ریسیور و نقش آن در چیلر تراکمی و کولر گازی

ریسیور و نقش آن در چیلر تراکمی و کولر گازی
ریسیور نقش منبع ذخیره گاز مبرد و جاذب رطوبت دارد و با دارا بودن مانوستات (پرشر کنترل) ایمنی، در زمان‌هایی که فشار گازی از حد تعریف شده کمتر یا بیشتر باشد، جریان برق کمپرسور را به صورت خودکار قطع می‌کند. از این رو یکی از قطعات بسیار مهمی می‌باشد که هنگام تعمیر چیلر تراکمی، تعمیر کولر گازی و اسپلیت مورد بررسی قرار می‌گیرد. آشنایی با کاربرد این قطعه و دسته‌بندی آن براساس نوع کاربرد از موارد مهمی است که در این مطلب مفصل بحث خواهیم کرد.

ریسیور چیست؟

در فارسی رسیور (receiver) به معنای محل نگهداری و انباشت ترجمه شده است. ریسیور مبرد از اجزای مرسوم سیستم‌های تبریدی می‌باشد و از اجزای ضروری سیستم بشمار می‌رود. این قطعه به عنوان منبعی برای کنترل مبرد مایع عمل می‌کند و روی فشار کندانسور و سوپرهیت شدن مایع اثر می‌گذارد، همچنین روی نگهدارنده مبرد مایع اضافی در سیستم اثر دارد. این قطعه به صورت افقی و عمودی ساخته می‌شود و نوع افقی آن متداول‌تر می‌باشد. این قطعه در انواع زیر موجود می‌باشد:
  • receiverهای میان گذر
  • receiveهای موج گیر

وظایف و کاربرد ریسیور چیلر تراکمی و کولر گازی

وظایف و نقش receiver باتوجه به کارکرد سیستم با الگوهای طراحی امروزی سنجیده می‌شود. با وجود اینکه سیستم‌های کوچک به لوله موئین مجهز شده‌اند و سالهای زیادی است که ریسیور از آن‌ها حذف شده است و تولید کنندگان محصولات خود با ظرفیت 25hp و بالاتر را با شیرهای انبساط و بدون receiver تولید می‌کنند. با وجود این تغییرات در این بخش به وظایف و کاربرد این قطعه اشاره می‌نماییم:

وظیفه اصلی ریسیور

اصلی ترین وظیفه ریسیور جمع کردن یا حذف نوسانات موجود در سطح مبرد مایع می‌باشد. علاوه بر این وجود یک مخزن مناسب در زمان پمپ دان (Pump down) سیستم بسیار ضروری است. به عبارتی، اگر سیستمی فاقد receiver باشد، همواره شارژ دستگاه باید در حالت تعادل (نه زیاد و نه کم) باشد. اما در صورت وجود این قطعه در دستگاه، سیستم دیگر به میزان شارژ گاز حساس نمی‌باشد زیرا شارژ اضافی به صورت مایع در رسیور ذخیره شده و برای سیستم مشکلی ایجاد نمی‌کند. همچنین رسیور تضمین می‌کند مایع مبرد کاملا خالص و به دور از هر گونه گاز به سمت اواپراتور می‌رود.

کاربرد receiver

این قطعه عموما در سیستم‌های مجهز به اواپراتور تبخیری ویا کندانسور هوایی، کاربرد دارد. سیسم‌هایی که دارای کندانسور آبی می‌باشند، خود کندانسور آبی به عنوان ریسیور عمل می‌کند. همچنین گاهی ممکن است در کندانسورهای هوایی نیز به دلیل وجود مدار سابکولینگ در کندانسور، طراح سیستم از قرار دادن ریسور منصرف شود.

این قطعه تا جایی که ممکن باشد در نزدیک‌ترین نقطه زیر کندانسور نصب می‌گردد و لوله کشی به گونه‌ای انجام می‌شود که تخلیه آزاد مایع به سادگی از کندانسور به ریسیور انجام پذیرد. به این معنا که فشار درون receiver نباید به قدری زیاد باشد که مانع ورود مایع گردد. فشار بالا در اثر مواردی نظیر محبوس شدن گاز در بخش بالایی ریسور، افت فشار در خط مایع از کندانسور به receiver، طراحی اشتباه مسیر خط مایع قبل از ریسیور، رخ می‌دهد.

با استفاده از یک انشعاب جداگانه به صورت ونت (Vent) برای جلوگیری از به دام افتادن گاز درون ریسیور استفاده می‌شود. این انشعاب از بالای receiver به بالای کندانسور متصل شده و موجب ارتباط آنها می‌شود.

باید توجه داشت، مایع مبرد پس از خروج از کندانسور همچنان به میزان کمی تبخیر می‎‌شود و نباید این تصور نادرست ایجاد شود که به دلیل سابکولینگ شدن مایع، دیگر تبخیر رخ نخواهد داد. از این رو همواره بخشی از مبرد، حتی درون ریسیور نیز به صورت بخار می‌باشد.

دسته بندی receiver  براساس نوع کاربرد

ریسیورها از نظر نوع کاربرد به چهار دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه معرفی شده‌اند:

  • ریسیور خطی (RL):

اینگونه receiver جهت جمع آوری مایع تقطیر شده از کندانسور و ذخیره آن برای کار مداوم سیستم و انتقال مایع به شیر انبساط کاربرد دارد و در زیر کندانسور نصب می‌شود.

  •  receiver جریان:

این نوع receiver در سیستم‌های آمونیاکی بزرگ که جریان اجباری سیال به اواپراتور وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع ریسیور در مدار فشار پایین کاربرد داشته و به عنوان مخزن تغذیه کننده پمپ آمونیاکی، با فشار بالا پمپ آمونیاکی مایع را به اواپراتور ارسال می‌کند. این نوع به صورت عمودی و افقی موجود می‎‌باشد که نوع افقی همانند receiver خطی می‌باشد و دارای لوله هواگیر با مایع‌گیر می‌باشد و نوع عمودی آن فاقد مایع‌گیری می‌باشد.

  • ریسیور تخلیه‌ای (برفک زدایی):

جهت تخلیه وسایل سرمایشی به هنگام برفک زدایی توسط گاز گرم کاربرد دارد و به صورت عمودی و افقی موجود می‌باشد.

  • ریسیور حفاظتی:

این نوع در سیستم‌های طبیعی کاربرد دارد و زیر مایع‌گیر نصب می‌شود. در صورت زیاد بودن بار کمپرسور یا به دلیل باقی ماندن مقداری سیال مایع درون اواپراتور باید تخلیه انجام شده و مایع درون receiver جمع گردد.

دلایل پایین بودن سطح مایع در ریسیور چیلرهای تراکمی

یکی از مواردی که در عیب‌یاب چیلرهای تراکمی باید مورد بررسی قرار گیرد سطح مایع در ریسیور می‌باشد. در صورتی که سطح مایع از حد تعیین شده کمتر و پایین‌تر باشد، مشکل پیش آمده به علت بروز یکی از موارد زیر می‌باشد:

  • کاهش مبرد در سیستم
  • شارژ بیش از حد مبرد در اواپراتور
  • کاهش بار اواپراتور و تجمع مایع در آن
  • تجمع مایع در کندانسور به دلیل پایین بودن فشار کندانسور

الزامات مورد توجه در نصب ریسیور

در صورتی که receiver در شرایط دمای محیط بالاتر از دمای کندانسور قرار گیرد و فشار کندانسور بیشتر از فشار receiver باشد، موجب برگشت مایع مبرد به کندانسور می‌گردد. این امر در کندانسورهای تبخیری یا آب خنک با ریسیور جدا یا در سیستم‌های هوای خنک که ریسیور در شرایط گرم غیر معمولی قرار دارد، رخ می‌دهد.

برای رهایی از این مشکل باید مطمئن باشید که ریسیور در محلی خنک‌تر از دمای کندانسور نصب گردد. در صورتی که امکان نصب در چنین محلی وجود نداشته باشد باید برای جلوگیری از انتقال دما، receiver عایق شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟