ترمیستور (سنسور دمایی) و انواع آن

ترمیستور (سنسور دمایی) و انواع آن

ترمیستور یا سنسور دمایی کولر گازی یکی از اجزای سیستمی به شمار می رود که به کمک آن دمای محیط اندازه گیری می شود. این سنسور به سیستم های سرمایشی و گرمایشی کمک می کند تا مطابق تنظیمات صفحه کنترل، دمای محیط را تنظیم نمایند. در این مطلب قصد داریم با ساز و کار این سنسور بیشتر آشنا شویم.

ترمیستور چیست؟

ترمیستورها برای اولین بار در سال 1833 توسط مایکل فارادی کشف شد. اما سنسور های دمایی تجاری از سال 1930 تولید شده و مورد استفاده های گسترده ای در صنعت قرار گرفتند.

ترمیستور ها، مقاومت هایی هستند که در برابر کاهش و یا افزایش دما، مقاومت شان تغییر می کند و برد فرمان، دمای سنسور را با تشخیص مقاومت تغییر می دهد.

این سنسور در کولرهای گازی و اسپلیت ها در نزدیکی سیم پیچ های تبخیر کننده اواپراتور تعبیه شده است. از آنجایی که هوا توسط دریچه های برگشتی مکیده می شود، موجب گردش جریان هوا در اطراف حسگر و سیم پیچ ها می گردد. با عبور هوا اطراف ترمیستور، حسگر دما را خوانده و آن را با تنظیمات ترموستات مقایسه می کند. در صورتی که هوا گرم تر از تنظیمات باشد، سنسور موجب فعال شدن کمپرسور شده و شروع به خنک کردن فضای داخل ساختمان می کند. در صورتی که هوا نسبت به تنظیمات ترموستات خنک تر باشد، سنسور دمایی معکوس عمل می کند.

انواع سنسور دمایی

ترمیستور های مورد استفاده در دستگاه های برودتی از نظر مقاومت و کارکرد در دو مدل دسته بندی می شوند.

  • سنسور دمایی NTC

سنسور دمایی NTC یا Negative Thermal Coefficient به این معناست که با گرم شدن، مقاومت حسگر کم و با با سرد شدن مقاومت آن افزایش می یابد به عبارتی در این سنسور میزان مقاومت با گرما نسبت وارونه دارد. ترمیستور NCT با نام سنسور اتاقی یا محیطی نیز شناخته می شود. این حسگر در 80 درصد سیستم های تهویه مطبوع وجود دارد.

  • سنسور دمایی PTC

ترمیستور PTC یا Positive Thermal Coefficient با گرم شدن، مقاومتش افزایش و با سر شدن حسگر، مقاومت آن کاهش می یابد به این معناست که میزان مقاومت این حسگر با دما نسبت مستقیم دارد. نام دیگر این نوع سنسور دمایی، سنسور لوله (سنسور پایپ) یا سنسور فلزی می باشد.

نوع ترمیستور بکار رفته در کولر گازی

در کولر گازی و اسپلیت عموما ترمیستور های با روکش شیشه ای و روکش مسی کاربرد دارد.

سنسور دمایی شیشه ای (سنوسر دمای محیط)

ترمیستور شیشه ای برای تعیین دمای محیط مورد استفاده می باشد و در برابر اواپراتور و در مجاورت هوای وارد شونده به داخل آن نصب شده است.

ترمیستور اواپراتور با روکش مسی (سنسور دمای اواپراتور)

این حسگر برای تعیین دمای اواپراتور (پنل داخلی) و مشخص کردن میزان سرمای آن کاربرد دارد و برای تشخیص صحت عملکرد دستگاه مورد استفاده می باشد.

ترمیستور کندانسور (برفک زدا) با روکش مسی

سنسور دمایی کندانسور برای تعیین دمای این قطعه در حالت گرمایش کاربرد دارد. ترمیستور کندانسور در حالت سرمایش صحت عملکرد دستگاه را مشخص می کند از این رو نیاز به بررسی دمای کندانسور نمی باشد. در نتیجه دستگاه هایی که تنها دارای حالت سرمایش هستند فاقد این حسگر می باشند. در حالت گرمایش دستگاه، عملکرد اواپراتور و کندانسور جا به جا شده و امکان یخ زدگی کندانسور وجود دارد که وجود سنسور دمایی کندانسور با تعیین کاهش دمای زیاد کندانسور مانع یخ زدگی این قطعه می گردد از این جهت با نام سنسور برفک زدا نیز شناخته می شود.

علائم خرابی ترمیستور

در صورتی که تشخیص دهید سنسور سیستم برودتی و حرارتی شما معیوب است و دستگاه خاموش نمی شود، یا در صورتی که دمای محیط بیش از حد خنک شود، یا مصرف برق شما به یکباره افزایش یابد و قبض برق به خوبی نشان دهنده این افزایش مصرف باشد، دلایلی بر خرابی این حسگر می باشد.

در صورتی که ترمیستر به درستی کار نکند، امکان دارد به صورت تصادفی در دوره های فعال سازی دستگاه در عملکرد چرخه روشن و خاموش شدن اختلال ایجاد شود برای مثال ممکن است خانه خیلی گرم یا خیلی سرد باشد اما ترموسات پیش از رسیدن به دمای مناسب روشن یا خاموش گردد. در این حالت شاخص اصلی حسگر خراب شده و با چرخه های نامشخص و نامنظم نمایان می گردد. در این حالت توصیه می کنیم با یک مرکز تخصصی تعمیرات سیستم های تهویه مطبوع تماس گرفته و به هیچ عنوان برای تعمیر این قطعه خودتان اقدام نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با فروشگاه بادبزن