سیستم های تهویه مطبوع حاره ای

سیستم های تهویه مطبوع حاره ای

با پیشرفت تکنولوژی سالانه شاهد استفاده از فناوری‌های پیشرفته‌تری در سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی نظیر کولر گازی و اسپلیت می‌باشیم که بیش از پیش راحتی کاربران را میسر می‌سازند. این سیستم‌ها متناسب با نیاز هر منطقه با شرایط جغرافیایی خاص طراحی شده‌اند و هرکدام دارای کارکرد متفاوتی می‌باشند. اسپلیت‌ها در مدل‌های بدون اینورتر (معمولی)، اینورتر، سردسیر، حاره‌ای(تروپیکال) تولید و به بازار عرضه می‌گردند و دارای عملکردهای سرمایشی یا سرمایشی/گرمایشی می‌باشند. در صورتی که در ماطق گرمسیری نظیر جنوب کشور ساکن هستید و قصد خرید کولرگازی مناسب دارید یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما سیستم های تهویه مطبوع حاره ای می‌باشد. در ادامه با قابلیت‌های این دستگاه بیشتر آشنا خواهیم شد.

انواع سیستم تهویه مطبوع حاره ای براساس موقعیت جغرافیایی

کولر های گازی و اسپلیت براساس ظرفیت، مدل، طراحی، شرایط آب و هوایی و … دسته بندی می شوند. از مهم‌ترین فاکتورها در این دسته‌بندی، شرایط آب وهوایی و موقعیت جغرافیایی می‌باشد. کمپرسور به کار رفته در سیستم‌های تهویه مطبوع در سه نوع پیستونی، روتاری و اسکرال می‌باشند و هر کدام برای شرایط آب و هوایی خاصی مناسب هستند. دسته بندی این سیستم‌ها از نظر شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی به صورت زیر می‌باشد:

سیستم های تهویه کلاس معتدل (Moderate)

دستگاه‌های متناسب مناطق معتدل که با T1 نیز معرفی می‌شوند برای مناطق با آب وهوای معتدل نظیر نواحی شمالی ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای دماهای بین 18 تا 48 درجه سانتیگراد مناسب بوده و هوای محیط را به گونه‌ای دلپذیر متعادل می‌سازند و به خوبی رطوبت‌زدایی فضا را انجام می‌دهند.

کولر گازی و اسپلیت کلاس سرد (Cold)

سیستم‌های تهویه سرد که با نام کولر T2 معرفی می‌شوند، مناسب نواحی با آب و هوای سرد می‌باشند و برای دمای 10 تا 30 درجه سانتی‌گراد بهترین کارایی و بازدهی را برای کاربر فراهم می‌نماید.

سیستم های تهویه مطبوع حاره ای یا کلاس گرمسیری (Tropical)

کولر گازی حاره‌ای با عنوان تروپیکال (Tropical) نیز شناخته می‌شود و برای مناطق گرمسیری با درجه حرارت بیشتر از 40 درجه سانتی‌گراد تا دمای 60 درجه سانتی‌گراد عملکرد بسیار ایده‌آلی است. یکی از عواملی که انواع سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی را از یکدیگر تفکیک می‌کند نوع کمپرسور بکار رفته در دستگاه می‌باشد. کمپرسورها مناسب مناطق معتدل، گرمسیر و سردسیر طراحی می‌شوند.

سیستم های تهویه حاره ای دارای کمپروسور T3 می‌باشند. این کمپرسور مناسب مناطق گرمسیری طراحی شده و تا دمای 60 درجه سانتیگراد کارایی دارد. این نوع اسپلیت حاره‌ای از پرکاربردترین دستگاه‌ها در ایران می‌باشد و برای فضای خانه، محل کار و سایر فضاهای بسته دمای مناسب فراهم می‌کند.

ویژگی های سیستم های تهویه مطبوع حاره ای تروپیکال

طبق دسته‌بندی ارائه شده در بخش قبل، باتوجه به شرایط آب و هوایی ایران کولرهای گازی حاره‌ای (تروپیکال) از پر استفاده‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع به شمار می‌روند و دارای ویژگی‌های زیادی هستند که در ادامه به معرفی برخی از اساسی‌ترین ویژگی‌های آن می‌پردازیم:

کمپرسورهای تروپیکال

کمپرسور بازرترین مشخصه سیستم های تهویه مطبوع حاره ای می‌باشد. کمپرسور قطعه‌ای است که نقش متراکم کننده داشته و برای فشرده‌سازی سیالات تراکم‌پذیر کاربرد دارد. این قطعه به فشرده نمودن گاز مبرد بگار رفته در دستگاه، فشار گاز را افزایش می‌دهد.

کمپرسورهای پیستونی و اسکرال دارای حالت تروپیکال (T3) می‌باشند. این کمپرسورها با عنوان اسپلیت‌های حاره ای شناخته شده و برای مناطق گرمسیری کاربرد دارند. اما دستگاه‌هایی که دارای کمپرسور روتاری می‌باشند برای مناطق گرمسیری انتخاب خوبی نیستند و به صورت T1 و T2 در بازار موجود می‌باشند به این معنا که بهترین کارایی آنها برای مناطق معتدل و سردسیری می‌باشد.

سایر ویژگی‌های کمپرسور تروپیکال

مناسب برای انواع کولر گازی در سایز و ظرفیت‌های مختلف می‌باشد.
روی کمپرسور تروپیکال قابلیت نصب اینورتر ،دوال کمپرسور و … وجود دارد. .
نه تنها برای مناطق گرمسیری بلکه برای سایر شرایط آب وهوایی نیز کاربرد دارد.
در کنار قدرت بالا، مصرف انرژی بسیار متعادلی دارد.
قابلیت تحمل دما تا 60 درجه سانتی گراد دارد.
با سرویس و نگهداری اصولی، دوام و طول عمر بالایی خواهد داشت.
به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد و کارایی بالای تروپیکال اکثر برندهای مطرح نظیر ال جی، دایکین، اجنرال، و … در ساخت و تولید سیستم های تهویه مطبوع خود نظیر کولر گازی، اسپلیت، داکت اسپلیت و … از تروپیکال ساده و اینوتر استفاده می‌کنند.

خرید سیستم های تهویه مطبوع حاره ای

هنگام خرید هر نوع کولر گازی لازم است نکاتی را مد نظر داشته باشید:

میزان گرمی هوا و شرایط جغرافیایی محیط
متراژ محیط
محل نصب کولر گازی
از آنجایی که در مناطق گرمسیری عموما سیستم‌های خنک کننده به صورت 24 ساعته در حال کار می‌باشند توجه به میزان مصرف انرژی دستگاه اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
توجه به نوع کمپرسور و تکنولوژی‌های بکار رفته در طراحی دستگاه
برند سازنده، گارانتی و خدمات پس از فروش
طراحی دستگاه ،مدل، قیمت و … که همگی در خرید سیستم تهویه حاره ای و تروپیکال نقش اساسی دارند.

قیمت سیستم های تهویه مطبوع حاره ای

قیمت دستگاه های حاره ای تفاوت چندانی با سایر مدل‌های سیستم‌های تهویه مطبوع نداشته و با توجه به ظرفیت دستگاه، برند سازنده و تکنولوژی‌های بکار رفته در دستگاه قیمت آن متغیر می‎‌باشد.

لازم به ذکر است به دلیل آنکه دستگاه‌های تروپیکال دوام و طول عمر نسبتا بالایی دارند، می‌توانند بجای اسپلیت‌های معمولی در مناطق معتدل استفاده شوند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟