پنل داخلی کولر گازی و دلایل سرریز شدن و چک کردن آب در آن

پنل داخلی کولر گازی

یکی از مشکلات و معضلات رایج سیستم های تهویه مطبوع سرریز و چکه آب از پنل داخلی آن می باشد. بروز این مشکل موجب از بین رفتن قابلیت استفاده دستگاه شده و همچنین برای منزل خسارت به همراه خواهد داشت برای مثال موجب نم زدن دیوار ها می شود. برای رفع چنین مشکلی باید سریعا با نمایندگی و تعمیرکار مجاز تماس حاصل نمایید اما نکته مهم شناخت دلایل بروز مشکل سرریز شدن و چکه کردن آب از پنل داخلی است که در این مقاله به معرفی آن می پردازیم.

عملکرد سیستم های تهویه مطبوع و پنل داخلی آن ها

سیستم های تهویه مطبوع متشکل از اجزا و قطعاتی می باشند که هر یک وظایفی را بر عهده دارند. هر یک از این اجزا هماهنگ با یکدیگر کار کرده و موجب ایجاد هوای مطبوع می گردند. یکی از این اجزا پنل داخلی می باشد که توسط لوله ای که به آن متصل است مایع مبرد دریافت کرده و از طریق فنی که درون آن وجود دارد، دمای ایجاد شده توسط مایع مبرد را توسط دریچه ها به فضای اتاق منتقل می نماید. همچنین رطوبت موجود در فضا به قطرات آب تبدیل شده و کولر گازی یا اسپلیت این آب اضافی را با استفاده از لوله درین به خارج هدایت می نماید.

رطوبت چیست و نقش کولر گازی در کم کردن آن به چه صورت است؟

پیش از بیان دلایل سرریز و چکه آب از پنل داخلی، بهتر است مختصری در رابطه با نحوه بوجود آمدن آب در اسپلیت و منبع آن توضیح دهیم و سپس به بررسی دلایل سرریز شدن و چکه کردن آب بپردازم.

رطوبت چیست؟

به بخار موجود در هوا که بسیار شفاف و بی رنگ می باشد و با چشم قابل مشاهده نیست رطوبت گفته می شود. زمانی که دمای رطوبت تغییر کند از حالت گاز به مایع تبدیل شده و قابل مشاهده خواهد بود. برای مثال یک لیوان آب خنک را در فصل تابستان بیرون از یخچال قرار دهید، آب نشسته بر روی بدنه لیوان که شبنم نیز گفته می شود همان رطوبت موجود در هواست که به علت تغییر دما به حالت مایع در آمده است.

خطر رطوبت هوا

همانطور که می دانید نسبت رطوبت در همه مناطق یکسان نمی باشد برای مثال مناطق گرم و خشک رطوبت بسیار کمتری نسبت به مناطق ساحلی دارند. مناطق ساحلی عموما بیشترین میزان رطوبت را داشته و به هوای این مناطق اصطلاحا شرجی گفته می شود.هرچه میزان رطوبت بالا باشد، بدن احساس گرمای بیشتر کرده و مغز فرمان تعریق برای خنک شدن بدن را صادر می نماید. در صورت خنک نشدن بدن به قدری این کار تکرار می شود که موجب از دست رفتن آب، املاح و مواد شیمیایی مورد نیاز بدن می گردد.

نقش سیستم های تهویه در کاهش رطوبت محیط

فناوری کولر های گازی و اسپلیت دقیقا شبیه به همان لیوان آب در تابستان عمل کرده و به علت سرد شدن فین یا کویل رطوبت محیط را جمع کرده و به صورت آب از خود خارج می نماید. این دستگاه ها به این صورت عمل می کنند که برای دفع رطوبت یا آب محیط ابتدا تمامی رطوبت جمع شده روی فین های خنک که به مایع تبدیل شده اند را درون ناودانی ریخته و توسط بکویل (تخلیه) به خارج هدایت می کند.

دلایل سرریز و چکه آب از پنل داخلی

در بخش قبل با عملکر دستگاه ها و همچنین نحوه تولید آب در آن آشنا شدیم. حال در صورتی که آب تولید شده به سادگی به بیرون راه نیابد با مشکل سرریز شدن و چکه کردن آب از پنل داخلی مواجه خواهیم شد که در این بخش دلایل به وجود آمدن این مشکل را بررسی می نماییم:

قرار گرفتن خروجی لوله درین در جای نامناسب

مسدود شدن لوله درین : یکی از شایع ترین مشکلات سررسز کردن وچکه کردن این است که لوله درین به دلایل گوناگونی همچون وجود لجن یا گرد و غبار مسدود شده باشد. در این حالت آب جمع شده در لوله به داخل بر میگردد و موجب خرابی کمپرسور دستگاه می شود پس این مشکل باید توسط تعمیرکار سریعا حل گرد.

جمع شدن آب در سطل : لوله های درین بسیار انعطاف پذیرند زیرا جنس این لوله ها از پلاستیک فشرده می باشد، به همین دلیل ممکن است لوله تا بخورد و به راحتی به بیرون هدایت نشود. در تعدادی از پنل های داخلی امکان خارج شدن لوله های درین به بیرون به علت فاصله با پنجره و فضای بیرون وجود ندارد. به همین دلیل باید از بطری در زیر پنل یا سطل استفاده کرد. به همین دلیل بعد از مدتی امکان پر شدن سطل یا بطری وجود دارد و به علت نداشتن گنجایش آب، به بیرون سر ریز می کند. پس بهتر است سطل را به طور مرتب خالی کرد.

شیب نامناسب شیلنگ تخلیه آب :یکی دیگر از عوامل سرریز شدن و چکه کردن آب در پنل داخلی، به شیب نامناسب شیلنگ تخلیه می توان اشاره کرد. اگر شیب این لوله های تخلیه که آب جمع آوری شده در لوله ها را به بیرون هدایت می کند، درست رعایت نشود باعث چکه کردن پنل می شود.

سینی درین و شکسته شدن آن

سینس درین همان محل جمع شدن آب حاصل از رطوبت می باشد. هنگامی که به دلیل بالانس نبودن فن بلور پنل داخلی یا نصب اشتباه آن، دستگاه اسپلیت در حین فعالیت بسیار لرزش داشته باشد، سینی درین ترک می خورد.سپس اگر لوله ها قطرات را به درستی به بیرون هدایت کنند امکان چکه کردن آب از لای ترک های این سینی وجود دارد و باعث آب دادن پنل داخلی می شود.به همین دلیل برای راه اندازی دستگاه بهتر است از افراد ماهر و کارشناس موجود در فروشگاه بادبزن بهره گرفته تا از بروز این مشکلات جلوگیری شود.

استفاده نکردن از عایق با پوشش مناسب

همان گونه که می دانید پنل داخلی و یونیت خارجی آن توسط لوله های مسی بهم متصل شده و حرارت را با یکدیگر تبادل می کنند.همچنین درون کمپرسور گاز مبرد موجود با از دست دادن حرارت به مایع تبدیل شده و از طریق این لوله ها به پنل داخلی هدایت می شود.این مایع بسیار خنک بوده و دمای بسیار پایینی داشته به همین دلیل با اختلاف دما در بیرون و داخل لوله و عرق کردن آن مقداری آب در زیر پنل داخلی جمع می شود، که سبب چکه کردن پنل داخلی خواهد شد.
پس با داشتن پوشش عایق مناسب تا حدودی می توان از این عرق کردن و آب دادن جلوگیری کرد.

بسته شدن خروجی سینی تخلیه

سینی تخلیه در پنل داخلی قرار گرفته است. همان گونه که گفتیم این قطرات آب در سینی جمع شده و از طریق لوله به بیرون هدایت می شود. بسیاری عوامل مانند پرز فرش، لجن آب در سینی و گرد و غبار و آلودگی باعث مسدود شدن خروجی این سینی شده و در نتیجه باعث سرریز شدن و چکه کردن آب خواهد شد. برای حل این مشکل و تمیز کردن پنل دو راه وجود دارد، که عبارت است از:

  • راه اول: می توان دریچه زیر پنل داخلی را 70 درجه به سمت بالا باز نگه داشت و خروجی ناودان را تمیز کرد.
  • راه دوم:می توان قابی که در جلو پنل نصب شده را باز کرد و با ابزارهایی خروجی ناودان را تمیز کنیم.

به طور کلی باید توجه داشت که تمامی پنل ها به یک صورت ساخته و تولید نشده اند، پس حین تمیز کردن دقت کنید تا باعث شکسته شدن آن نشوید.

کم شدن گاز کمپرسور موجب سرریز شدن و چکه کردن آب می شود.

گاز مبردی که درون کمپرسور برای فشرده کردن و تبدیل به مایع قرار دارد تا از طریق لوله ها به پنل داخلی هدایت شود و فضای خنک را به بیرون منتقل کند، اگر مقدار آن از حد استاندارد کمتر شود باعث اختلال در این سیکل می شود. همچنین این اختلال باعث برفک زدن در فین های پنل داخلی می شود. به همین دلیل سبب کنتاکت کردن یا خاموش کردن دستگاه در حین روشن شدن، سرریز شدن و چکه کردن آب از این پنل می شود.

عایق نبودن لوله درین

یکی یگر از علل سرریز شدن و چکه کردت آب از پنل عایق نبودن لوله ها می باشد. لوله ها بویژه لوله برگشت (لوله گاز یا لوله ضخیم) بسیار خنک می باشد در صورت پوشیده نبودن با عایق مناسب مشکل لیوان آب که در بخش قبل توضیح دادیم رخ خواهد داد و باعث می شود رطوبت جذب آن شده و به صورت مایع و قطره قطره در منزل ریخته شود.

تعمیرکاران متخصص فروشگاه بادبزن

با توجه به توضیحات بالا ضروری است که با مشاهده سرریز و چکه آب از پنل داخلی سریعا برای رفع آن اقدام نمایید تا خسارت بیشتری به دیگر قطعات دستگاه شما وارد نشود. در صورت بروز مشکل ما به شما تعمیرکار حرفه ای اسپلیت را معرفی می نماییم. متخصصین ما در کمترین زمان در محل شما حضور یافته و بهترین و با کیفیت ترین خدمات تعمیرات را با بهترین و مناسب ترین قیمت به شما همشهریان تهرانی در هر نقطه از تهران که باشید ارائه خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟