آموزش نحوه هواگیری داکت اسپلیت

آموزش نحوه هواگیری داکت اسپلیت

یکی از مهم‌ترین مراحل نصب انواع سیستم‌های تهویه مطبوع، هواگیری آنها در زمان نصب و راه‌اندازی می‌باشد. داکت‌‌ اسپلیت‌ها یکی از متداول‌ترین سیستم‎‌های تهویه مطبوع می‌باشند که در ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری به منظور تامین هوای مطلوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیستم‌ها به دلیل به دلیل داشتن کارایی بالا و در عین حال مصرف کم انرژی محبوبیت زیادی یافته‌اند اما نصب و راه‌اندازی این سیستم‌ها اصول مختص به خود را دارد تا بتوان به بیشترین عملکرد آنها دست یافت. یکی از این اصول هواگیری داکت اسپلیت می‌باشد که در ادامه در ارتباط با آموزش آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

دلایل هواگیری داکت اسپلیت

هواگیری Ducted Split به منظور دستیابی به عملکرد بهتر و بهینه‌تر انجام می‌گیرد. ضرورت انجام هواگیری، تغییر وضعیت دستگاه در مقطعی از سال از حالت سرمایش به گرمایش و بالعکس می‌باشد. با چنین کاری تخلیه هوا و رطوبت باقی مانده درون لوله‌های متصل به یکدیگر و به پنل داخلی، انجام می‌گردد.

وجود هوا درون کویل آب گرم Ducted Split، یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که در کارکرد دستگاه اختلال ایجاد می‌کند. در صورتی که هواگیری داکت اسپلیت به موقع انجام نشود، فرایند گرمایش دستگاه با مشکل مواجه شده و قادر به استفاده از حداکثر ظرفیت خود نخواهد بود. به علاوه یکی از دلایلی که مانع روشن شدن داکت‌اسپلیت می‌شود، به عدم هواگیری مربوط است.

زمان مناسب برای هواگیری Ducted Split

برای استفاده از حالت گرمایش، بهترین زمان هواگیری داکت اسپلیت پیش از آغاز فصل سرما و سرد شدن هوا می‌باشد. زیرا داکت‌ برای ایجاد گرما از آب گرم استفاده می‌کند و به علت وجود هوا در کویل آب گرم، انجام هواگیری ضرورت می‌یابد.

همچنین برای استفاده از حالت سرمایش دستگاه، بهترین زمان هواگیری، قبل از شروع فصل گرم تابستان است. انجام اینکار ضرورت دارد زیرا با هواگیری عمل خنک‌سازی داکت بدون نقص انجام می‌پذیرد.

مهم‌ترین نکات پیش از انجام هواگیری داکت اسپلیت

 • هوای درون کویل آب گرم باید کاملا تخلیه شود تا دستگاه با مشکلات جدی روبرو نگردد.
 • در زمان هواگیری حالت گرمایش، شیر هواگیری کویل آب را باز کنید تا هوا کاملا خارج گردد.
 • به دلیل وجود برق در دستگاه در زمان فرایند هواگیری نکات ایمنی را رعایت کنید و دستگاه را از برق خارج کنید تا از برق گرفتگی، سوختگی و افتادن جلوگیری نمایید.
 • آب خروجی از دستگاه جوش است، پس مراقب باشید توسط آب جوش خارج شده از لوله‌ها نسوزید و برای تخلیه از تجهیزات مناسب و دستکش استفاده نمایید.
 • بعد پایان هواگیری تمام پیچ و مهره‌های سوپاپ شیر را دقیقا در جای خود محکم نمایید و نشتی گاز و آب را چک کنید.

نحوه هواگیری داکت اسپلیت

برای شروع به کار باید ابتدا تجهیزات و وسایل مورد نیاز نظیر آچار فرانسه، آچار شش گوش، نشت‌یاب و دستکش مناسب تهیه نمایید. سپس برای انجام هواگیری مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا لوله‌کشی‌ها را بررسی نمایید و از عدم نشتی آنها اطمینان حاصل کنید.
 2. سوپاپ شیر 2 یا سه طرفه را توسط آچار شش گوش در خلاف جهت عقربه‌های ساعت به اندازه 90 درجه بچرخانید و 10 ثانیه صبر کنید تا گاز آن کاملا خارج شود و مجددا سوپاپ شیر را ببندید.
 3. لوله‌های گاز مبرد را بررسی نمایید، در صورت وجود نشتی، آنها را محکم کرده و به رفع آن اقدام نمایید و اگر نشتی آنها اصلاح نشد از تعمیرکار کمک بخواهید.
 4. در این مرحله هواگیری داکت اسپلیت سوپاپ سه‌ طرفه را با ابزار مناسب باز کنید و منتظر بمانید تا هوای درون آن کاملا تخلیه شود.
 5. پین مرکزی سوپاپ را به داخل فشار دهید و پس از گذشت چند ثانیه آن را رها کنید. این مرحله را چندین بار تکرار کنید تا مطمئن شوید هواگیری بطور کامل انجام شده است.
 6. در آخرین مرحله پیچ و مهره‌های سوپاپ سه طرفه را که باز کرده بودید، محکم ببنید. زمانی که از هواگیری کامل Ducted Split مطمئن شدید، دستگاه را روشن کنید.

به همین سادگی و پیمودن چند مرحله هواگیری داکت اسپلیت انجام می‌گردد که مزایای زیادی برای دستگاه خواهد داشت:

مزایای انجام هواگیری صحیح

 • با انجام هواگیری و تخلیه کامل هوا از لوله‌ها و اتصالات، در فصل زمستان آبگرم به خوبی در مدار جریان یافته و هوای مورد نیاز هواساز را تامین می‌نماید، به این ترتیب در زمستان گرمای مطلوبی تجربه خواهید کرد.
 • افزایش بازدهی دستگاه، در کاهش مصرف انرژی نقش بسزایی دارد.
 • در فصل گرما، عمل خنک‌سازی دستگاه با کیفیت بهتر انجام می‌گردد.

در صورتی که با مطاله این مطلب به دلیل نداشتن ابزار آلات مناسب و دلایل دیگر نتوانستید هواگیری دستگاه‌تان را انجام دهید، می‌توانید از تیم حرفه‌ای تعمیرکاران و سرویس‌کار فروشگاه بادبزن کمک بگیرید.

تیم تخصصی فروشگاه بادبزن تعمیرات انواع برندهای داکت اسپلیت برای شما همراهان عزیز انجام می‌نماید. می‌توانید به صورت تلفنی یا از طریق وب سایت فروشگاه سفارش دریافت خدمات خود را ثبت نمایید ما در تمام مناطق تهران آماده ارائه خدمات به شما عزیزان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟