فیلتر تصفیه هوا در سیستم های تهویه مطبوع و انواع آن

فیلتر تصفیه هوا

فیلتر تصفیه هوا از جمله موارد مهم و ضروری در انواع سیستم های تهویه مطبوع تعبیه شده اند. دلیل این امر افزایش روز افزون ذرات آلاینده در هوا و نیاز افراد به استنشاق هوای تمیز بویژه برای افراد مبتلا به آلرژی، آسم و دیگر بیماری های تنفسی است. آمارهای پزشکی حاکی از آن است که آلودگی هوا، 11 برابر آلودگی آب و 16 برابر آلودگی غذا برای انسان مضر خواهد بود. چرا که انسان روزانه 16 کیلوگرم اکسیژن تنفس می کند اما بطور میانگین روزانه 1 کیلو گرم غذا خورده و 1.5 لیتر آب می نوشد.

اگرچه راه حل اول حذف و کنترل منابعی است که آلاینده ها را تولید می کنند اما خوشبختانه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی شرکت های تولید کننده دستگاه های تهویه این امکان را فراهم آورده اند تا با افزودن فیلتر های هوای پیشرفته به سیستم های سرمایشی و گرمایشی حداقل تصفیه هوای محیط داخل خانه، ادارات، فروشگاه ها، مراکز درمانی و غیره انجام پذیرد.

محصولات جدید از لوله ای برای وارد شدن هوای تازه در کنار هوای برگشتی که از طریق مکش هوای محیط سبب سرمایش و گرمایش محیط می شود، استفاده می نماید. با ترکیب هوای ورودی تازه با هوای برگشتی سبب ایجاد هوای محیط مطبوع تر و تمیز تری خواهند شد.

فیلتر تصفیه هوا قادر است تا ذرات گرد و غبار موجود در هوا بویژه باکتری ها را از بین برده و آنها را به بخار آب تبدیل نمایند. این عملکرد در برخی دیگر از فیلترها متفاوت است،چراکه آنها می توانند ذرات گرد و غبار را باردار نموده و به اصطلاح یونیزه نمایند. در این صورت قادر به جذب ذرات گرد و غبار با بار مثبت می باشد.

در ادامه به تفصیل انواع فیلتر، قابلیت های آن و مزایای استفاده از یونیزور هوا در کولرهای گازی و اسپلیت را بیان خواهیم نمود.

انواع فیلتر تصفیه هوا سیستم های تهویه :

با توجه به اینکه طیف گسترده ای از آلاینده ها از شوره بدن حیوانات خانگی، دود سیگار، اسپری ها و بوهای شیمیایی تولید شده توسط پاک کننده ها بطور روزانه در محیط داخل افراد تولید می شود در نتیجه وجود دستگاه تصفیه هوا در محیط به شدت احساس می شود. یکی از این موارد مفید و به صرفه اسپلیت هایی همراه با سیستم تصفیه هوا می باشد که علاوه بر ایجاد سرمایش و گرمایش، هوای تنفسی را هم تصفیه می نماید.

بیایید با نگاهی دقیق به انواع فیلتر، ببینیم که چرا وجود چنین سیستم تهویه مطبوعی در محیط ضروری است:

فیلتر یون نقره (Silver Ion Filters)

فیلتر یون نقره که به آن سیلور یون نیز گفته می شود یک تکنولوژی نسبتا جدید برای ضدعفونی کردن و ازبین بردن آلاینده ها می باشد. این فیلترها جهت از بین بردن:

 • باکتری ها
 • ویروس ها
 • قارچ ها
 • هاگ های ناشی از گردش هوای خانه

بسیار مفید می باشند.

یون نقره، یونی بی رنگ و بدون مزه بوده و هیچ عارضه جانبی مانند:

 • تحریک
 • آلودگی
 • ایجاد آلرژی و ناراحتی

به همراه ندارد.

یون نقره از نمونه های فیلتر تصفیه هوا پس از استریلیزاسیون خود را باز سازی می نماید. با ایجاد پیوند دهنده های جاذب در عملکرد سلول میکروب ها و ویروس ها اختلال ایجاد کرده و بطور چشمگیری از رشد و تولید مثل آنها جلوگیری می نماید. فیلتر Silver Ion بسیار امن بوده و قادر به از بین بردن بیش از 99% باکتری ها و ویروس ها و آلاینده های دیگر می باشد. فیلتر های یون نقره بسیار فعال می باشند اما برای آنکه عملکرد بهتری داشته باشند بهتر است بطور منظم تعویض شوند تا اثر بخشی آنها بیشتر باشد.

فیلترهای کربن فعال ( Activated Carbon Filters)

فبلتر کربن فعال که به اسم کربن اکتیو نیز شناخته می شود از یک سطح زغال پوشیده با اکسیژن تشکیل شده است که قادر به جذب و به دام انداختن مولکول های بو و ذرات غبار از طریق جاذبه ی شیمیایی است. بویژه از بین بردن ذرات کربنی در هوا که باعث ایجاد بوهای نامطبوع در خانه می شوند بسیار موثر می باشد.

فیلترهای کربن فعال تنها یکبار قابل استفاده بوده و با پر شدن سایت های باز آن با ذرات کربن، بو و غبار باید سریعا تعویض شوند. از مزایای این فیلتر تصفیه هوا می توان به مواردی چون:

 • قیمت مناسب
 • در دسترس بودن
 • قابلیت نصب آسان

اشاره نمود.

فیلترهای شارژ الکترواستاتیک (3M Electrostatic Charge Filters)

فیلترهای پیشرفته محافظت چندگانه که با فناوری 3M قدرتمند شده و با نام فیلتر شارژ الکترواستاتیک شناخته شده است، دفاع بسیار قدرتمندی در برابر طیف گسترده ای از:

 • ذرات غبار
 • باکتری
 • قارچ
 • ویروس
 • مواد حساسیت زا

به وجود می آورند. این فیلتر تصفیه هوا نیاز دارد به طور مداوم تعویض شود تا عملکرد بهینه ای ارائه دهد.

فیلتر نانو نقره

فیلتر نانو نقره با قطر 100 نانو متر با آزاد کردن یون های نقره نه تنها برای استریل و از بین بردن باکتری ها استفاده می شود بلکه باعث عدم رشد بیشتر باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها می شود. ذرات نانو نقره قابلیت حذف انواع باکتری را دارند و از طریق جذب آن ها را ازبین می برد.

فیلتر ویتامین C

همانطور که می دانید از قابلیت های ویتامین C سنتز مولکول های پوست می باشد و برای سلامت پوست بسیار مفید می باشند امروزه اکثر برندهای تجاری سیستم های تهویه مطبوع، از فیلترهای ویتامین C به عنوان یک قابلیت محافظت کننده برای ایجاد هوای مطبوع و سالم استفاده می نمایند. هوای حاصل از فیلتر ویتامین سی از خارش و خشکی پوست جلوگیری می نماید. می تواند مشکلات پوست را کاهش دهد و سبب مرطوب نگه داشتن پوست می شود.

با افزوده شدن یک قطعه سرامیکی به فیلترها، هنگام تماس با رطوبت موجود در هوا ویتامین C آزاد می شود. همچنین Zeolite به عنوان جذب کننده رطوبت در کنار ویتامین C قرار داده شده تا روند پخش مداوم ویتامین C در هوای خشک زمستان را تسهیل بخشد.

مزایای یونیزور هوا

استفاده از یونیزورهای هوا در سیستم های سرمایشی و گرمایشی قابلیت و مزایای بسیاری برای مصرف کنندگان به همراه دارد که در زیر به نمونه هایی از این مزایا اشاره می نماییم:

 • فیلترهای هوا با جذب و زدودن ذرات غبار و معلق هوا، باکتری ها، قارچ ها، ویروس های موجود در فضا موجوب پالایش هوا شده، همچنین سبب از بین بردن بو های نامطبوع محیط می شوند.
 • وجود یونیزورهای هوا سبب شده هوای محیط سالم و مطبوع و خالی از هر نوع آلاینده ای شود، همچنین استنشاق هوای تمیز در محیط بسته سبب شده درصد ابتلای افراد به بیماری های تنفسی کاهش یابد.
 • وجود فبلترهای هوا در کنار سرمایش و گرمایش بسیار مطبوع، حس سر زندگی و شادابی به دلیل تنفس هوای تمیز و اکسیژن خالص به همراه خواهد داشت.

در نتیجه می توان گفت که در زمان خرید انواع سیستم تهویه مطبوع، توجه به مجهز بودن آن به فیلتر تصفیه هوا نیز می تواند از نکات بسیار مهم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس بگیرید

WeCreativez WhatsApp Support
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟