یخ زدن سیستم های تهویه مطبوع و دلایل آن

یخ زدن سیستم های تهویه مطبوع و دلایل آن

اختلال در عملکرد سیستم های تهویه مطبوع موجب خارج شدن کارکرد سیستم از حالت طبیعی می گردد. یکی از اختلالات رایج یخ زدن پنل داخلی، کندانسور، اواپراتور، لوله بزرگ و کوچک اسپیلت و… در حالت سرمایش و گرمایش دستگاه می باشد که باید به سرعت رفع گردد تا خسارت های جبران ناپذیری به همراه نداشته باشد. در این مطلب قصد داریم شما را با دلایل یخ زدن سیستم های تهویه مطبوع آشنا نماییم.

بخش هایی از سیستم های تهویه مطبوع که دچار یخ زدگی می شوند؟

احتمال یخ زدن برخی از قطعات سیستم های تهویه نظیر پنل داخلی، پنل خارجی، کندانسور، اواپراتور، لوله های ارتباطی بیش از سایر قطعات می باشد. در فصل زمستان و تابستان دلایل زیادی موجب یخ زدگی این قطعات می گردد که در ادامه به بررسی این دلایل می پردازیم:

عدم وجود جریان هوا در فن بلوور و کویل اواپراتور

سیستم های تهویه به گونه ای طراحی شده اند که با دریافت گرمای محیط موجب کاهش دما می شوند. در صورتی که جریان هوا به درستی از روی اواپراتور عبور نکند، تبادل گرما به خوبی رخ نمی دهد و گاز فریون قادر نخواهد بود گرما را به خوبی از محیط بسته خارج کند در نتیجه به مرور زمان دمای گاز کاهش یافته و موجب یخ زدن دستگاه می شود.
فن بلوور یکی از قطعات مهم در سیستم های تهویه می باشد که موجب کشیده شدن هوای گرم به درون پنل می گردد. هوای گرم در تماس با کویل های اواپراتور قرار گرفته و به هوای سرد تبدیل شده و مجددا وارد محیط می شود. در صورتی که فن کویل نتواند هوای سرد را به خوبی از روی کویل های اواپراتور تخلیه کند، پنل داخلی شروع به یخ زدن خواهد کرد.

دلایل تخلیه نشدن کامل هوا از روی فین های پنل داخلی :

 • کثیف بودن فیلتر های دستگاه
 • خرابی و عدم کارکرد صحیح فن بلوور
 • سوختن موتور فن
 • سوختن موتور راه انداز بلوور داخلی دستگاه
 • وجود غبار روی کویل های اواپراتور
 • بسته و مسدود شدن دریچه هوا
 • عدم تنظیم شیر انبساط مایع مبرد

نبودن گاز کافی در دستگاه موجب یخ زدن می شود.

نشتی گاز فریون یا جا به جایی غیر اصولی سیستم تهویه موجب کاهش یا تخلیه گاز دستگاه می گردد. در صورت کاهش گاز مبرد سیکل سرمایش با مشکل مواجه شده و موجب یخ زدگی پنل داخلی یا لوله رفت دستگاه می شود. این مشکل با شارژ مجدد گاز دستگاه به سرعت برطرف می گردد.

نشانه های نشت گاز دستگاه

 • سر و صدا و شنیدن صدای تشکیل حباب در سیستم تهویه مطبوع
 • خروج هوای گرم از پنل داخلی دستگاه
 • افزایش قبض برق بیش از حد معمول

عدم کارکرد سیستم تهویه مطبوع در محدوده دمایی خاص

سیستم های تهویه مطبوع به گونه ای طراحی شده اند که در یک محدوده دمایی خاص قادر به فعالیت می باشند. در صورتی که دمای بیرون نسبتا خنک می باشد بهتر است از حالت فن دستگاه استفاده کنید زیرا استفاده بیش از حد در حالت سرمایش موجب یخ زدن سیکل تبرید و لوله ها می گردد.

خرابی قطعات دستگاه موجب یخ زدگی می شود.

خرابی قطعاتی همچون برد الکتریکی، سنسور های بیرونی، شیر الکتریکی و … موجب اختلال در کارکرد سیستم تهویه شده و باعث یخ زدگی می گردد. در چنین مواردی بهتر است از یک تعمیر کار حرفه ای و با تجربه برای رفع مشکل دستگاه کمک بگیرید.

گرفتگی مسیر لوله ها و قطعات داخلی دستگاه

در صورت انسداد لوله مویین، شیر انبساط الکتریکی یا لوله های ارتباطی احتمال یخ زدگی در سیستم تهویه مطبوع وجود خواهد داشت. لوله مویین که انتهای کندانسور تعبیه شده است در صورت مسدود شدن موجب یخ زدگی کندانسور و اواپراتور دستگاه می شود.

فعالیت مداوم سیستم تهویه مطبوع

خرابی برخی قطعات نظیر برد فرمان، سنسور و کنتاکتور موجوب می شود کمپرسور دستگاه به صورت یکسره فعالیت کند و در پی آن موجب یخ زدن کندانسور و اواپراتور در فصل تابستان شده و مشکلاتی برای دستگاه به وجود می آورد.

روش های برطرف کردن یخ زدن سیستم تهویه مطبوع

 • فیلتر هوای دستگاه را تعویض کنید.
 • کویل اواپراتور را بررسی و تمیز کنید.
 • بررسی جریان هوا و رفع مسدود بودن مسیر آن
 • تعمیر یا تعویض فن بلوور
 • استفاده از حالت فن دستگاه در زمان هایی که هوای بیرون خنک است.

سیستم تهویه مطبوع با داشتن هریک از دلایل ذکر شده ممکن است دچار یخ زدگی گردد که باید به صورت دقیق بررسی و عیب یابی شود. برای رفع هریک از مشکلات بوجود آمده در دستگاه نیاز به ابزارآلات کافی و تخصص دارید که توصیه می شود در صورتی که از تخصص کافی برخوردار نیستید از تعمیر کار متخصص کمک گرفته و به تنهایی این کار را انجام ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با فروشگاه بادبزن