشی شناخته شده تر باشد و از قطعات با کیفت‌تری در ساخت دستگاه خود استفاده کرده باشد و بروزترین تکنولوژی روز دنیا در ساخت آن دستگاهبکار برده باشد به طبع قیمت بالاتری خواهد داشت.

در حال حاضر در ایران کولرهای اجنرال متقاضی بیشتری دارند و از کیفیت مناسبی برخوردار هستند. گری نیز از دیگر برندهای چینی است که از کیفیت خوبی برخوردار بوده و بخوبی توانسته رضایت مشتری را جلب نماید. از دیگر برندهایی که در بازار ایران ارزش خریدن دارند و از کیفیت خوبی برخوردار هستند، می توان به ال جی، توشیبا و سامسونگ اشاره کرد.

8. گارانتی سیستم تهویه مطبوع

یکی از نکات مهم خرید که باید به آن توجه ویژه داشته باشید گارانتی کالا می‌باشد. این روزها به دلیل آنکه دستگاه‌های تقلبی در بازار زیاد شده‌اند توصیه می‌کنیم حتما دستگاهی با گارانتی معتبر خریداری نمایید. همچنین به خدمات پس از فروشی که برای آن کالا ارائه می‌شود دقت نموده و اطمینان حاصل کنید از مراکز معتبر به شما خدمات پس از فروش ارائه شود. همچنین از خرید برندهایی جدید و معرفی نشده اجتناب کنید.

سایر نکات مهم خرید سیستم سرمایشی و گرمایشی

  • پرتاب باد در عملکرد دستگاه تاثیر دارد اما مهمترین عامل خنک کنندگی و قدرت دستگاه نمی‌باشد. پس اگر فروشنده روی پرتاب باد تاکید زیای داشت گول نخورید.
  • تمام تنظیمات دستگاه توسط ریموت کنترل انجام می‌شود پس هنگام خرید ریموت کنترل را کاملا بررسی نمایید و از سلامت آن اطمینان حاصل نمایید.
  • حتما از مغازه‌های معتبر خرید نمایید و بطور دقیق گارانتی محصول را چک کرده و از اعتبار آن اطمینان حاصل نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟