گیج مانیفولد ابزاری برای شارژ سیستم های سرمایشی

گیج مانیفولد ابزاری برای شارژ سیستم های سرمایشی

سیستم‌های سرمایشی آکبند در زمان نصب درون کندانسور قرار گرفته و پس از اتمام نصب و وکیوم کردن تمام سیستم و اطمینان از تخلیه کامل رطوبت دستگاه، قابل استفاده می‌باشند و با باز کردن شیر سرویس گاز به تمام سیستم انتقال می‌یابد. چنین دستگاه‎‌هایی با گازهای فریونی نظیر R22، R410 و… فعالیت می‌نمایند اما پس از مدت زمان مشخصی گاز دستگاه به اتمام رسیده و نیاز به شارژ مجدد دارند. ابزارهای بسیاری نظیر گیج مانیفولد برای شارژ کردن کولر گازی و اسپلیت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه با این قطعه و استفاده ابزاری و انواع آن بیشتر آشنا خواهیم شد:

گیج مانیفولد چیست؟

گیج مانیفولد(منیفولد) یا گیج شارژ یا منیفولد سرویس یکی از ضروری‌ترین و حساس‌ترین ابزارهای مورد استفاده در سرویس و شارژ کولرگازی می‌باشد. این گیج برای شارژ تمام دستگاه‌های تولید کننده سرما نظیر

بیشترین استفاده را دارد. گیج اسپلیت یا فشارسنج که با نام منیفولد شارژ نیز شناخته می‌شود و دارای شیلنگ‌هایی است که گاز را از سیلندر به دستگاه منتقل می‌نمایند.

کاربرد گیج منیفولد در کولرهای گازی

همانطور که اشاره شد این دستگاه کاربردهای زیادی دارد و یکی از اصلی‌ترین کاربردهای آن در زمینه شارژ سیستم‌های برودتی مختلف می‌باشد. گیج منیفولد اسپلیت‌ها برای انتقال گاز از درون مخزن به اسپلیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنظیمات لازم نظیر فشار گاز و … با توجه به گیج‌های در نانومتر انجام می‌گردد. گاهی این گیج با نام گیج کولر نیز معرفی می‌شود.

انواع گیج مانیفولد

گیج شارژ در انواع مدل‌های عقربه‌ای و دیجیتالی ساخته شده است و با توجه به سیاست‌های شرکت سازنده دارای امکانات و تجهیزات متفاوتی می‌باشد..

گیج منیفولد عقربه‌ای

مانیفولد شارژ مجهز به فشار نمای فشار زیاد، فشار نمای مرکب (فشار کم)، دو شیر فلکه دستی برای فشار بالا و پایین و سه عدد شیلنگ فشار قوی مهره‌ای 1/4 اینچی می‌باشد. دستگاه برای آب‌بندی از واشرهای لاستیکی مصنوعی استفاده می‌کند که به سادگی با استفاده از دست سفت و آب‌بندی می‌شوند.

در این دستگاه شیر فلکه دستی، شیلنگ و فشار نمایی که در سمت چپ قرار دارند و آبی رنگ هستند برای بخش فشار ضعیف و یا مرکب کاربرد داشته و به بخش کم فشار سیکل تبرید متصل می‌شوند. این بخش تا 250psi تقسیم شده و برای شارژ ماده سرمازا استفاده می‌شود.

شیر فلکه دستی، سیلنگ و فشار نمای سمت چپ که قرمز رنگ می‌باشد، بخش پر فشار گیج مانیفولد را تشکیل می‌دهد و به قسمت فشار زیاد سیکل تبرید وصل می‌گردد. این بخش برای زمان‌هایی که فشار از 250psi بالاتر است، کاربرد دارد.

گیج منیفولد عقربه‌ای

کاربرد گیج مانیفولد عقربه‌ای

این گیج برای انجام عملیات‌هایی نظیر موارد ذکر شده در زیر کاربرد دارد:

  • وکیوم کردن و رطوبت‌زدایی
  • تست فشار کمپرسور کولرگازی، چیلر، سردخانه و …
  • تخلیه و شارژ سیستم از فشار مبرد
  • شارژ روغن به سیستم
  • تحت فشار قرار دادن سیستم با گاز ازت در زمان شستشوی دستگاه
  • قابلیت نمایش دمای سابکول و سوپرهیت

گیج مانیفولد دیجیتالی

گیج دیجیتال برای عیب‌یابی، شارژ گاز و وکیوم کردن انواع سیستم‌های خنک کننده و برودتی کاربرد دارد و از دقت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. مزایای اصلی گیج منیفولد عبارتند از :

  • قابلیت شناسایی و اندازه‌گیری بیش از 40 نوع گاز مبرد
  • قابلیت اندازه‌گیری خلاء، دما و فشار با قابلیت ذخیره‌سازی اطلاعات در مموری داخلی در زمان تعمیر و نگهداری
  • مجهز به سه کانکشن اتصال پراب دما و اتصال با استفاده از USB و نمایشگر بزرگ
  • قابل اتصال به کامپیوتر برای پایش وضعیت سیستم اسپلیت و عیب‌یابی آن

گیج مانیفولد دیجیتالی

قیمت خرید منیفولد شارژ اسپلیت

عموما تعمیرکاران، سرویس‌کاران و افرادی که خدمات شارژ کولر گازی ارائه می‌دهند برای خرید گیج مانیفولد اقدام می‌کنند. در برخی موارد افراد عادی هم ممکن است برای خرید این دستگاه اقدام کنند، زیرا خرید چنین دستگاهی را مقرون به صرفه می‌دانند. اما نکته‌ای که باید بدانید این است که عموما قیمت چنین دستگاهی نسبتا بالا بوده و به صرفه‌تر این است که از تعمیرکار مجرب تقاضای کمک داشته باشند.

لازم به ذکر است انتخاب گیج استاندارد در زمان خرید بسیار اهمیت دارد. زیرا این دستگاه در زمان تعمیرات و عیب‌یابی کاربرد زیادی داشته و نقش بسزایی در کاربرد بهینه سیستم برودتی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟