خازن در سیستم های تهویه مطبوع و انواع آن

خازن در سیستم های تهویه مطبوع و انواع آن

یکی از اجزای بخش الکتریکی کولر گازی، خازن می باشد. این قطعه برای راه اندازی موتور فن مورد استفاده می باشد و نیروی مورد نیاز برای راه اندازی کمپرسور را افزایش می دهد. در این مطلب بادبزن قصد داریم با این قطعه و انوع آن آشنا شویم.

خازن چیست؟

خازن (Capacitor)، وسیله ای الکتریکی است که قادر به ذخیره انرژی الکتریکی می باشد. این قطعه از اجتماع دو یا چند صفحه که که در میان آن ها ماده عایقی به نام دی الکتریک، وجود دارد و ذخیره انرژی بوسیله این عایق انجام می شود. خازن ها از نظر شکل ظاهر و اندازه متفاوت می باشند اما مکانیزم کارکرد مشابهی دارند.

اصول کار خازن به این صورت است که دو صفحه با بار ناهمنام در فاصله کمی از یکدیگر قرار می گیرند. دوبار مخالف، میدان الکتریکی ایجاد می نمایند که قادر به ذخیره انرژی می باشد و می تواند در صورت لزوم مورد استفاده قرار گیرد. خازن ها از نظر نوع فعالیت به صورت زیر طبقه بندی می شوند

 استارت

این نوع Capacitor در طول مرحله راه اندازی موتور کاربرد دارد و بعد از آنکه موتور با سرعت از پیش تعیین شده ای حدودا 70 درصد از حداکثر سرعت موتور رسد، از مدار خارج می گردد. بسته به کاربردهای مختلف این نوع خازن ممکن است ولتاژهای گوناگونی داشته باشد در حالت کلی ظرفیت C استارت بیش از 70 میکرو فاراد می باشد.

 دائم کار

این نوع Capacitor، با استفاده از موتور های جریان متناوب (AC) تک فاز کاربرد دارند. در این نوع خازن بعد از قطع نوع استارت بوسیله سوپاپ گریز از مرکز، Capacitor دائم کار، به سیم پیچ کمکی متصل می ماند. همانطور که از اسم این نوع مشخص است، برای کار دائم طراحی شده اند و با خاموش شدن موتور نیز نیروی مورد نیاز کار خود را ذخیره می نمایند و دارای ظرفیتیبین 1.7 تا 100 میکرو فاراد می باشد.

لازم به توضیح است هر دو نوع استارت و دائم کار، در موتورهای القایی تک فاز کاربرد دارند که تنها در موتورهای با قدرت کم استفاده می شوند. این دو نوع عموما در وسایلی نظیر سیستم های تهویه مطبوع، کمپرسورها، ماشین لباسشویی، خشک کن، ماشین ظرفشویی، جارو برقی و … کاربرد دارند.

ساختار خازن

 • بدنه پلاستیکی یا فلزی
 • عایق
 • صفحع حادی

انواع Capacitor

در این بخش با دو نوع خازن خشک و الکترولیتی آشنا خواهیم شد:

خازن خشک: این نوع Capacitor برای کار متناوب و غیر دائم مورد استفاده می باشد و دارای ظرفیت بالا و ولتاژ کم نسبت به نوع روغنی می باشد. این نوع Capacitor به صورت لحظه ای وارد مدار شده و با سیم پیچ استارت از مدار خارج می شود. حداکثر میزان استارت این نوع بین 6 تا 10 بار در ساعت است و در موارد زیر کاربرد دارند:

 • در موتورهایی که سیم پیچ استارت آن ها از مدار خارج می شود.
 • در رله های جریانی و ولتاژی

خازن الکترولیتی: این مدل با عنوان خازن روغنی نیز شناخته می شود و ظرفیت کمتر و ولتاژ بیشتری نسبت به Capacitor خشک دارد. این نوع به طور دائمی در مدار و به شکل موازی میان سیم پیچ های استارت و رانینگ نصب می شود و در موارد زیر کاربرد دارد:

 • رله ولتاژی
 • اتصال مستقیم به کمپرسور

خازن مورد استفاده در کولر گازی چیست؟

در کولرهای گازی و اسپلیت از دو نوع Capacitor روغنی استفاده می شود:

 • خازن روغنی کمپرسور که در مدل های مختلف دارای ظرفیت بین 25 تا 60 میکرو فاراد می باشد.
 • خازن روغنی فن که دارای ظرفیت بین 3 تا 7 میکروفاراد در مدل های مختلف است.

ظرفیت خازن

به میزان توانایی ذخیره سازی بارهای الکتریکی در Capacitor، ظرفیت خازن گفته می شود و با حرف C نمایش داده می شود. این مقدار از اختلاف پتانسیل بین دو سر این قطعه حاصل می گردد و میزان ذخیره بار الکتریکی در قطعه را نمایش می دهد. برای نمونه زمانی که اختلاف دو سر خازن برابر 1 ولت باشد، بین دو صفحه این قطعه یک کولن با الکتریکی ذخیره می شود.

ظرفیت Capacitor در سیستم های سرمایشی

در موتور سیستم های سرمایشی، خازن هایی با واحدهای کوچکتر از فاراد مورد استفاده قرار می گیرند و دارای یکی از واحدهای زیر می باشند:

 • میکروفاراد
 • نانوفاراد
 • پیکوفاراد

عوامل تاثیر گذار در ظرفیت خازن ها

 • سطح صفخات: به هر میزان که سطح صفحات بیشتر باشد، میزان بارالکتریکی که در آن ها ذخیره می شود بیشتر خواهد بود.
 • فاصله بین دو صفحه: به میزانی که فاصله بین دو صفحه افزایش یابد، نسبت اثر بارالکتریکی دو صفحه بر یکدیگر کاهش می باشد و در نتیجه ظرفیت خازن کم می شود.
 • نوع عایق: به میزانی که خاصیت عایق میان صفحات بیشتر باشد ظرفیت نیز افزایش می یابد.

نحوه اتصال خازن ها به یکدیگر

دو نوع اتصال برای این قطعه در نظر گرفته می شود:

 • اتصال موازی: در اتصال موازی Capacitorها، ظرفیت کل افزایش می یابد به این دلیل که سطح معادل صفخات افزایش می یابد.
 • اتصال سری: در این نوع اتصال، ظرفیت کل کاهش می یابد زیرا فاصل بین صفحات افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با فروشگاه بادبزن