پرشر سوئیچ و انواع آن

پرشر سوئیچ محافظ سیکل تبرید کولر گازی

برای حفاظت از بخش‌های مختلف یک سیکل تبرید از قطعات و تجهیزات گوناگونی استفاده می‌شود. یکی از این تجهیزات پرشر سوئیچ می‌باشد و در صورت رسیدن فشار به یک میزان مشخص، با قطع یا وصل نمودن سیستم از آسیب دیدن قطعات کولر گازی بویژه کمپرسور جلوگیری می‌کند. در این مطلب با ساز و کار و انواع این قطعه آشنا خواهیم شد.

پرشر سوئیچ چیست؟

پرشر نوعی سوئیچ کنترل فشار می‌باشد. هنگامیکه فشار ورودی به دستگاه به مقدار تعیین شده برسد، کنتاکت الکتریکی را فعال می‌نماید و سوئیچ را توسط ارسال سیگنال الکتریکی قطع می‌کند. این قطعه ممکن است به گونه‌ای طراحی شده باشد که با افزایش یا کاهش فشار، جریان را قطع و وصل کند. این قطعه عموما در صنایعی که به تنظیم اتوماتیک یا کنترل عمل سیالات تحت فشار نیاز دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی دیگر از انواع پرشر سوئیچ‌ها برای تشخیص نیروی مکانیکی کاربرد دارند. برای مثال مشابه یک صفحه حساس به فشار، درب ساختمان‌های صنعتی را به صورت اتوماتیک باز می‌کنند. همچنین در برنامه‌های امنیتی زنگ خطر همچون کفپوش حساس به فشار مورد استفاده می‌باشند. این قطعه از نظر سیال و فشار کاری دارای انواع گوناگونی می‌باشد.

انواع پرشر سوئیچ

این قطعه در انواع مختلفی موجود می‌باشد و هریک از انواع آن دارای کارکرد گوناگونی می‌باشد. در این بخش به معرفی انواع این قطعه می‌پردازیم:

پرشر پنوماتیک (پرشر سوئیچ هوا)

این مدل از انواع ساده این قطعه به شمار می‌رود و بیشترین کاربرد را در سیستم‌های پنوماتیک و کمپرسورهای هوا دارد. از دیگر موارد کاربرد پرشر اتوماتیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای روشن و خاموش کردن پمپ به صورت اتوماتیک در زمان کشده شدن آب از تانکر در مصارف خانگی کاربرد دارد.
 • در صورتیکه در مخازن گاز، فشار به سطح تنظیم شده برسد، جریان الکتریکی کمپرسور گاز کولر گازی، قطع می‌شود.
 • در باتری‌ها
 • در صورت پایین بودن فشار کابین خلبان هواپیما در اثر ارتفاع زیاد، برای روشن و خاموش شدن زنگ هشدار از این قطعه استفاده می‌شود.
 • برای شمارش ترافیک و پمپ بنزین‌ها، لوله‌های پر شده از هوا با ورود وسایل نقلیه، سوئیچ فعال می‌گردد.

پرشر سوئیچ هیدرولیک (سوئیچ آب)

این نوع پرشر سوئیچ‌ها عمدتا برای پمپ‌های آب مصرف دارند. اما در اتوموبیل‌ها برای هشدار فشار روغن موتور پایین‌تر از سطح ایمن و یا برای کنترل قفل اتوماتیک گشتاور انتقالی خودکار نیز کاربرد دارند. پیش از دهه 1960 میلادی، پرشرهای آب در مدارهای ترمز هیدرولیک برای کنترل قدرت به چراغ ترمز مورد استفاده قرار می‌گرفتند اما در خودروهای جدید از یک سوئیج که مستقیما توسط پدال ترمز فعال می‌گردد، استفاده می‌شود.

سوئیچ فشار گاز

این سوئیچ‌ها برای گازهای مشتعل کاربرد دارند و درون آنها باید تا حد امکان از جرقه زدن جلوگیری کرد. زیرا کوچکترین جرقه در محیط به دلیل وجود گاز، موجب اشتعال گاز و آتش‌سوزی می‌شود.

پرشر سوئیچ بخار

این نوع پرشر با بخار کار می‌کند و اساسی‌ترین ویژگی آنها تحمل دما و رطوبت زیاد است. کاربرد این مدل برای خنک کردن هوا، روغن یا فلورید هیدروژن می‌باشد. اصلی‌ترین عملکر سوئیچ بخار، فعال‌سازی سوئیچ الکتریکی (SPDT) در میزان فشار تنظیم شده می‌باشد.

دسته بندی پرشر سوئیچ بر اساس مکانیزم کاری

پرشرها از نظر مکانیزم کاری در دو دسته الکترومکانیکی و حالت جامد (Solid State) جای می‌گیرند.

سوئیچ‌های فشار الکترومکانیکی

سوئیچ‌های الکترومکانیکی برای انجام فعالیت‌ها از انواع گوناگونی سنسور استفاده می‌کنند و دقت نسبی و طول عمر سوئیچ توسط ویژگی سنسورها تعیین می‌شود. برخی از مدل‌های این نوع به شرح زیر می‌باشد:

سوئیچ فشار تفاضلی (دیفرانسیل)

این پرشر سوئیچ دارای یک سنسور دیافراگمی، فلزی و یا الاستومری و دو ورودی یکی با جهت فشار بالا و دیگری با جهت فشار پایین می‌باشد. وظیفه سنسور در این نوع سوئیچ تعیین اختلاف فشار بین دو ورودی و فعال کردن کلید قطع و وصل می‌باشد. در حالتیکه فشار درون دو ورودی برابر باشد، اتفاقی رخ نخواهد داد. در صورت بیشتر شدن فشار در ورودی بالا، دیافراگم به قسمت کم فشار می‎‌رود و شفت (یا پیستون) به سمت سوئیچ حرکت داده می‌شود. به این ترتیب پرشر سوئیچ سیگنال الکتریکی مورد نیاز را به محل مورد نظر ارسال می‌کند.

سوئیچ فشار دیافراگمی

این نوع سوئیچ از جنس پلاستیکی و فلزی ساختی می‌شود. در این مدل دیافراگم به ورودی متصل می‌شود و با هر افزایش یا کاهش فشار دیافراگم جابجا می‌شود. با جابجا شدن دیافراگم، در اثر فشار وارد شده به شفت یا پیستون این قطعه نیز جابجا می‌شود. به این ترتیب با دو حالت روبه‌رو می‌شویم:

 • در صورت افزایش فشار تا نقطه حداکثر، دیافراگم به سوئیچ می‌رسد و کنتاکت وصل می‌شود.
 • با کاهش فشار، شفت یا پیستون از کلید جدا می‌گردد و کلید به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

پرشر سوئیچ بوردونی

در دستگاه‌های برودتی و حرارتی در حالت کلی انتقال فشار از سیال به سوئیچ با استفاده از بوردون انجام می‎‌شود. لوله بوردون یک لوله فلزی خمیده بیضی شکل با کمانی مشخص می‌باشد. با افزایش فشار کمان تغییر شکل داده و باز می‌شود و نوک کمان نیز جابجا می‌شود. وقتی جابجایی به بیشترین میزان تنظیم شده برسد، سوئیچ تحت فشار قرار گرفته و وصل می‌شود. در صورت کاهش فشار، کمان از سوئیچ جدا شده و لوله به سمت داخل حرکت می‌کند و قطع می‌گردد. مزیت این سوئیچ فشار بوردونی تحمل فشار و دمای بالا می‌باشد.

سوئیچ فشار پیستونی

این نوع پرشر سوئیچ مشابه سوئیچ فشار دیافراگمی عمل می‌کند. درون پیستون دو استوانه موجود می‌باشد که یکی درون دیگری در حرکت می‌باشد. برای برگشت پیستون به حالت اولیه از فنری با مقاومت ثابت استفاده می‌شود. جهت تنظیم فشار مورد نیاز برای عملکرد این پرشر می‌توان فنر را شل یا سفت نمود.

پرشر سوئیچ حالت جامد

اولین سوئیچ فشار حالت جامد در سال 19980 معرفی شده که از ترکیب یک کرنش‌سنج و یک ترایاک ساخته شده بود. اما انواع امروزی پرشر سوئیچ‌های حالت جامد دارای 1 تا 4 نقطه سوئیچ گوناگون و قابل برنامه ریزی می‌باشند و دارای خروجی سیگنال دیجیتال یا آنالوگ همراه با نمایشگر هستند. مزایای این نوع پرشر سوئیچ نسبت به نوع الکترومکانیکی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • خطای کمتر در حدود 0.25 درصد
 • مقاومت در برابر لرزش و ضربه
 • توانایی کارکردن در طیف‌های گسترده‌ای از فشار
 • پایداری بیشتر در طول زمان
 • طول عمر بالاتر

راهنمای انتخاب سوئیچ فشار

شناخت نیاز به سوئیچ فشار، عملکرد، سیال و کاری که باید این قطعه برای آن استفاده شود، از مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب پرشر سوئیچ می‌باشند. این قطعات عموما در سیستم‌هایی که با فشار کار کرده و نیاز به خاموش و روشن شدن در محدوده خاصی از فشار دارند نظیر کولرهای گازی و اسپلیت، کاربرد دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

error: Content is protected !!
Open chat