برد الکتریکی کولر گازی و اجزای تشکیل دهنده برد الکتریکی

برد الکتریکی یا برد کولر گازی

برد الکتریکی کولر گازی یکی از اجزای اصلی این دستگاه می باشد که در صورت خرابی، در کارکرد کولر گازی اختلال ایجاد کرده و عملکرد خنک کنندگی دستگاه با مشکل مواجه می گردد. از آنجایی که تعمیر این قطعه هزینه بر و تخصصی می باشد، بهتر است قبل از آسیب رسیدن به دیگر قطعات کولر گازی، مشکلات و علائم خرابی برد الکتریکی کولر گازی بررسی شود. در این مقاله به معرفی و عیب یابی برد کولر گازی و همچنین اجزای تشکیل دهنده آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

برد الکتریکی کولر گازی چیست؟

عملکرد برد کولر گازی مشابه مغز انسان می باشد. همانطور که بدن برای انجام هر کازی از مغز فرمان می گیرد، کولر گازی نیز برای هر کاری که انجام می دهد از برد الکتریکی دستور می گیرد، علاوه بر این وظیفه هماهنگ کردن و کنترل بخش های مختلف کولر گازی را نیز برعهده دارد. بخشی از قطعات کولر گازی که درست انجام شدن کارکرد آن ها برعهده برد الکتریکی می باشد عبارتند از : روشن و خاموش شدن کولر گاز، عملکرد کمپرسور، تغییر حالت گرمایش و سرمایش، کنترل فن داخلی و … . اگر برد کولر گازی دچار نقص شود، دستوری برای کار کردن کولر گازی صادر نشده و موجب از کار افتادن کل عملکرد دستگاه شود.

اجزاء برد الکتریکی کولر گازی

توصیه می شود قبل از بررسی و شناخت خرابی برد الکتریکی کولر گازی با اجزاء این قطعه آشنا شویم.

میکرو کنترلر

دستگاه هایی مانند برد الکتریکی کولر گازی که عملکرد های مختلفی دارند، دارای یک میکروکنترلر می باشند. وظیفه میکرو کنترلر هماهنگ کردن و پردازش اطلاعات سنسورها و واکنش درست و به موقع به تغییرات می باشد. همچنین برق 5 یا 12 ولت را به بخش های مختلف برد مانند رله ها (تامین کننده برق مورد نیاز کمپرسور و دیگر قطعات کولر گازی) متصل می نماید.میکروکنتلر، به قطعاتی که تبدیل اطلاعات دیجیتال به آنالوگ و برعکس را انجام می دهند، متصل می شود.به این معنی که با روشن شدن کولر گازی تنظیم موقعیت دمپرها توسط میکروکنترلر انجام شده، سپس دستور روشن شدن فن داخلی و واحد خارجی صادر می شود.

این اطلاعات دیجتال توسط مبدل دیجتال به آنالوگ، به سیگنال های آنالوگ تبدیل می شوند.

ترانسفورماتور

کنترل میزان ولتاژ مورد نیاز آی سی و رله بر عهده ترانسفورماتور می باشد. این قطعه بر روی برد الکتریکی نصب شده و برق ورودی به دستگاه را از 220 ولت به 12 یا 24 ولت تبدیل می نماید . هنگام کنترل ولتاژ، دمای این قطعه بالا می رود به همین دلیل یک فیوز حرارتی روی ترانس قرار می گیرد تا هر جریان ورودی را کوتاه کرده و از ترانسفورماتور حفاظت کند. زمانی که فیوز حرارتی ازکار بیافتد و بسوزد، جریان برقی که وارد ترانسفورماتور می شود، قطع می گردد. بنابراین فیوز باید تعویض گردد اما دقت داشته باشید علت سوختن فیوز باید به دقت بررسی شود چراکه سوختن این قطعه به علت مشکل اساسی در برد کولر گازی می باشد.

پل دیودی

مدار های الکتریکی با برق مستقیم کار می کنند اما برق شهر به صورت متناوب می باشد. همچنین ولتاژی که ار ترانسفورماتور خارج می شود نیز متناوب می باشد. برای تبدیل برق متناوب به مستقیم از یک پل دیودی در مسیر برق ورودی استفاده می شود. در صورت نوسانات برق پل دیودی آسیب دیده و امکان سوختن این قطعه وجود دارد.

رله برد کولر گازی

یکی از اجزای اصلی مدار الکتریکی رله می باشد که از کنتاکت، بوئین، فنر و اهرم فلزی تشکیل شده است. به رله، سوئیچ برد الکتریکی نیز گفته می شود زیرا مانند یک کلید فیزیکی عمل کرده و با وصل شدن برق 5 یا 12 ولت به آن سیم پیچ داخلی این قطعه خاصیت مغناطیسی پیدا می کند که سبب شده پلاتین ها به هم متصل شوند و برق با قدرت بالا را از خود عبور دهند.رله در اندازه و شکل های متفاوتی وجود دارد. رله های بزرگ خارج از برد الکتریکی نصب شده و قادر هستند برق با قدرت زیاد را قطع و وصل نماید. رله برد کولر گازی در صورت خرابی می تواند تاثیر مستقیمی بر عملکرد کمپرسور و فن کولر گازی می گذارد. از این رو نقص و خرابی این قطعه باید سریع بررسی و رفع گردد.

وریستور

از آنجایی که افزایش ولتاژ موجب سوختن قطعات مدار می شوند، در اکثر برد های الکتریکی قطعه ای به نام وریستور استفاده می شود. وریستور نوعی مقاومت الکتریکی می باشد که تغییرات ولتاژ مقاومت آن را کم و زیاد می نماید. اگر ولتاژ مناسب طراحی شود، این قطعه دارای مقاوت بسیار بالایی خواهد بود. در صورتی که ولتاژ بالا باشد، مقاومت داخلی وریستور کم شده و موجب اتصال کوتاه می شود. این امر سبب سوختن یا پریدن فیوز برق داخلی می شود.

آی سی یا تثبیت کننده ولتاژ

زمانی که مدار الکتریکی به ولتاژ ثابت نیاز دارد از آی سی استفاده می شود. در صورتی که آی سی رگولاتور در هنگام جریان آمپر کشیدن، زیاد داغ شود، از رادیاتور برای خنک کردن این قطعه استفاده می شود.

سیم های اتصال

کولر های گازی از دو پنل تشکیل شده اند. پنل خارجی در بیرون ساختمان نصب شده و از بدنه، فن، کمپرسور و کندانسور تشکلیل شده است. و پنل داخلی که درون ساختمان نصب می شود شامل پنکه، لوله موئین، اورپراتور و یک شیر انبساط می باشد. سیم های رابط این دو پنل را به یکدیگر مرتط کرده و جریان برق را به پنل خارجی و پنل داخلی منتقل می نمایند. به محل اتصال سیم ها در یونیت داخلی و خارجی، ترمینال ورودی (داخلی) نامیده می شود. اتصالات سیم ها در این نقطه به دلیل  عبور جریان برق بالا باید به درستی انجام شود تا از جرقه و خطرات دیگر پیش گیری شود.علاوه بر موارد ذکر شده برد الکتریکی شامل مدار تامین ورودی، یک مدار مجتمع برای مراقبت از میکروکنترلر ورودی ها و خروجی هی سنسور حرارتی و خروجی برای:

  • کنترل کمپرسور
  • کنترل سرعت فن داخلی
  • سرعت فن هوای آزاد
  • کنترلر پنل داخلی برای نواسان هوا می باشد.

همچنین ولتاژ DC برق متناوب اصلی را به برق مستقیم تبدیل می نماید تا بتوان از این برق برای تامین نیروی برق مدارات مجتمع و رله ها در برد الکتریکی استفاده کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با فروشگاه بادبزن