دیفراست یا برفک زدایی در کولر گازی چیست؟

دیفراست یا برفک زدایی در کولر گازی

کولر های گازی و اسپلیت به دلیل آنکه در حالت سرمایش و گرمایش کاربرد دارند، جز محصولات پر متقاضی قرار گرفته اند. اما دو عملکرد بودن گاهی مشکلاتی به همراه دارد. یکی از این مشکلات یخ زدگی می باشد که برای کولر گازی و اسپلیت در حالت گرمایش رخ می دهد و با عمل دیفراست یا برفک زدایی رفع می گردد. در ادامه به بررسی این مشکل و دلایل بروز و نحوه برفک زدایی می پردازیم.

عوامل برفک زدن کولر گازی و اسپلیت

هنگام کار کولر گازی و اسپلیت در حالت گرمایش چند عامل موجب برفک زدن می شوند که عبارتند از:
• دمای محیط به زیر صفر درجه برسد.
• کمبود گاز ترموستات کولر گازی و اسپلیت
• رطوبت زیاد محیط
هر یک از این عوامل موجب برفک زدن و یخ زدگی یونیت خارجی دستگاه می گردد و اختلالاتی در عملکرد اسپلیت ایجاد می کند. راه حل این مشکلات دیفراست یا برف زدایی می باشد که در ادامه مفصل با عملکرد آن آشنا خواهیم شد.

عمل دیفراست یا برفک زدایی چیست؟

در حالت گرمایش کولر گازی و اسپلیت، یونیت داخلی به عنوان کندانسور و یونیت خارجی به عنوان اواپراتور عمل خواهد کرد. این امر موجب کاهش دمای یونیت خارجی نسبت به دمای محیط می شود. علاوه بر این فن یونیت خارجی از طریق دمیدن هوا، سرما را از فین ها گرفته و به هوای آزاد منتقل می کند. زمانی که دمای بیرون به زیر صفر درجه برسد موجب برفک زدن و یخ زدگی یونیت خارجی می شود و در عملکرد فن اختلال ایجاد می کند و فن به خوبی نمی تواند هوا را از بین فین ها بدمد و سرما را به محیط آزاد منتقل کند که این موضوع باعث کاهش راندمان اسپلیت می شود. در این حالت برای جلوگیری از یخ زدن یونیت خارجی که بیرون قرار دارد عمل دیفراست یا برفک زدایی آغاز می شود.

نحوه عملکرد دیفراست یا برفک زدایی

هنگام برفک زدن، شیر معکوس کننده به حالت تابستانی یعنی سرمایش باز می گردد و با عبور گاز گرم از درون یونیت خارجی که اکنون نقش کندانسور را ایفا می کند، دمای آن بالا رفته و موجب ذوب شدن برفک ها از روی بدنه شده و فین ها پاک می گردد، که به این عمل دیفراست گفته می شود. در طول این فرایند چون کولر گازی و اسپلیت روی حالت سرمایش هستند و باد سرد تولید می کنند، در صورت کار کردن فن، اواپراتور هوای سرد را وارد اتاق می کند که برای جلوگیری از این امر در طی فرایند برفک زدایی، فن متوقف می گردد تا این عمل به پایان رسیده و دستگاه به حالت گرمایش باز گردد.

اگر در زمان یک دقیقه یا کمتر دمای یونیت خارجی به 4- درجه سانتی گراد برسد عمل برفک زدایی آغاز می گردد. در 6 دقیقه اول سیکل برفک زدایی در برد کنترل نمی گردد. سپس عمل گرمایش به مدت 10 ثانیه متوقف شده و فن داخلی از فعالیت می ایستد. در 2 ثانیه بعدی شیر انبساط الکترونیکی (برقی) غیر فعال می شود. عمل برفک زدایی به مدت 10 دقیقه طول خواهد کشید تا دمای یونیت خارجی به 10 درجه برسد سپس فن خارجی و شیر انبساط الکترونیکی 4 راهه فعال می گردد و سیکل دوباره تکرار می شود. هنگام راه اندازی مجدد برای اینکه از کمپرسور حفاظت شود، راه اندازی آن به مدت 3 دقیقه با تاخیر آغاز می شود. کل فرایند دیفراست در کولر گازی بین 15 الی 30 دقیقه طول می کشد و بین دستگاه های مختلف متغیر است.

موانع اجرای به موقع دیفراست

هنگامی که یونیت خارجی کولر گازی و اسپلیت دچار یخ زدگی و برفک می شود باید سریعا عمل برفک زدایی آغاز شود تا در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد نشود. اما گاهی به دلیل نواقصی در دستگاه از جمله :

  • خرابی سنسورها در کولر گازی و اسپلیت
  • خرابی برد الکتریکی کولر گازی و اسپلیت

عمل دیفراست به موقع آغاز نشده و موجب ایجاد برفک زیاد در یونیت خارجی دستگاه می شود. در این حالت بهتر است سریعا با یک تعمیرکار مجاز کولر گازی و اسپلیت تماس بگیرید تا مشکل دستگاه شما رفع گردد و به دیگر بخش های دستگاه آسیبی وارد نشود.اگر ساکن تهران هستید می توانید با فروشگاه کولر گازی و اسپلیت بادبزن تماس بگیرید و از خدمات ما با بهترین کیفیت بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با فروشگاه بادبزن