پمپ درین در کولر گازی

پمپ درین

سیستم های تهویه مطبوع  با پدیده کندانس رطوبت هوا و تقطیر رو به رو هستند و آب اضافی آن در سینی که زیر این دستگاه ها تعبیه شده است جمع شده و عمل تخلیه آن با استفاده از قطعه ای به نام پمپ درین انجام می شود. در این مطلب با عملکرد و انواع این پمپ آشنا خواهیم شد.

 پمپ درین چیست

قطعه ای است که درون تشک تخلیه یا پایین تر از خط تراز و بیرون دستگاه جای گرفته و آب حاصل از تقطیر اواپراتور که در پنل داخلی دستگاه سرمایشی درون سینی تعبیه شده در زیر دستگاه جمع شده است را خارج می کند. این پمپ در انواع سیستم های تهویه مطبوع نظیر کولر گازی و اسپلیت، هواساز، داکت اسپلیت و … مورد استفاده می باشد. عملکرد اصلی ایمن پمپ جا به  جایی سیال می باشد اما عملکردهای دیگری نیز را دارد.

عملکرد پمپ درین در کولر گازی

زمان فعالیت کولر گازی و اسپلیت رطوبت محیط از طریق دستگاه به خارج منتقل می شود که اصطلاحا به آن تقطیر می گویند. در صورتی که در کنار پنل داخلی دستگاه بتوانیم خروجی آب تامین کنیم نیازی به وجود پمپ نمی باشد در غیر اینصورت باید با توجه به شرایط یکی از پمپ های زیر را بکار بست:

پمپ درین داخل پنل

در این مدل همان گونه که از اسمش مشخص است، در داخل پنل کولر گازی نصب شده و امکان دیده شدن آن نمی باشد. بیشترین میزان ارتفاع پمپاژ آب 10 متر می باشد و از نمونه پمپ های بسیار کم صدا به شمار می رود. این پمپ دارای مخزن آب 40 میلی لیتر می باشد. این پمپ برای دستگاه ایی تا 54000 Btu کاربرد دارد.

پمپ بیرون پنل

این پمپ پیرون پنل نصب شده و بسیار کوپک و جمع و جور می باشد و دارای حداکثر ارتفاع 10 متر است. صدای این پمپ نیز بسیار کم بوده و دارای مخزن آب 230 میلی لیتر می باشد. همچنین مجهز به سوئیچ ایمن می باشد. این پمپ برای دستگاه هایی تا ظرفیت 157000 Btu کاربرد دارد.

تانک

این پمپ درین نیز در بیرون دستگاه نصب می شود و نسبت به دو نوع قبلی اندازه بزرگتری دارد. حداکثر ارتفاع پمپاژآب آن 5.2 متر مخزن آب ان 2 لیتر است. این پمپ قابلیت اتصال 3 دستگاه دارد که در برخی موارد مورد استفاده قرار می گیرد.

پمپ درین و عوامل انتخاب آن

انتخاب پمپ درین به چند عامل بستگی دارد که در ادامه به چند مورد آن اشاره می کنیم:

  • ظرفیت مخزن پمپ
  • ظرفیت دستگاه کولر گازی
  • حداکثر ارتفاع پمپاژ
  • محل قرار گیری پمپ

انواع پمپ درین

این پمپ ها در سه مدل مودرد استفاده قرار می گیرند:

  • پمپ درین داکت اسپلیت

محل نصب این پمپ در سقف کاذب بوده و پایین تر از خط تراز پمپ های درین داکت اسپلیت ها جای می گیرند.

  • پمپ دیواری

این پمپ در زیر کولرهای گازی نصب می شود و ارتفاع آن 5 تا 10 متر از دستگاه می باشد و شیبی برابر 0.5 سانتی متر دارد.

  • نمونه ایستاده زمینی

عملکرد این نوع پمپ همانند پمپ درین دیواری بوده و تنها تفاوت آن این است که روی زمین قرار دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟