Loading...

فین طلایی در کولر گازی

فین طلایی و مزایای استفاده از آن در ساختار در کولر گازی

سیستم های تهویه مطبوع در شرایط آب و هوایی نامساعد مانند محیط هایی که رطوبت بالایی دارند، دچار پوسیدگی و خوردگی خواهند شد. از این رو تولید کنندگان این دستگاه ها از فین طلایی (Gold Fin) که در بخش خارجی کندانسور قرار می گیرد برای پیش گیری از آسیب دیدن دستگاه استفاده می کنند. در این مطلب با همراه باشید تا بطور کامل عملکرد فین طلایی را باهم برسی کنیم.

فین طلایی چیست؟

از آلومینیوم به عنوان رساناهای حرارتی و محافظت کننده محیط در موارد مختلفی استفاده می شود. سه نوع ماده اصلی:

 • آلومینیوم طبیعی
 • آلومینیوم های ساخته شده به نام بلوفین(Blue Fin)
 • گلدفین (Gold Fin)

تولید شده است که برای جلوگیری از پوسیدگی و خوردگی وسایل در شرایط مختلف و در دستگاه های مخلتف از جمله کولر گازی کاربرد دارند.

آلومینیوم طبیعی

در تمامی مبدل های حرارتی و کویل ها از آلومینیوم طبیعی استفاده می شود. این آلومینیوم ماده جامد استانداردی است که رسانایی عالی و هزینه تولید پایینی دارد. از این رو برای حفاظت از خوردگی و بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشد.

بلوفین (Blue Fin)

این ماده از جنس آلومینیوم جامد با ضخامت بالا می باشد و دارای رنگ آبی براق با انعطاف پذیری بالا می باشد. این پوشش به آلومینیوم خام در کولر گازی افزوده شده و برای جلوگیری از خوردگی و پوسیدگی آلومینیوم در محیط هایی با شرایط آب و هوایی نامساعد بهترین راه حل می باشد.

فین طلایی (Gold Fin)

فین یا پره های طلایی، از لوله های آلومینیومی و پره های مسی به صورت مشبک ساخته شده اند و زمانی که استفاده از رسانای حرارتی دارای حساسیت است در کویل کولر گازی استفاده می شوند. همچنین مقاوت بسیار خوبی در برابر خوردگی و پوسیدگی دارند و موجب افزایش طول عمر دستگاه می شوند.لوله های مسی اواپراتور و کنداسور از بین تعداد زیادی گلدفین که در کنار هم و در فواصل جزئی از هم قرار دارند، عبور می کند. از این رو فین های طلایی تمام قسمت های کویل را محافظت کرده و مانع پوسیدگی و خوردگی آن می شود. انجام عملیات تبادل حرارتی و برودتی، وظیفه اصلی پره های طلایی می باشد. با توجه به مقاومت مس در برابر خوردگی و هدایت حرارتی عالی که دارد، انتخاب مناسبی برای کولر گازی های استفاده شده در مناطق با رطوبت و دمای بالا مانند شهرهای جنوبی و شمالی کشور می باشند.

مقایسه فین طلایی و فین آبی

فین آبی و فین طلایی دارای شباهتی می باشند که در زیر شرح داده شده اند.

 • مانع زنگ زدن کویل ها می شوند.
 • باعث افزایش طول عمر کولر گازی می شوند.
 • عملکرد سیستم تهویه مطبوع را افزایش می دهند.

تفاوت گلدفین و بلوفین

 • مزیت استفاده از فین طلایی نسبت به فین آبی این است که باعث افزایش کارایی کندانسور ها برای تبادل گرما در مدل های چرخه معکوس می شود.
 • عملکرد تبادل حرارت، در کندانسورهایی که با فین طلایی محافظت می شوند. نسبت به کندانسورهای محافظت شده با فین آبی بهتر است.
 • همچنین گلدفین حفاظت از کویل های کندانسور در برابر آسیب های خارجی مانند انباشت آب، اسیدها ،نمک و غیره را بهتر از فین آبی انجام می دهد.

مزایا فین طلایی در کولر گازی

هماطور که اشاره شد کویل ها نقش اساسی در کارایی سیستم های تهویه مطبوع دارند، زیرا تمام جریانات مایع و گاز کولر گازی به وسیله کویل کندانسور صورت می گیرد. پس حفاظت این کویل ها از پوسیدگی و خوردگی بسیار مهم بوده از این رو شرکت ها به علت مزایای زیر از فن طلایی برای حفاظت از کویل استفاده می نمایند.

 • پوشش گلدفین مانع انباشت رسوبات نمک و اسید روی کویل می شود.
 • فین طلایی، کویل ها را از قطرات آب و زنگ زدگی محافظت می کند.
 • فین طلایی از کویل ها در برابر گرد و غبار محافظت می نماید و مانع خوردگی می شود.

شناسایی کولر گازی دارای گلدفین

هنگام خرید کولر گازی باید به نکات بسیاری توجه نمایید یکی از نکات اساسی استفاده از تکنولوژی گلدفین در کویل دستگاه می باشد. برای اطمینان از اینکه در کولر گازی که خریداری می نمایید فین طلایی هست یا خیر کافی است پشت کندانسور دستگاه را با دقت بررسی نمایید. در صورتی که این قسمت به رنگ طلایی باشد، دستگاه شما دارای فین طلایی می باشد.توجه داشته باشید اگر هنگام خرید، فروشنده تاکیید بر موتور طلایی دارد منظور رادیاتور طلایی دستگاه یا همان کویل کندانسور با تکنولوژی فین طلایی می باشد و موتور کولر گازی در بیشتر موارد به رنگ مشکی است.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دسته بندی محصولات