نکات مهم نگهداری از کولر گازی در فصول سرد سال

نکات مهم نگهداری از کولر گازی در فصول سرد سال

سیستم‌های تهویه مطبوع نظیر کولر گازی و اسپلیت دارای عملکرد سرمایشی/ گرمایشی ویا سرمایشی هستند. مدل‌هایی که دارای کارکرد سرمایشی هستند و در فصول سرد سال کاربردی ندارند باید به خوبی نگهداری شوند تا صدمه‌ای به آنها وارد نشود، از این رو لازم از است در فصل‌های سرد سال نکات مهم نگهداری از کولر گازی مورد توجه قرار گیرد تا به خوبی از این وسیله سرمایشی مراقبت گردد. در ادامه با مهمترین نکات مراقبت از سیستم‌های سرمایشی در فصل زمستان آشنا خواهیم شد.

آماده‌سازی سیستم‌های سرمایشی برای فصل سرد سال

باید برای اولین گام در پایان فصل تابستان به تمیز کردن سیستم تهویه مطبوع بپردازید. ابتدا با باز نمودن پیچ‌های دستگاه خاموش تمامی برگ‌ها و ‌آشغال‌های جمع شده در پشت کندانسور را تمیز کنید و سپس با استفاده شلنگ یا پمپ‌های فشار شستشو (کارواش خانگی) با فشار بسیار کم که به پره‌های آلومینیومی ظریف دستگاه فشار وارد نکند، تمامی

 • گرد و غبار
 • خاک
 • تارهای عنکبوت
 • و سایر اثرات بجای مانده از حشرات

را حذف نمایید.

نکات مهم نگهداری از کولر گازی در زمستان

از آنجایی که دستگاه باید برای چند ماه بدون استفاده باقی بماند باید پیش از بستن کولر آن را سرویس نمایید زیرا بی‌توجهی به خرابی‌های احتمالی موجب وارد شدن آسیب‌های جدی به دستگاه می‌شود از این رو توصیه می‌کنیم پیش از بستن دستگاه برای زمستان به نکات زیر توجه نمایید.

پره‌های فن

ابتدا باید برای شستشو و پاک نمودن پره‌های فن از هر نوع آلودگی اقدام نمایید. پره‌های فن به دلیل تماس با هوای بیرون در معرض انواع آلودگی‌ها قرار دارند و به سرعت کثیف می‌شوند از این رو شستن فن‌ها یکی از نکات نگهداری سیستم‌های تهویه پیش از ورود به فصل سرما می‌باشد.

فیلترها

فلترها یکی از اجزای مهم‌ پنل داخلی اسپلیت، می‌باشند که با جذب آلودگی‌های هوا، موجب تمیز شدن هوا می‌شوند، بنابراین باید در حالت طبیعی هنگام فعالیت دستگاه در فصل تابستان حداقل ماهی یکبار تمیز شده و شسته شوند. در فصل زمستان که از دستگاه استفاده نمی‌کنید باید فیلترها را کاملا تمیز نمایید و دستگاه را ببندید.

تمیز نمودن فیلترها یکی از نکات مهم نگهداری از گولرگازی برای زمستان می‌باشد زیرا در صورتی که فیلتر تمیز نشده باشد آلودگی‌ها و میکروب‌ها در این سطح برای چند ماه باقی مانده و محل مناسبی برای رشد

 • باکتری‌ها
 • قارچ‌ها

فراهم می‌شود که بیماری‌های بسیاری به همراه دارد و در آینده برای دستگاه مشکلاتی به همراه خواهد داشت.

نکات نگهداری کویل‌ها برای زمستان

در صورتی که فیلترها تمیز نشوند تاثیر مستقیمی بر عملکرد کویل‌ها خواهند داشتند. کویل‌ها درون کندانسور (پنل خارجی) قرار دارند و از جنس آلومینیوم هستند. بنابراین آسیب دیدن کویل‌ها در سیستم گردش هوای دستگاه اختلال ایجاد می‌کند.

در فصل زمستان که از سیستم سرمایشی استفاده نمی‌شود لازم است با دقت کافی تمیز شوند زیرا کثیف ماندن کویل برای مدت زمان طولانی موجب می‌شود :

 • دستگاه در فصل تابستان عملکرد مناسبی نداشته باشد
 • و همچنین ماندن کثیفی در کویل‌ها موجب دشواری تمیز شدن در فصل تابستان خواهد شد.

کانال‌ها و دریچه‌های مسدود شده را بررسی نمایید.

یکی دیگر از نکات نگهداری اسپلیت در زمستان این است که بعد از اتمام تابستان و پیش از شروع سرما تمام لوله‌ها و دریچه‌های دستگاه بررسی شوند. تمامی عامل‌هایی که موجب انسداد لوله‌ها شده‌اند را برطرف کنید به این ترتیب هنگام راه اندازی دستگاه در تابستان با مشکلاتی نظیر

 • تجمع آب در کولر
 • ریزش آب از پنل داخلی و خیس شدن منزل
 • آسیب دیدن قطعات داخلی

روبه‌رو نخواهید شد. همچنین به میزان 20 درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهید کرد.

درزگیری فضای بین کولر گازی و پنجره

در صورتی که از کولرهای گازی پنجره‌ای استفاده می‌کنید، به دقت درزهای بین کولر و پنجره را بررسی نمایید و در صورت وجود فضای خالی آنرا با با استفاده از درزگیر و اسفنج مناسب ببندید به این ترتیب مانع ورود هوای سرد به منزل خواهید شد. اما در صورتی که از اسپلیت دیواری استفاده می‌کنید نیازی به درزگیری نخواهید داشت.

قطع برق دستگاه

برق کولرگازی از فیوز مینیاتوری تامین می‌شود و لازم است در فصل زمستان قطع گردد. اغلب در دستگاهی اینورتر و دستگاه‌های با ظرفیت بالاتر از 30 هزار فیوز مینیاتوری دستگاه کنار موتور و در دستگاه‌های اینورتر با ظرفیت پایین‌تر از 30 هزار موتور کنار پنل قرار دارد.

خارج کردن باتری ریموت اسپلیت

یکی دیگر از نکات مهم نگهداری از کولر گازی در زمستان خارج کردن باتری از ریموت کنترل دستگاه می‌باشد. زیرا وجود طولانی مدت باتری در در کنترل موجب سولفاته شدن و خرابی ریموت می‌شود، بهتر است باتری آن را تا استفاده مجدد از دستگاه خارج کنید.

بستن پنل خارجی سیستم تهویه مطبوع

پس از آنکه مطمئن شدید تمام موارد فوق را بدرستی بررسی کردید و اقدامات لازم را انجام دادید اکنون وقت آن است که دستگاه را بطور کامل برای زمستان بازنشسته کنید. در این مرحله پنل داخلی و خارجی دستگاه را با استفاده از پوشش‌های ضخیم غیر پلاستیکی و وینیل بپوشانید. برخی ویژگی‌های پوشش مناسب برای بستن سیستم‌های سرمایشی در زمستان عبارتند از :

قابلیت تنفس‌پذیری پوشش

پوشش‌های پلاستیکی و وینیل تنفس کافی ندارند و موجب می‌شوند بخارات روی سطوح سرد فلز متراکم شوند و موجب زنگ زدگی می‌شوند. به این ترتیب موجب کاهش عمر مفید دستگاه شده و از کیفیت خنک کنندگی دستگاه در تابستان را می‌کاهد.

نفوذناپذیری پوشش

پوشش باید از نفوذناپذیری بالایی برخوردار باشد و از ورود گرد و غبار به دستگاه جلوگیری کند. زیرا نفوذ آلودگی به قطعات کندانسور آسیب جدی وارد می‌کند. به  این ترتیب با پوشش مناسب از از نفوذ برگ‎‌های افتاده، حشراتف باران و برف به درون دستگاه جلوگیری می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟