کندانسور و اطلاعات بسیار کامل در ارتباط با تقطیر کننده

کندانسور یا تقطیر کننده

کندانسور از اجزای مکانیکی سیستم های تهویه است.در این مقاله قصد داریم در ارتباط با کندانسور اطلاعات بسیار کامل را در اختیار شما قرار دهیم.با ما همراه باشید….

کندانسور چیست؟

کندانسور یکی اجزای اصلی بخش مکانیکی اسپلیت به شمار می رود. این قطعه از مجموعه ای لوله مسی و صفحات آلومینیومی مشبک تشکیل شده است. از آنجایی که مس تحمل فشار بالا و ضربات محکم مکانیکی را دارد شرکت ها این قطعه را از این جنس می سازند.این قطعه در یونیت خارجی دستگاه قرار می گیرد. بخار داغ حاصل از کمپرسور از طریق کندانسور حرارت خود را توسط هوا یا مایع از دست می دهد. به عبارتی کندانسور این بخار داغ را به مایع تبدیل می کند و به گونه ای عمل تقطیر را روی بخار داغ انجام می دهد.

انواع کندانسور

کندانسور از نظر سیل بودن و فرآیند خنک کنندگی به 3 در سته تقسیم شده که در ادامه معرفی می نماییم:

کندانسور هوایی (خنک شونده با هوا)

در کندانسور هوایی ACC عمل تقطیر از طریق هوا صورت می گیرد و جریان هوا به طور طبیعی یا از طریق فن ایجاد می شود. اگر جریان هوا بصورت طبیعی ایجاد شود، میزان هوای جریان یافته در کندانسور کم می باشد در نتیجه سطح تقطیر بیشتری نیاز است. از آن جایی که این نوع کندانسور ظرفیت کمی دارد، در جاهای کوچک تر مانند یخچال های خانگی مورد استفاده می باشد.

تقطیر کننده های آبی (خنک شونده با آب)

در تقطیر کننده هوایی WCC حرارت سیال از طریق آب گرفته شده و به برج خنک کننده ارسال می شود تا در برج خنک کننده دوباره خنک شده و به کندانسور برگردد به این ترتیب سیکل خنک کنندگی بطور دائمی تکرار می شود.به عبارتی در این مدل عمل تقطیر مبرد از طریق آب صورت می گیرد.

کندانسور های تبخیری

در کندانسور های تبخیری، آب و هوا با هم به عنوان عامل تبخیر استفاده می شوند و به این نوع کندانسور، خنک شونده با آب و هوا نیز گفته می شود. در این نوع تقطیر کننده ، حرارت خارج شده توسط بخار، دمای سیال خنک کننده را افزایش می دهد. در تقطیر کننده های تبخیری باوجود اینکه دمای هوای عبوری افزایش می یابد تقطیر مبرد به وسیله تبخیر آب پاشده شده بر روی کندانسور انجام می شود و جریان هوا وظیفه دور کردن بخار آب حاصل شده از تبخیر و افزایش شدت تبخیر را بر عهده دارد.

تفاوت تقطیر کننده تبخیری با تقطیر کننده هوایی و آبی

در تقطیر کننده نوع آبی و هوایی حرارت خارج شده موجب افزایش دمای سیال می شود. اما در کندانسور تبخیری با اینکه دمای هوای عبوری را افزایش می دهد، تقطیر آن از تبخیر آب پاشیده شده روی کندانسور حاصل می شود. همچنین وظیفه هوا دور کردن بخار آب حاصل از تبخیر و افزایش شدت تبخیر می باشد. با وجود مزایای تقطیر کننده تبخیری، کاربرد مدل های هوایی و آبی بیشتر است.

اجزای تقطیر کننده

تقطیر کننده از اجزای گوناگونی تشکیل شده است که هر یک وظیفه بخصوصی برعهده دارند. در ادامه اجزاء اصلی کندانسور را معرفی می نماییم:

  • مبدل حرارتی: یکی از اجزای اصلی کندانسور بوده و همانطور که از اسم این قطعه مشخص است وظیفه تبدیل بخار مبرد به مایع را برعهده دارد.
  • فن: برای دمیدن هوای خارج به مبدل حرارتی استفاده می شود که برای خنک کردن مبرد می باشد.

مشکلات رایج کندانسور اسپلیت

کندانسور سیستم تهویه در واقع یک فن خارجی برای این دستگاه می باشد که در فصل گرما دمای گرم محیط را به بیرون انتقال می دهد و در فصل سرما عکس این کار را انجام داده و سرمای محیط را خارج می نماید. این قطعه عموما از جنس مس یا فولاد ساخته می شود که در اثر عوامل مختلفی ممکن است مشکلاتی برای این قطعه ایجاد شود. از مشکلات عمده تقطیر کننده می توان به پوسیدگی، عدم عملکرد درست، سوراخ شدن، صدای ناهنجار و … اشاره کرد.در صورت بروز هر مشکلی در کندانسور باید برای تعمیر آن اقدام نمایید تا به قسمت های دیگر اثر نگذارد.

توصیه می شود در صورتی که متوجه کاهش خنک کنندگی ایجاد شده توسط کمپرسور یا کاهش ناگهانی گاز مبرد شدیدحتما به دنبال عیب یابی و رفع آن در کندانسور باشید. برای یافتن نشتی سیستم تهویه بهتر است از تکنسین خبره کمک گرفته تا با گاز ازت تحت فشار محل پوسیدگی را شناسایی و ترمیم نمایند.

تعمیر یا تعویض تقطیرکننده

همانطور که در بخش قبل اشاره شد در صورتی که کوچکترین مشکلی در تقطیر کننده ایجاد شده بهتر اس سریعا برای رفع آن اقدام نموده و از متخصصین با تجربه تماس بگیرید. اولین کار عیب یابی کندانسور می باشد که باید به درستی و با تخصص کافی صورت پذیرد تا به رفع نقص اقدام شود چرا که اگر عیب قطعه به درستی برطرف نشود خسارات و هزینه های اضافی در بر خواهد داشت.در هر صورت اگر صدای اضافی در تقطیر کننده یا نشب گاز مبرد یا کاهش خنک کنندکی دستگاه مشاهده نمودید سریعا با تعمیر کاران متخصص تماس حاصل فرمایید.

اگر به دنبال افراد متخصص و با تجربه جهت تعمیر کندانسور می باشید می توانید با متخصصین فروشگاه بادبزن تماس حاصل فرمایید در هرکجای تهران که باشید در کمترین زما بهترین و باکیفیت ترین خدمات به شما ارائه خواهد شد.تعویض تقطیر کننده زمانی انجام می شود که پوسیدگی یا سوراخ ایجاد شده در این قطع زیاد بوده و قابل تعمیر نباشد. در این حالت متخصصن با تجربه فروشگاه بادبزن با تشخیص صحیح به شما اطمینان خواهند داد تعویض قطعه از نظر اقتصادی به نفع شما بوده و خرابی های دیگری به همراه نخواهد داشت. همچنین قطعه مورد نظر را با قطعه اصل و با گارانتی تعویض خواهند نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با فروشگاه بادبزن