یخ زدن سیستم های تهویه مطبوع و دلایل آن

یخ زدن سیستم های تهویه مطبوع و دلایل آن

کوچک‌ترین نقص در سیستم‌های تهویه مطبوع موجب ایجاد اختلال در عملکرد سیستم می‌گردد. یکی از این نقص‌ها یخ زدن سیستم در حالت سرمایش و گرمایش می‌باشد که عموما در پنل داخلی، کندانسور، اواپراتور و لوله‌های کوچک و بزرگ دستگاه رخ می‌دهد. از آنجایی که هر اختلالی در عملکرد این سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی موجب وارد شدن خسارت به سایر قطعات دستگاه می‌شود باید مشکل بوجود آمده سریعا رفع گردد. در ادامه دلایل یخ زدن سیستم های تهویه مطبوع را معرفی می‌نماییم.

چه بخش‌هایی از سیستم‌های تهویه مطبوع دچار یخ زدگی می شوند؟

در فصول سرد و گرم سال دلایل زیادی وجود دارد که موجب یخ زدن قطعات موجود در سیستم سرمایشی و گرمایشی می‌گردد. در این میان برخی از قطعات موجود در دستگاه نظیر پنل داخلی، کندانسور، اواپراتور و لوله‌ها بیش از سایر قطعات در معرض یخ زدگی قرار دارند که در ادامه به بررسی دلایل بروز این مشکل در این بخش‌های کولر گازی می‌پردازیم:

نبود جریان هوا در کویل اواپراتور و فن بلوور

سیستم‌های تهویه مطبوع با دریافت گرمای محیط موجب کاهش دمای فضا می‌گردند. زمانی که جریان هوا بطور صحیح از روی اواپراتور عبور نکند، تبادل گرما به درستی انجام نمی‌شود به این ترتیب گاز فریون به خوبی قادر به خروج گرما از محیط بسته نخواهد بود. در چنین حالتی به مرور زمان دمای گاز کاهش می‌یابد و باعث یخ زدن سیستم تهویه مطبوع می‌شود.

فن بلوور یکی از قطعات سیستم‌های حرارتی و برودتی می‌باشد که وظیفه آن کشیدن هوای گرم محیط به درون پنل داخلی است. هوای گرم بعد از ورود به پنل داخلی در مجاورت با کویل‌های اواپراتور قرار می‌گیرد و با تبدیل شدن به هوای سرد به محیط باز می‌گردد. وقتی فن کویل آسیب دیده باشد قادر به تخلیه هوای سرد از روی کویل‌های اواپراتور نمی‌باشد و در نهایت منجر به یخ زدن پنل داخلی می‌شود.

چرا هوا بطور کامل از روی فین‌‎های پنل داخلی تخلیه نمی‌شود؟

برخی از عواملی که منجر به عدم تخلیه هوا از روی فین‌های پنل داخلی می‌شوند عبارتند از:

 • کثیف بودن فیلتر های دستگاه
 • عدم کارکرد صحیح فن بلوور و خرابی آن
 • سوختن موتور فن
 • موتور راه انداز بلوور داخلی دستگاه سوخته باشد.
 • تجمع غبار روی کویل‌های اواپراتور
 • بسته شدن و مسدود شدن دریچه هوا
 • عدم تنظیم شیرانبساط مایع مبرد

نبود گاز کافی عامل یخ زدن سیستم های تهویه مطبوع

عواملی نظیر جابجایی غیر اصولی سیستم سرمایشی یا نشتی گاز فریون باعث کاهش و تخلیه گاز سیستم می‌شود. در چنین حالتی عملکرد دستگاه با مشکل مواجه می‌شود و یخ زدگی پنل داخلی یا لوله رفت را در پی خواهد داشت. برای رفع یخ زدگی کافیست ابتدا مشکل نشتی و تخلیه گاز را رفع کنید و مجددا شارژ گاز دستگاه را انجام دهید.

نشانه های نشت گاز دستگاه

 • ایجاد سر و صدای غیر معمول در دستگاه و شنیدن صدای تشکیل حباب در سیستم تهویه مطبوع
 • خارج شدن هوای گرم از پنل داخلی دستگاه
 • افزایش هزینه قبض برق بیش از حد معمول

یخ زدن سیستم های تهویه مطبوع به دلیل عدم کارکرد دستگاه در محدوده دمایی مناسب

سیستم‌های تهویه مطبوع در محدود دمایی خاصی فعالیت می‌کنند. حال در صورتی که دمای محیط بیرون نسبتا خنک باشد توصیه می‌کنیم دستگاه را در حالت فن قرار دهید زیرا در چنین مواردی استفاده بیش از حد از دستگاه در حالت سرمایش باعث یخ زدگی لوله‌ها و سیکل تبرید می‌شود.

خرابی برخی از قطعات درون دستگاه موجب یخ زدگی می شود

بروز مشکل در قطعاتی همچون سنسور های بیرونی،شیر الکتریکی، برد الکتریکی و …باعث اختلال در عملکرد سیستم حرارتی و برودتی می‌شود و در صورت رفع نشدن موجب یخ زدن دستگاه می‌گردد. در چنین مواردی کافیست بدون فوت وقت با یک تعمیر کار حرفه ای و با تجربه برای رفع مشکل تماس حاصل فرمایید.

مسدود شدن مسیر لوله های دستگاه

در صورتی که مجرای شیر انبساط الکتریکی، لوله‌های ارتباطی ویا لوله موئین با استفاده از عواملی همچون غبار، آلودگی و … مسدود شود، احتمال یخ زدگی در سیستم تهویه وجود خواهد داشت. لوله مویین در انتهای کندانسور قرار دارد و در صورت گرفتگی باعث یخ زدگی اواپراتور و کندانسور می‌شود.

فعالیت مداوم سیستم تهویه مطبوع

زمانیکه قطعاتی همچون سنسور، کنتاکتور و برد فرمان سیستم تهویه مطبوع خراب شوند، کمپرسور به صورت یکسره و بدون توقف فعالیت می‌کند که پیامد چنین عملکردی یخ زدن اواپراتور و کندانسور در فصل تابستان، خرابی کمپرسور و بسیاری از مشکلات دیگر می‌باشد.

خرابی‌های مکانیکی دستگاه

برخی از خرابی‌های مکانیکی نظیر افتادن فن در اثر شکستگی یا خم شدن یا مسدود شدن کویل، موجب توقف جریان هوا می‌گردد. زیرا در چنین حالتی فشار در کویل مبرد تغییر کرده و در نتیجه آن جریان هوای گرم یا میزان مبرد در کویل نیز تغییر می‌کند به این ترتیب کویل به درجه انجماد رسیده و دچار یخ زدگی می‌شود.

روش‌های رفع یخ زدن سیستم های تهویه مطبوع

 • تعویض یا شستن فیلترهای تصفیه هوا
 • تمیز کردن کویل اواپراتور
 • جریان هوا را بررسی کرده و در صورت مسدود بودن رفع نمایید.
 • تعمیر یا تعویض فن بلوور
 • در زمانی که هوای بیرون خنک است از حالت فن دستگاه استفاده کیند.

یخ زدن سیستم‎‌ های تهویه مطبوع ممکن است به دلیل هریک از موارد ذکر شده در این مقاله رخ دهد که باید بصورت کاملا اصولی و دقیق بررسی شده و عیب‌یابی گردد. برای رفع هر مشکلی در کولر گازی و اسپلیت نیازمند ابزارآلات تخصصی و دانش کافی می‌باشید از این رو توصیه می‌کنیم از تعمیرکار تخصصی برای رفع مشکل دستگاه خود کمک بخواهید و کار را به کاردان بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟