نکات مهم نگهداری از کولر گازی در فصول سرد سال

نکات مهم نگهداری از کولر گازی در فصول سرد سال

سیستم‌های تهویه مطبوع نظیر کولر گازی و اسپلیت دارای عملکرد سرمایشی/ گرمایشی ویا سرمایشی هستند. مدل‌هایی که دارای کارکرد سرمایشی هستند و در فصول سرد سال کاربردی ندارند باید به خوبی نگهداری شوند تا صدمه‌ای به آنها وارد نشود، از این رو لازم از است در فصل‌های سرد سال نکات مهم نگهداری از کولر گازی مورد توجه قرار گیرد تا به خوبی از این وسیله سرمایشی مراقبت گردد. در ادامه با مهمترین نکات مراقبت از سیستم‌های سرمایشی در فصل زمستان آشنا خواهیم شد.

آماده‌سازی سیستم‌های سرمایشی برای فصل سرد سال

باید برای اولین گام در پایان فصل تابستان به تمیز کردن سیستم تهویه مطبوع بپردازید. ابتدا با باز نمودن پیچ‌های دستگاه خاموش تمامی برگ‌ها و ‌آشغال‌های جمع شده در پشت کندانسور را تمیز کنید و سپس با استفاده شلنگ یا پمپ‌های فشار شستشو (کارواش خانگی) با فشار بسیار کم که به پره‌های آلومینیومی ظریف دستگاه فشار وارد نکند تمامی گرد و غبار، خاک، تارهای عنکبوت و سایر اثرات بجای مانده از حشرات را حذف نمایید.

نکات مهم نگهداری از کولر گازی در زمستان

از آنجایی که دستگاه باید برای چند ماه بدون استفاده باقی بماند باید پیش از بستن کولر آن را سرویس نمایید زیرا بی توجهی به خرابی‌های احتمالی موجب وارد شدن آسیب‌های جدی به دستگاه می‌شود از این رو توصیه می‌کنیم پیش از بستن دستگاه برای زمستان به نکات زیر توجه نمایید.

پره‌های فن

ابتدا باید برای شستشو و پاک نمودن پره‌های فن از هر نوع آلودگی اقدام نمایید. پره‌های فن به دلیل تماس با هوای بیرون در معرض انواع آلودگی‌ها قرار دارند و به سرعت کثیف می‌شوند از این رو شستن فن‌ها یکی از نکات نگهداری سیستم‌های تهویه پیش از ورود به فصل سرما می‌باشد.

فیلترها

فلترها یکی از اجزای مهم‌ پنل داخلی اسپلیت‌ها، می‌باشند که با جذب آلودگی‌های هوا، موجب تمیز شدن هوا می‌شوند، بنابراین باید در حالت طبیعی هنگام فعالیت دستگاه در فصل تابستان حداقل ماهی یکبار تمیز شده و شسته شوند. در فصل زمستان که از دستگاه استفاده نمی‌کنید باید فیلترها را کاملا تمیز نمایید و دستگاه را ببندید. تمیز نمودن فیلترها یکی از نکات مهم نگهداری از گولرگازی برای زمستان می‌باشد زیرا در صورتی که فیلتر تمیز نشده باشد آلودگی‌ها و میکروب‌ها در این سطح برای چند ماه باقی مانده و محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌شود که بیماری‌های بسیاری به همراه دارد و در آینده برای دستگاه مشکلاتی به همراه خواهد داشت.

نکات نگهداری کویل‌ها برای زمستان

در صورتی که فیلترها تمیز نشوند تاثیر مستقیمی بر عملکرد کویل‌ها خواهند داشتند. کویل‌ها درون کندانسور (پنل خارجی) قرار دارند و از جنس آلومینیوم هستند. در صورتی آسیب دیدن کویل‌ها در سیستم گردش هوای دستگاه اختلال ایجاد می‌شود. در فصل زمستان که از سیستم سرمایشی استفاده نمی‌شود لازم است با دقت کافی تمیز شوند زیرا کثیف ماندن کویل برای مدت زمان طولانی موجب می‌شود دستگاه در فصل تابستان عملکرد مناسبی نداشته باشد و همچنین ماندن کثیفی در کویل‌ها موجب دشواری تمیز شدن در فصل تابستان خواهد شد.

کانال‌ها و دریچه‌های مسدود شده را بررسی نمایید.

یکی دیگر از نکات نگهداری اسپلیت در زمستان این است که بعد از اتمام تابستان و پیش از شروع سرما تمام لوله‌ها و دریچه‌های دستگاه بررسی شوند. تمامی عامل‌هایی که موجب انسداد لوله‌ها شده‌اند را برطرف کنید به این ترتیب هنگام راه اندازی دستگاه در تابستان با مشکلاتی نظیر تجمع آب در کولر و ریزش آب از پنل داخلی، خیس شدن منزل و آسیب دیدن قطعات داخلی روبه‌رو نخواهید شد. همچنین به میزان 20 درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهید کرد.

درزگیری فضای بین کولر گازی و پنجره

در صورتی که از کولرهای گازی پنجره‌ای استفاده می‌کنید، به دقت درزهای بین کولر و پنجره را بررسی نمایید و در صورت وجود فضای خالی آنرا با با استفاده از درزگیر و اسفنج منناسب ببندید به این ترتیب مانع ورود هوای سرد به منزل خواهید شد. اما در صورتی که از اسپلیت دیواری استفاده می‌کنید نیازی به درزگیری نخواهید داشت.

بستن پنل خارجی سیستم تهویه مطبوع

پس از آنکه مطمئن شدید تمام موارد فوق را بدرستی بررسی کردید و اقدامات لازم را انجام دادید اکنون وقت آن است که دستگاه را بطور کامل برای زمستان بازنشسته کنید. در این مرحله پنل داخلی و خارجی دستگاه را با استفاده از پوشش‌های ضخیم غیر پلاستیکی و وینیل بپوشانید. زیرا پپوشش‌های پلاستیکی و وینیل به دلیل نداشتن قابلیت تنفس موجب می‌شوند در سطوح سرد فلز بخارات متراکم شوند و موجب زنگ زدگی قالب می‌گردد که طول عمر دستگاه را در آینده کاهش داده و کیفیت خنک کنندگی سیستم سرمایشی در تابستان کاهش می‌یابد. از دیگر ویژگی پوشش باید نفوذناپذیر باشد و مانع نفوذ گرد و غبار و آلودگی شود زیرا نفوذ آلودگی‌ها به قطعات درون کندانسور آسیب جدی وارد می‎‌نماید. با توجه به رعایت نکات نگهداری در زمستان از نفوذ برگ‎‌های افتاده، حشراتف باران و برف به درون دستگاه محافظت خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید

error: Content is protected !!
Open chat