کندانسور و اطلاعات بسیار کامل در ارتباط با تقطیر کننده

کندانسور یا تقطیر کننده

کندانسور یکی از اجزای مکانیکی سیستم های تهویه مطبوع هوا است که در این مقاله قصد داریم به آشنایی بیشتری در مورد نحوه‌ی عملکرد و انواع آن به اطلاعات بسیار کامل دست پیدا کنیم.

کندانسور چیست؟

کندانسور از اجزای اصلی هر سیستم تهویه از جمله اسپلیت‌ها است که در یونیت خارجی قرار دارد.این قطعه از:

  • لوله‌های مسی
  • صفحات آلومینیومی

تشکیل شده است که علت استفاده از لوله‌های مسی در آن، تحمل فشار و ضربات مکانیکی مس می‌باشد.بخار داغ تولید شده در کمپرسور از راه کندانسور و به وسیله‌ی هوا یا مابع از بین می‌رود.یا به عبارتی کندانسور عمل تقطیر را انجام داده و بخار داغ تولید شده را به مایع تبدیل می‌کند.

انواع کندانسور

کندانسور از لحاظ فرآیند برودت و خنک کنندگی به سه دسته تقسیم می‌شود:

کندانسور هوایی (خنک شونده با هوا)

در این کندانسورها تقطیر از راه هوا انجام می‌گیرد و جریان هوا به صورت طبیعی یا از راه فن ایجاد می‌شود.اگر جریان هوا بصورت طبیعی ایجاد شود، میزان هوای جریان یافته در آن کم می باشد در نتیجه سطح تقطیر بیشتری نیاز است. از آن جایی که این نوع کندانسور ظرفیت کمی دارد، در جاهای کوچک تر مانند یخچال‌های خانگی مورد استفاده می باشد.

تقطیر کننده های آبی (خنک شونده با آب)

در این کندانسور حرارت سیال به وسیله‌ی آب گرفته می‌شود و به برج خنک کننده ارسال می‌شود تا مجدد خنک شده و به آن برگردد. به این ترتیب سیکل خنک کنندگی بطور دائمی تکرار می شود.به عبارتی در این مدل عمل تقطیر مبرد از طریق آب صورت می‌گیرد.

کندانسور های تبخیری

در این نوع از کندانسورها آب و هوا به‌عنوان عوامل تبخیر استفاده می‌شوند، حرارتی که توسط بخار از خارج شده دمای سیال خنک کننده را افزایش می‌دهد.در این نوع تقطیرکننده تقطیر مبرد به وسیله‌ی تبخیر آب پاشیده شده روی کندانسور انجام می‌شود و هوا وظیفه ی دور کردن بخار آب را بر عهده دارد.

تفاوت تقطیر کننده تبخیری با تقطیر کننده هوایی و آبی

در انواع هوایی و آبی حرارت خارج شده باعث افزایش دمای سیال می‌شود، در انواع تبخیری تقطیر از طریق تبخیر آب پاشیده شده روی کندانسور انجام می‌شود.با وجود مزیت‌هایی که کندانسور تبخیری دارد کاربرد انواع هوایی و آبی بیشتر است.

اجزای تقطیر کننده

تقطیر کننده از مبدل حرارتی و فن تشکیل شده است:

  • مبدل حرارتی: از اجزای اصلی قطعه است و وظیفه‌ی تبدیل بخار مبرد به مایع را برعهده دارد.
  • فن: این قطعه در کندانسور به منظور دمیدن هوای خارج به مبدل حرارتی کاربرد دارد و برای خنک کردن مبرد می باشد.

مشکلات رایج کندانسور اسپلیت

کندانسور به عنوان یک فن خارجی برای دستگاه عمل می‌کند که در فصل گرم سال گرمای داخل را به خارج از محیط انتقال می‌دهد و در هنگام سرما عکس این عمل اتفاق می‌افتد .از جمله مشکلاتی که ممکن است برای این قطعه پیش بیاید:

  • پوسیدگی
  • سوراخ شدن
  • صدای غیرمعمول و ناهنجار
  • عدم عملکرد صحیح و …

می‌باشند.در صورت بروز هرگونه عیب در کندانسور باید در جهت تعمیر آن اقدام کرده تا بر روی عملکرد سایر قطعات تاثیری گذاشته نشود.

توصیه می‌شود در صورتی که متوجه کاهش خنک کنندگی ایجاد شده توسط کمپرسور یا کاهش ناگهانی گاز مبرد شدید حتما به دنبال عیب یابی و رفع آن در کندانسور باشید. برای یافتن نشتی سیستم تهویه بهتر است از تکنسین خبره کمک گرفته تا با گاز ازت تحت فشار محل پوسیدگی را شناسایی و ترمیم نمایند.

تعمیر یا تعویض تقطیرکننده

همانطور که در بخش قبل اشاره شد در صورتی که کوچکترین مشکلی در تقطیر کننده ایجاد شده بهتر است سریعا برای رفع آن اقدام نموده و با متخصصین با تجربه تماس بگیرید.در درجه ی اول باید در جهت عیب یابی کندانسور عمل کرد، درصورتی که صداهای غیرمعمول از تقطیرکننده شنیده می‌شود، نشت گاز مبرد و یا کاهش برودت در دستگاه مشاهده کردید با تعمیرکار سیستم تهویه تماس بگیرید.

اگر به دنبال افراد متخصص و با تجربه جهت تعمیر کندانسور می باشید می توانید با متخصصین فروشگاه بادبزن تماس حاصل فرمایید در هرکجای تهران که باشید در کمترین زمان بهترین و باکیفیت ترین خدمات به شما ارائه خواهد شد.تعویض تقطیر کننده زمانی انجام می شود که پوسیدگی یا سوراخ ایجاد شده در این قطع زیاد بوده و قابل تعمیر نباشد. در این حالت متخصصن با تجربه فروشگاه بادبزن با تشخیص صحیح به شما اطمینان خواهند داد تعویض قطعه از نظر اقتصادی به نفع شما بوده و خرابی های دیگری به همراه نخواهد داشت. همچنین قطعه مورد نظر را با قطعه اصل و با گارانتی تعویض خواهند نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟