نکات نصب کندانسور سیستم‌های تهویه مطبوع

نکات نصب کندانسور سیستم‌های تهویه مطبوع

پنل خارجی یکی از بخش‌های اصلی سیستم‌های تهویه مطبوع به شمار می‌رود و با عناوین کندانسور، تقطیر کننده و چگالنده نیز معرفی می‌شود. اکثر قطعات اصلی سیستم‌های حرارتی و برودتی درون پنل خارجی قرار گرفته‌اند که برای خنک کردن سیال و کنترل دما در فرآیند تولید برق کاربرد دارند. از این رو می‌توان گفت مهم‌ترین بخش کولرگازی بوده و لازم است نکات نصب کندانسور هنگام تعبیه دستگاه با دقت رعایت گردد. از این رو در این مطلب فروشگاه بادبزن به معرفی اصلی ترین نکات نصب این بخش می‌پردازیم.

در مقاله کندانسور به طور کامل در ارتباط با این بخش و انواع آن توضیح داده شده است. برای آشنایی بیشتر با این بخش دستگاه کافیست این مقاله را مطالعه نمایید.

معرفی نکات نصب کندانسور

جهت نصب پنل خارجی لازم است نکات بسیار مهمی مورد توجه نصاب قرار گیرد و شما به عنوان مصرف کننده خوب است با این نکات آشنایی داشته و با بررسی روند کار نصاب در نهایت بهترین بهره‌وری را از سیستم سرمایشی و گرمایشی جدید خود ببرید. در این بخش به معرفی 2 مورد از مهم‌ترین این نکات می‌پردازیم:

1.تراز بودن پنل خارجی

تراز بودن تقطیر کننده از اولین و اصلی‌ترین نکات نصب کندانسور می‌باشد که باید به آن توجه نمایید. این امر موجب می‌شود تمام قطعات تعبیه شده در پنل خارجی در وضعیت درستی قرار گیرند و بهترین عملکرد را از خود ارائه نمایند.

2.محل نصب کندانسور

محل قرارگیری پنل خارجی از اساسی‌ترین نکات نصب کندانسور می‌باشد که نیازمند توجه به چندین مورد اساسی می‌باشد:

مکان نصب

از آنجایی که اصلی‌ترین فعالیت‌های کولر گازی در پنل خارجی آن انجام می‌شود، این بخش لرزش و سروصدای زیادی تولید می‌کند از این رو هنگام نصب این بخش باید به محل قرارگیری آن و مکانی که در آن نصب می‌شود، توجه ویژه‌ای داشت. توصیه می‌کنیم این بخش روی دیوار بیرونی ساختمان نصب شود تا صدا و لرزش آن موجب سلب آسایش خودتان و اطرافیانتان نشود.

می‌توانید برای کاهش لرزش این قسمت بویژه زمانی که در لبه پنجره، اسکلت فلزی و … نصب می‌گردد، از لرزه‌گیر استفاده نمایید تا هم صدا را کاهش دهید و هم مانع بروز خطرات احتمالی شوید.

همچنین پنل خارجی باید در مکانی نصب شود که در معرض دودکش، لوله‌های خروجی آشپزخانه‌ها نظیر فن و هود نباشد. زیرا خروجی دودکش‌ها بر عملکرد این بخش تاثیر گذاشته و موجب انتقال آلودگی و بوی ناخوشایند به درون منزل و کثیف شدن فیلترهای تصفیه هوای دستگاه می‌گردد.

فضای نصب

از دیگر نکات نصب کندانسور، فضای نصب آن می‌باشد. از آنجایی که جریان هوای خروجی دستگاه توسط پنل خارجی در محیط بیرون تخلیه می‌شود، فضای اطراف آن باید کاملا باز باشد تا بتواند به سادگی و بطور کامل جریان هوای خروجی را تخلیه کند. در صورتی که فضای اطراف این بخش بسته باشد و مانع یا موانعی اطراف آن قرار داشته باشد، جریان هوا کاملا تخلیه نشده و مجددا به درون تقطیر کننده باز می‌گردد که این امر برای دستگاه مضر بوده و در عملکرد آن تاثیر منفی دارد.

همچنین فضایی که دستگاه در آن نصب می‌شود باید به نحوی باشد که هوا به راحتی در پشت و جلوی پنل جریان داشته باشد و در سر راه آن هیچ مانعی قرار نگیرد. به علاوه هر گونه گیاه یا اشیای مزاحم اطراف آن که موجب کاهش راندمان سیستم می‌شود و مصرف انرژی دستگاه را افزایش می‌دهد باید حذف گردد.

فضای تعمیر از نکات نصب کندانسور

دقت داشته باشید همانطور که توجه ویژه به فضای نصب و قرارگیری سیستم سرمایشی و گرمایشی مهم است باید برای سرویس و تعمیرات دستگاه نیز فضایی درنظر گرفته شود تا در صورت نیاز، تعمیرکار بتواند به راحتی و بدون وجود هیچ مانعی پنل خارجی دستگاه را بررسی کرده و تعمیرات لازم را انجام نماید.

استحکام محل نصب

یکی دیگر از نکات نصب کندانسور ،استحکام محل نصب می‌باشد. پنل خارجی به دلیل قطعاتی که درون آن تعبیه شده‌ است دارای وزن قابل توجهی می‌باشد از این رو لازم است در محلی نصب شود که استحکام کافی داشته و قابلیت تحمل وزن این بخش را داشته باشد. در صورت عدم توجه به این موضوع و نصب در مکانی با استحکام پایین موجب سقوط پنل می‌شود که نه تنها دستگاه بطور کامل از کار می‌افتاد بلکه ممکن است موجب آسیب دیدن دیگران شود.

نکات نصب کندانسور توجه به تابش آفتاب

توجه به جهت تابش آفتاب و جهت طلوع خورشید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دستگاه باید تا حد امکان از تابش مستقیم خورشید در امان بوده و مکانی که سایه خوبی دارد نصب گردد. زیرا تابش مستقیم نه تنها تولید سرمایش دستگاه را کمی با مشکل روبه‌رو می‌کند بلکه موجب فرسایش تقطیر کننده نیز می‌شود. اما نصب در سایه از فرسایش پنل خارجی جلوگیری کرده و مصرف انرژی را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.

استفاده از سایبان

استفاده از سایبان یکی از نکات مهم نصب بخش خارجی اسپلیت می‌باشد. زیرا سایبان نه تنها مانع تابش مستقیم نور آفتاب به دستگاه می‌شود بلکه در مناطق سرد از دستگاه در برابر باران، برف و وزش بادهای شدید در فصول سرد محافظت می‌کند. در صورتیکه دستگاه فاقد سیستم حفاظت از یخ زدگی باشد در اثر بارش و باران و برف آسیب جدی خواهد دید.

همچنین سایبان در برابر تابش مستقیم آفتاب از دستگاه محافظت کرده و موجب افزایش طول عمر دستگاه و کاهش مصرف انرژی آن می‌گردد.

نصب کندانسور در فاصله مناسب

پنل خارجی اسپلیت باید در مکانی نصب گردد که با زمین فاصله مناسبی داشته باشد و هنگام نصب آن موارد ایمنی در نظر گرفته شوند. به این ترتیب دستگاه در بهترین شرایط بهره‌وری قرار خواهد گرفت و بهترین عملکرد را ارائه خواهد داد.

یکی از نکات نصب کندانسور در تعیین فاصله توجه تعداد پنل نصب شده روی یک دیوار می‌باشد. در این موارد باید هنگام تعبیه سیستم فاصله مناسب با سایر دستگاه‌ها حفظ شود. حداقل فاصله مناسب در این شرایط 90 سانتی‌متر است که در صورت عدم توجه جریان هوای خروجی پنل خارجی سایر دستگاه‌ها با هم تداخل کرده و راندمان‌شان کاهش می‌یابد.

حال با رعایت تمام نکات نصب کندانسور، اقدام به نصب و راه اندازی سیستم تهویه مطبوع کنید و از بهترین عملکرد دستگاه خود لذت ببرید.

بهترین مکان برای نصب کندانسور کولر گازی خانگی

از آنجایی که پنل خارجی هنگام فعالیت صدا، لرزش و گرمای زیادی تولید می‌کند، می‌تواند موجب آزار و اذیت ساکنین شود. از این رو در بخش خارج ساختمان نصب می شود و بهترین مکان برای نصب آن مکان‌های زیر می‌باشد:

  • تراس ساختمان
  • بر روی باوم و زیر سقف

بهترین مکان نصب پنل خارجی برای مراکز تجاری و پاساژها

اکثر مراکز تجاری و پاساژها دارای سقف‌های بلند می‌باشند و این مساله موجب می‌شود این مکان‌ها هوای خنک‌تری نسبت‌ به مکان‌ها با سقف کوتاه‌تر داشته باشند و خنک‌سازی آنها راحت‌تر انجام شود.

با توجه به قانون انرژی که هوای گرم به طرف بالا حرکت می‌کند و به دلیل ارتفاع سقف این مکان‌ها پیشنهاد می‌شود سیستم خنک کننده خود را در ارتفاع حدود 2 متر نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟