کولر گازی اینورتر و بدون اینورتر چه مشخصاتی دارند و تفاوت آنها چیست؟

کولر گازی اینورتر دار و بدون اینورتر

برای بیان تفاوت کولر گازی اینورتر و بدون اینورتر ابتدا باید نحوه عملکرد و اینکه هرکدام از آنها چه مشخصاتی دارند بررسی شود. همچنین توجه داشته باشید این دو مدل تنها در برد الکتریکی خود با یکدیگر متفاوت می باشند و در سیکل برودتی و مکانیکی بطور کامل شبیه هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا بطور کامل این دو مدل سیستم تهویه را بررسی مقایسه نماییم.

عملکرد کولر گازی بدون اینورتر (معمولی)

برد الکتریکی دستگاه معمولی با استفاده از یک ترموستات بصورت دیجیتالی عمل قطع و وصل برق را انجام می دهد. ترموستات دمای برگشتی را بررسی کرده و با رسیدن دما به میزان تنظیم شده جریان برق کمپرسور وصل و دستگاه روشن می شود. در مدل بدون اینورتر کمپرسور با بیشترین توان روشن شده و تا رسیدن به دمای مطلوب محیط به فعالیت خود ادامه می دهد.

کمپرسور در اسپلیت معمولی هنگام استارت به اینرسی حرکتی غلبه می نماید که این کار انرژی زیادی بیش از کارکرد الکتروموتور صرف می کند. این امر سبب افزایش مصرف برق دستگاه بدون اینورتر در زمان راه اندازی و شروع به کار می شود و افزایش لحظه ای جریان برق مصرفی تا 2 برابر می باشد. به عنوان مثال دستگاهی که هنگام کار جریانی معادل 9 آمپر مصرف می کند به هنگام روشن شدن جریانی حدود 18 آمپر بطور لحظه ای از شبکه برق می کشد. و اگر در این لحظه دستگاه دیگری در حال روشن شدن باشد به دلیل مصرف زیاد برق به آن دستگاه آسیب وارد می شود.

نحوه کار دستگاه معمولی

همانطور که گفته شد سیستم بدون اینورتر هنگام استارت شدن آمپر برق بالایی مصرف می کند و با بیشترین توان برودتی فعالیت خود را آغاز می نماید و بعد آنکه دمای محیط را به حد مطلوب رساند خاموش می شود. در این نوع کارکرد دو نکته قابل تامل است:

  1. از آنجایی که تمامی وسایل برقی بیشترین استهلاک را به هنگام روش و خاموش شدن دارند، روشن و خاموش شدن موتور دستگاه بدون اینورتر بیشترین استهلاک را برای کمپرسور به همراه خواهد داشت.
  2. برای اینکه بتوان زمان روشن و خاموش شدن دستگاه معمولی را کنترل نمود، باید بین دمای روشن و خاموش دستگاه اختلافی قرار داد که این اختلاف بین 1 الی 3 درجه می باشد. این اخلاف برای این است که سیستم با کوچکترین تغییر دما روشن و خاموش نشود. در نتیجه هنگام استفاده از کولر گازی بدون اینورتر دمای محیط بسیار متغیری خواهید داشت چراکه دمای محیط بطور مکرر در حال کاهش و افزایش می باشد.

عملکرد کولر گازی اینورتر

کولر های گازی اینورتر که اصولا به دستگاه های کم مصرف معروف می باشند، با نصب اینورتر در مسیر برق ورودی که جریان مستقیم برق را به برق متناوب تبدیل می کند، کمپرسور آرام تر و با سرعت کمی روشن شود. INVERTER موجب کاهش فرکانس و ولتاژ برق ورودی شده و هنگام شروع کار کمپرسور سرعت راه اندازی را کاهش می دهد. بعد از اینکه کمپرسور به حرکت در آمد فرکانس و ولتاژ به د معمول افزایش خواهد یافت.

به همین جهت در کولر گازی اینورتر، هنگام راه اندازی کمپرسور با کاهش ولتاژ روبرو نخواهید شد و به سیم کشی و برق داخلی ساختمان کمترین فشار وارد می شود. از این رو این نوع دستگاه برای ساختمان ها برق ضعیف بویژه ساختمان های قدیمی که سیم کشی فرسوده دارند بسیار مناسب می باشد. برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با کارکرد و مزایای اینورتر به مقاله اینورتر چیست مراجعه نمایید.

تفاوت کولر گازی اینورتر و بدون اینورتر

تفاوت دو دستگاهی که در بالا اشاره کردیم تنها به عملکرد آن ها هنگام راه اندازی خلاصه نمی شود. تفاوت های اساسی دیگر نیز دارند که در ادامه بطور کامل بیان خواهیم کرد.

کنترل دما در کولر گازی اینورتر

در کولر گازی اینورتر بعد از روشن شدن دمای محیط به میزان مطلوب تری می رسد زیرا موتور این کولرها برعکس دستگاه های بدون اینورتر با رسیدن به دمای تنظیم شده دیگر خاموش نمی شود بلکه سرعت گردش دور موتور کم شده و بار برودتی دستگاه کاهش داده خواهد شد. در نتیجه محیط دمای متعادل تر و یکنواخت تری خواهد داشت.

انرژی مصرفی

از آنجایی که کولر های گازی و اسپلیت کم مصرف بعد از رسیدن به دمای تنظیم شده خاموش نمی شوند و تنها سرعت گردش کمپرسور آن ها تغییر می کند، یک بالانس انرژی ایجاد می نمایند. به این معنی که گرمایی که در محیط تولید می شود با گرمای جذب شده توسط اینورتر برابر شده و نیاز به فعالیت دستگاه با حداکثر توان نخواهد بود. در چنین شرایطی مصرف برق دستگاه بسیار کم شده و در حد یک کولر آبی می شود. ولی در مدل بدون اینورتر کمپرسور از زمان شروع تا وقتی که دستگاه را خاموش کنیم با 100 درصد توان خود کار می کند که این امر موجب افزایش مصرف برق می شود.

تولید صدای کمتر

صدای مدل INVERTER بسیار کمتر از مدل بدون اینورتر می باشد. زیرا هنگام کار، برعکس مدل معمولی نیاز به ولتاژ پایین دارند. همچنین به خاطر کار کردن با سرعت پایین دور گردش انرژی گرمایی کمتری نسبت به بدون اینورتر تولید می نماید.

سرعت خنک کنندگی

کولر گازی اینورتر به دلیل نوع عملکرد قادر است در زمان کمتری باد سرد تولید نماید که این امر در مدل بدون اینورتر صادق نیست و با سرعت کمتری محیط خنک می شود.

بازسازی و تعمیرات

دستگاه INVERTER به دلیل وجود اینوتر در آن ها سیستم و ساختمان پیچیده تری نسبت به مدل معمولی دارند. در نتیجه هنگام سرویس یا تعمیر هزینه بیشتری نسبت به بدون اینورتر خواهند داشت و حتما باید توسط افراد متخصص تعمیر و سرویس شوند.

تفاوت قیمت

از آنجایی که افزایش قابلیت های بهینه در هر نوع وسیله برقی موجب افزایش قیمت آن می شود، کولر گازی اینورتر هم از این امر مستثنا نبوده و نسبت به بدون INVERTER گران تر است. اما توجه داشته باشید اندکی تفاوت قیمت و پرداخت هزینه اولیه بیشتر در طولانی مدت با مصرف کم انرژی که دارد جبران می شود. علاوه بر این محیطی با دمای مطلوب تر و یکنواخت تر برای شما به همراه دارد.

 آیا می توان سیستم بدون اینورتر را به اینورتردار تبدیل نمود؟

همانطور که اشاره شد اینورتر یک تکنولوژی جدید می باشد که در کولر های گازی جدید کار رفته است که شامل مجموعه ای از قطعات سخت افزاری و نرم افزاری است. و یک قطعه نیست که با نصب آن عملکرد دستگاه را تغییر دهد. و با هدف اجرای فرآیند سرمایش و گرمایش بهتر در سیستم های تهویه مطبوع جدید طراحی و تولید شده است.

از این رو به هیچ عنوان امکان تبدیل کولر گازی بدون اینورتر به INVERTER  وجود ندارد و در صورتی که تمایل به چنین تبدیلی داشته باشید اید اجزایی مانند:

  • کمپرسور
  • درایو اینورتر جدید برای هریک از کنترلر های موتور
  • مادر برد
  • برد کنترل اصلی

و سایر قطعات مرتبط را بطور اختصاصی طراحی نموده و روی دستگاه نصب نماییدکه این امر علاوه بر اینکه از نظر اقتصادی به صرفه نیست یافت فرد متخصص که قادر به طراحی چنین سیستمی باشد کاری دشوار است.

پس بهتر است قبل از خرید دستگاه تهویه مطبوع بادقت تحقیق نموده و در ارتباط با مدل اینورتر یا بدون اینورتر تصمیم بگیرید. درصورتی که برای خرید انواع سیستم تهویه نیاز به مشاوره دارید می توانید با مشاورین ما در فروشگاه بادبزن در ارتباط باشید. همچنین وب سایت فروشگاه بادبزن تمامی محصولات تهویه مطبوع از برندهای مطرح دنیا را برای فروش قرار داده و مشخصات فنی کلیه محصولات در وب سایت ما موجود می باشد که به شما امکان بررسی و مقایسه دقیق را می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟