هیتر کارتر چیست و چه کاربردی دارد؟

هیتر کارتر

هیتر کارتر چیست و چه کاربردهایی دارد؟ این قطعه در کمپرسور سیستم‌های برودتی و در قسمت پایینی کمپرسور یا کارتر قرار می‌گیرد. این قطعه در کمپرسورهای مختلف جزو مهم‌ترین اجزای آن و مهم‌ترین اجزای سیکل تبرید است. بیشتر افراد تصور می‌کنند وظیفه این جزء از کمپرسور گرم کردن روغن و بالابردن سیالیت آن بخصوص در هوای سرد است اما این تصور اشتباه است و نمی‌توان آن را جزو وظایف اصلی این قطعه دانست.

در زمان خاموش بودن کمپرسور فشار کارتر زیاد می‌شود و دمای کمپرسور کم می‌شود که در نتیجه این امر کندانس گاز فریونی بر روی سطح روغن اتفاق می‌افتد و به دلیل سنگین بودن در زیر روغن و در کارتر جمع می‌شود. هنگامی که کمپرسور شروع به کار کند مایع مبرد می‌جوشد و در نهایت روغن و گاز با هم مخلوط می‌شوند. این مخلوط به شکل فوم سفید رنگ کل حجم کارتر را اشغال ‌می‌کند. در اینجا است که هیتر کارتر وارد عمل شده و مانع از حرکت ماده مبرد و مخلوط شدن آن با روغن می‌شود و در واقع دمای ماده مبرد را بالاتر از دمای سردترین قطعه در سیستم نگه می‌دارد.

عدم وجود هیتر کارتر منجر به چه اتفاقی در سیستم برودتی می‌شود؟

در کارتر کمپرسور روغن وجود دارد که نقش مهمی در سیستم دارد. در زمان روشن بودن کمپرسور و دستگاه، روغن موجود در کارتر باعث خنک شدن قطعات و کاهش اصطکاک بین آنها می‌شود و در نتیجه با توجه به نقشی که روغن کارتر دارد بدون آن عملکرد کمپرسور منتفی خواهد بود. در دمای عادی مقداری از این روغن از کارتر خارج می‌شود و وارد چرخه‌ی ماده مبرد می‌شود ولی در نهایت جریان این ماده باعث برگشت روغن به محفظه‌ی خودش می‌شود.

در صورت خاموش بودن کمپرسور در زمان طولانی ماده مبرد دارای خاصیتی است که علاقه دارد به سمت قسمت‌هایی از سیستم که داری فشار کمتر و دمای کمتر هستند حرکت کند. کارتر نیز به دلیل وجود روغن دارای فشار کمی نسبت به سایر قسمت‌ها است و سرد بودن آن نیز باعث می‌شود ماده مبرد به سمت آن حرکت کند و باعث چگالش آن در داخل محفظه کارتر می‌شود.به دلیل اینکه روغن کمپرسور فشار بخار کمی دارد ماده مبرد در حالت گاز و مایع قادر است در آن جریان پیدا کرده و جذب روغن شود که این انحلال پذیری باعث مشکلاتی در چرخه سیستم خواهد شد.

با وجو هیتر کارتر از چگالش ماده مبرد در کمپرسور جلوگیری می‌شود و دمای آن از دمای سردترین بخش سیستم بالاتر می‌رود که در نهایت این کار مانع از حرکت ماده مبرد به کارتر و مخلوط شدن آن با روغن می‌شود.

دلایل برگشت ماده مبرد به کمپرسور چیست؟

چند دلیل اصلی برای برگشت ماده مبرد به کمپرسور وجود دارد که به شرح زیر هستند:

  • معیوب بودن فن و یا فن‌های اواپراتور سیستم
  • برفک زدن اواپراتور
  • مقدار اضافه و بیش از حد مبرد در سیستم
  • فیلتر هوای کثیف
  • انتخاب نادرست لوله موئی
  • تنظیمات اشتباه شیر انبساط ترموستاتیکی
  • مهاجرت مبرد

منظور از مهاجرت مبرد یا Migration Refrigerant چیست؟

منتقل شدن مبرد از محلی به محل دیگر را مهاجرت مبرد می‌گویند. که طبق توضیحات گفته شده مبرد از اواپراتور به کمپرسور مهاجرت می‌کند که این امر در اثر سردتر بودن این قطعه از اواپراتور اتفاق می‌افتد و در نهایت در اثر اختلاف فشار و جذب شدن مبرد توسط روغن وارد محفظه‌ی کارتر می‌شود که هیتر کارتر وظیفه جلوگیری از این واکنش را برعهده دارد.

راه‌های جلوگیری از انتقال مبرد به کارتر

علاوه بر استفاده از هیتر کارتر راه‌های زیر برای جلوگیری از بازگشت مبرد به کارتر وجود دارد:

مبرد را بیش از حد شارژ نکنید

اگر میزان مبرد در سیستم زیاد است از سيكل Down Pump استفاده کنید. در این سیستم در ابتدا شیر برقی خط مایع بسته می‌شود و کمپرسور تمام مبرد اواپراتور را مکش می‌کند و آن را به ریسیور هدایت می‌کند. در نتیجه به دلیل نبود ماده مبرد در اواپراتور مهاجرت هم اتفاق نمی‌افتد.

اگر در سیستم احتمال برگشت مايع وجود دارد از مایع شکن استفاده کنید. مایع شکن یک مخزن است که مایع مبرد اضافی را ذخیره می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟