باد گرم زدن کولر گازی و بررسی علت این مسئله

باد گرم زدن کولر گازی

سیستم های تهویه و انواع دستگاه اسپلیت به گونه ای طراحی شده اند که در فصل تابستان و در حالت سرمایش هوای خنک و مطبوع به محیط منتقل می کنند. هر وسیله برقی بعد از مدتی کارکردن ممکن است دچار نواقصی شود و کولر های گازی نیز از این امر مستثنی نمی باشند. باد گرم زدن کولر گازی یکی از شایع ترین مشکلاتی است که اکثر کاربران در برهه ای از زمان آن را تجربه می کنند. باد گرم زدن ممکن است به دلایل گوناگونی رخ دهد که باید به درستی بررسی شده و عیب یابی گردد تا سریعا مشکل دستگاه رفع گردد. در این مقاله به برخی از مهم ترین دلایل باد گرم حاصل از اسپلیت و همچنین بررسی علت این مسئله می پردازیم.

بررسی دلایل رایج باد گرم زدن کولر گازی

در صورتی که احساس کردید از کولر گازی تان باد گرم حاصل می شود ابتدا ریموت کنترل دستگاه را بررسی کنید. ممکن است سهوا از حالت کول بودن خارج شده باشد. بعد از اطمینان از حالت Cool دستگاه سریعا دستگاه را خاموش نمایید و مواردی که در این بخش ذکر می نماییم را یکی یکی بررسی کنید. در صورتی که تخصص لازم در این زمینه ندارید توصیه می کنیم با مرکز تخصصی تعمیرات سیستم های تهویه تماس حاصل نمایید و سریعا مشکل ایجاد شده را عیب یابی کرده و رفع کنید. در صورت فعالیت دستگاه با باد گرم امکان سوختگی کمپرسور وجود دارد که نتیجه آن خسارت های مالی جبران ناپذیر می باشد.

عدم سرویس کندانسور

یکی از اقدامات مهم در زمینه سیستم های تهویه مطبوع سرویس و نگهداری این دستگاه به طور مرتب می باشد. بهتر است در فصل بهار و پیش از روشن کردن دستگاه برای سرویس آن اقدام نمایید. نشستن گرد و غبار بر روی تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی موجب کاهش عملکرد آن و باد گرم زدن دستگاه می شود. هنگام سرویس دستگاه با شستشوی کندانسور (پنل خارجی) گرد و غبار دستگاه زدوده شده و مشکل آن برطرف خواهد شد.

گرفتگی سوراخ های فیلتر پنل داخلی

فیلتر تعبیه شده در سیستم های تهویه مطبوع جهت جذب غبار و ذرات آلاینده محیط کاربرد دارند. به مرور زمان این ذرات غبار در فیلتر باقی مانده و باعث مسدود شدن دریچه خروج هوا می شوند. این گرفتی باعث برفک زدن کویل های خنک کننده می شود و بیشتر باعث مسدود شدن جریان هوا می گردد. وجود برفک موجب کندتر و ضعیف تر شدن جریان هوا و در نتیجه خروج باد گرم خواهد شد.

توصیه می کنیم پیش از تماس با تعمیرکار ابتدا فیلتر دستگاه را بررسی نمایید و در صورت کثیف بودن آن را بشویید تا مشکل باد گرم رفع گردد. در صورت رفع نشدن مشکل با تعمیرکار تماس حاصل فرمایید.

سوختگی موتور فن

تولید هوا در سیستم های تهویه با استفاده از چرخش فن انجام می گیرد. در صورت خرابی یا سوختن پروانه فن یا موتور الکتریکی که موجب چرخش فن (موتور فن) می شود، در دستگاه هیچ بادی تولید نشده در نتیجه موجب باد گرم زدن می شود. عموما بررسی خرابی یا سوختگی فن باید توسط کارشناس و تعمیرکار انجام شود.

کاهش گاز دستگاه یا نشتی آن از دلایل باد گرم زدن

کاهش میزان گاز کولر گازی همیشه دردسر زا می باشد. یکی از مشکلات حاصل از کاهش گاز این دستگاه باد گرم زدن می باشد. به جرات می توان گفت میزان گاز اسپلیت اهمیت بسیاری داشته و کاهش آن یکی از دلایل رایج باد گرم دستگاه می باشد و نباید از میزان آن در دستگاه غافل شد.

از جمله عواملی که موجب نشتی و کاهش گاز اسپلیت می شوند می توان به وجود نشتی در لوله های گاز و یا انجام شارژ به صورت ناصحیح و … اشاره کرد. بهتر است هر سال پیش از فصل گرما هنگام سرویس دستگاه میزان گاز آن را بررسی نمایید تا در فصل گرم تابستان با باد گرم رو به رو نشوید.

خرابی کمپرسور

کمپرسور قلب دستگاه می باشد و خرابی این قطعه بر عملکرد دیگر قطعات دستگاه تاثیر گذار است. به گونه های مختلفی این نقص را در دیگر قطعات دستگاه نشان می دهد. پس باید در نگهداری این قطعه نهایت تلاش خود را بکار گیرید. یکی از علائم خرابی کمپرسور باد گرم زدن آن بجای باد سر می باشد. پس سریعا در صورت احساس باد گردم از کولر ازی دستگاه را خاموش کنید تا به دیگر بخش های دستگاه هزینه مالی وارد نشود. توصیه می کنیم از مراکز تخصصی در خواست تعمیرکار نمایید.

خراب شدن ترموستات

گاهی ممکن است ترموستات امکان کنترل دما نداشته باشد و دمایی که به تموستات داده می شود مناسب نباشد که این موارد ممکن است موجب خرابی ترموستات یا سیم های رابط شود و نتیجه آن خروج باد گرم باشد.

انسداد لوله ها

اتصال پنل داخلی و خارجی از طریق لوله ی مسی انجام می شود. گاهی عواملی همچون تعمییرات ساختمانی یا سقوط اجسام سنگین موجب آسیب دیدن لوله ها می گردد. ایجاد شکستگیفله شدگی یا سوراخ در لوله ها موجب نفوذ ذرات غبار و خاک به درون آن ها و در نتیجه انسداد لوله ها می گردد. این امر موجب شده جریان هوا در لوله ها به خوبی انجام نشده و موجب باد گرم زدن گردد.

پوشیده شدن پنل خارجی

برخی افراد در فصول سرد سال روی کندانسور و کمپرسور را توسط کاور می پوشانند تا دستگاه در اثر بارش برف و باران آسیب نبیند. اما در شروع فصل گرم فراموش می کنند کاور را بردارند و این موضوع موجب گرم شدن باد کولر کازی می شود. زیرا کمپرسور قادر نخواهد بود گرمای حاصل از گاز را خارج نماید و دچار Overload می گردد .

ایجاد مشکل در برد الکتریکی

برد الکتریکی وظیفه فرمان دادن به دیگر قطعات را به عهده دارد. در صورتی که برد الکتریکی دچار نقص شود و به درستی به دیگر اجزا فرمان ندهد، اجزای دیگر نیز به درستی کار نکرده و کل دستگاه دچار آسیب و نقص می شود. برای نمونه عدم فرمان صحیح برد الکتریکی به ترموستات یا موتور فن موجب باد گرم زدن می شود. پس بهتر است در صورت مواجه با باد گرم دستگاه از سالم بودن برد الکتریکی اطمینان حاصل نمایید.

سوختن خازن

یکی از قطعات مهم و اصلی در دستگاه های اسپلیت خازن می باشد که تاثیر زیادی در عملکرد دستگاه دارد و در مواقعی سوختن خازن موجب باد گرم زدن دستگاه می شود که تعمیرکار کولرگازی مجبور به تعویض خازن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟